Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Janě haraší: Jídlo je prý nebezpečný návyk lidstva, kterého bychom se měli zbavit a rozvíjet jiné schopnosti, třeba telepatii. Včerejší výživná debata u Jílkové

13.01.2017
Janě haraší: Jídlo je prý nebezpečný návyk lidstva, kterého bychom se měli zbavit a rozvíjet jiné schopnosti, třeba telepatii. Včerejší výživná debata u Jílkové

Foto: ČT / repro

Popisek: Máte slovo s Michaelou Jílkovou: Největší rozruch způsobila Jana Kratochvílová, která si říká Uriel

To se zase děly věci. V pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové zazněla vážná slova. Hosté tradičního čtvrtečního pořadu České televize řešili otázku, jak dobře jíst. Prospívá nám konzumace masa? Zpěvačka Jana Kratochvílová se vyjádřila jasně. Jídlo je podle jejího názoru nebezpečné. Zjistila to sama na sobě, když 39 dní nejedla. Místo jídla se prý můžeme věnovat telepatii. Seniorka ve studiu ji uzemňovala. „Hoďte si brzdu!“ A Miroslav Kalousek to glosoval: V přímém přenosu jsme viděli, že nejblbější diskuse nejsou ve sněmovně…

Hosty pořadu Máte slovo byli předseda Společnosti pro výživu Petr Tláskal, Jaroslav Škvařil z České společnosti pro výživu a vegetariánství, profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy, makrobiotička z Olomouce Dagmar Lužná, seniorka Eva Košařová a veganka a známá zpěvačka Jana Uriel  Kratochvílová. Řešili důležité téma. Jaká strava je pro člověka zdravá?

Musíme změnit stravu, jinak nepřežijeme, varuje vegetarián

Vegetariánství je nejpřijatelnější cestou k udržení rozvoje lidstva, věří pan Škvařil. „Podle toho, co chceme, jací chceme být, takovou potřebujeme stravu,“ konstatoval. Pokud nezměníme stravu tak, abychom i za pár let měli co jíst, zkrátka nebudeme mít co jíst,“ varoval Škvařil.

Profesorka Dostálová oponovala, že člověk je všežravec. „Tomu odpovídají výbava ústní dutiny i stavba trávicího ústrojí,“ podotkla dáma. Paní Košařová dodala, že má maso ráda a nedovede si představit, že by dlouho žila bez něj. Tím ovšem takřka doběla rozčílila zpěvačku Janu Kratochvílovou.

Nepotřebujeme jídlo, potřebujeme telepatii, křičela zpěvačka

„Zkusila jste to maso jíst syrový?“ udeřila zpěvačka ve studiu. „Vy jíte maso a vaše tělo obsahuje taky maso, takže jste kanibal,“ pokračovala zpěvačka Jana Kratochvílová. „Já jsem držela půst 39 dní. Ono je jednoduchý mluvit podle učebnic, ale mnohem lepší je vyzkoušet si to sama na sobě. Maminka mi říkala, že nebudu tři dny jíst a pít a umřu. Tak jsem nejedla a nepila, pila jsem jen šťávy. Zažila jsem úžasné turné, kde jsem byla plná energie. Z toho jsem pochopila, že jídlo je nebezpečný návyk lidstva, kterého bychom se měli zbavit a namísto toho rozvíjet jiné schopnosti, třeba telepatii,“ křičela na celé studio zpěvačka.

Třiašedesátiletá zpěvačka Jana Uriel Kratochvílová v pořadu Máte slovo; její životní partner Jiří Hrubeš seděl v publiku. 

Petr Tláskal jen nevěřícně kroutil hlavou. Okamžitě připomněl, že především těhotné ženy potřebují železo, a to získají z potravy, nikoli ze vzduchu nebo kdoví odkud. Profesorka Dostálová mu dala jasně za pravdu. Rozdrtila argument protistrany, že místo klasické stravy nám stačí hojně propagované doplňky stravy. „Člověk by měl mít pestrou stravu. Pokud jíte doplňky stravy, to už je jen taková berlička. Tím v podstatě jen děláte byznys farmaceutickým firmám,“ neudržela se paní profesorka.  

Makrobiotička Lužná nabídla jiný pohled. Měli bychom se prý řídit tradičními přírodními cykly. Kupříkladu brambory bychom měli jíst co nejméně. „Metabolické zbytky z trávení brambor se usazují v kloubech,“ varovala dáma. Brambory bychom údajně měli nahradit celozrnnou rýží, kuskusem a tak podobně. Stejně tak bychom měli co nejméně jíst mléčné výrobky, jelikož dochází ke kalcifikaci neboli zvápenatění.  

Tláskal s Dostálovou znovu nespokojeně kroutili hlavou.

Z publika také zaznělo, že potraviny, které se prodávají dnes, jsou méně hodnotné, než byly potraviny našich předků. Z tohoto hlediska jsme podvyživení, upozornil pětasedmdesátiletý pán, který je již přes čtyřicet let vegetariánem a nemá sebemenší zdravotní problémy.

My můžeme změnit své geny pouhou myšlenkou

Zpěvačka Kratochvílová okamžitě přišla s další vpravdě šokující teorií. „Geny můžeme ovlivnit vlastními myšlenkami a vlastními slovy. My můžeme změnit geny dokonce tak, že dokážeme udělat z chameleona žabičku.“

Následně si vzala slovo seniorka Eva Košařová, která vyrazila do lázní na Slovensko, aby se naučila zdravě jíst. Skončilo to tím, že jedla voříšky a zrní a po několika dnech jí bylo opravdu velmi špatně. Jana Kratochvílová se to pokusila vysvětlit po svém a skákala seniorce do řeči. Ta to však v jednu chvíli nevydržela. „Jste bezvadná, ale hoďte si brzdu!“ zakřičela seniorka.

Kratochvílová si přesto trvala na svém. Člověku podle jejího názoru stačí, když přejde na vegetariánství a veganství. Člověku sice může být krátký čas špatně, ale měl by vydržet, prý se to samo zlepší.

Kratochvílová vás promění v kedlubny

Jana Dostálová znovu kroutila nespokojeně hlavou. „Ovoce a zelenina, tam teda nejsou prakticky žádné bílkoviny, takže bude chybět materiál na tvorbu svalové hmoty. A pak je tady vápník důležitý pro tvorbu kostí či zubů. A další věc. Ovoce a zelenina neobsahují tuky. Tuky obsahují tzv. esenciální mastné kyseliny, bez kterých se neobejdeme. A v tucích se také rozpouštějí vitamíny,“ předložila obsáhlý výčet paní profesorka. 

Na závěr pořadu Jana Kratochvílová všechny ve studiu promění v kedlubny, poznamenal na Twitteru Jiří Padevět. Lidé se ale také dost pozastavovali nad samotným výběrem Jany Kratochvílové jako zástupce veganů. Prý je pak jen těžko může brát někdo vážně…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Anička Vančová