Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vondráčková a Bílá na veřejnoprávním pranýři. Kvůli kontroverznímu Ortelu a Bangovi. Ale hajlující blbečci zůstali v anonymitě... Další ukázka mizerné, nevyvážené práce České televize

06.12.2016
Vondráčková a Bílá na veřejnoprávním pranýři. Kvůli kontroverznímu Ortelu a Bangovi. Ale hajlující blbečci zůstali v anonymitě... Další ukázka mizerné, nevyvážené práce České televize

Foto: ČT repro

Popisek: Obličeje nácků režisér i televize rozostřili...

Další ukázku své nevyvážené „veřejnoprávnosti“ předvedla Česká televize. V publicistickém pořadu 168 hodin se věnovala kauze zpěváka Radka Bangy, který veřejně protestoval proti tomu, že zpěvák Tomáš Ortel a jeho skupina získali druhé místo v anketě Český slavík. Zatímco redaktoři 168 hodin postavili na pranýř zpěvačky Lucii Bílou a Lucii Vondráčkovou, o Bangovi leccos zatajili. A hajlující blbečci zůstali v anonymitě.

Další veřejnoprávní reportáž České televize byla jednou z mnoha ukázek odfláknuté novinářské práce. Radek Banga, který je sám velmi kontroverzním umělcem a vulgarita některých jeho textů je naprosto šokující a neomluvitelná, byl prezentován jako hrdina, bojující proti náckům. Mimo jiné proto, že jeho příbuzní skončili v koncentračním táboře. To je samo o sobě samozřejmě velmi vážná věc. Ale namísto toho, aby se dosti sledovaný pořad České televize  věnoval tomu, zda skupina Ortel porušuje zákony naší země a pokud ano, jak je to možné, postavil na pranýř dvě zpěvačky, které vůči Ortelu projevily určitou míru tolerance.

ČT přiživila vášně

Připomeňme, že Lucie Vondráčková vyslovila názor, že v hudbě je dobrá větší pestrost a celá kauza by se měla brát s nadhledem.  Lucie Bílá si zase myslí, že kritiku by si umělci měli vyříkat v soukromí. Proti nim byly ukázány v lepším světle, v rolích moralistů, herečka Iva Pazderková a zpěváci Marta Jandová a Dan Bárta.  Bohužel  se tím nic  podstatného nevyřešilo, diváci se tak jako většinou stali terčem jednostranně zaměřené propagandy a  ČT tak akorát  ještě  přiživila vášně, které letošní Český slavík vyvolal. 

Hajlující blbečci

Je velmi pravděpodobné, že cílová skupina publika pořadu 168 hodin nepatří mezi fanoušky Ortelu a většinou naštěstí nezná její texty. Ale mnohé velmi silně  zneklidnila část dokumentu z koncertu Ortelu, na němž fanoušci hajlují.  A nutně se jim vnucovaly otázky, proč tomu nikdo neučiní přítrž a jak je možné, že se skupina s takovou fanouškovskou základnou může sbírat ceny popularity. Vrcholem byl okamžik, když se autor záběrů režisér Vít Klusák přiznal, že identitu  hajlujících blbečků nechtěl zveřejnit, aby poukázal na nenávistnou atmosféru této sluníčkově vlastenecké produkce. Tak to je vskutku hrdinský čin. Namísto blbečků, kteří se chovali protizákonně, ČT národu předhodila popovou královnu a princeznu.

Pracovitý bulvár

Mnohem lepší práci v tomto směru předvedli redaktoři bulvárního deníku Blesk, kteří si posvítili na texty Ortelu a vzali si přitom na pomoc namísto hvězd z umělecké branže odborníky.  Deník například získal vyjádření advokátky Adély Hořejší, která  považuje přítomnost a společenské uznání podobných kapel za nežádoucí a škodlivé a je přesvědčena, že jde o protiprávní jednání.  Blesk přitom připomněl, že Tomáš Ortel začínal ve skupině vzývající ideologii Adolfa Hitlera. Právník Aleš Rozehnal se ale domnívá, že tato skupina otevřeně nevyzývá k násilí a že jde spíše o projev rádobyumělecké svobody. A svoboda v demokratické společnosti znamená, že lze diskutovat o všem, podle něj dokonce umožňuje právo šokovat, znechutit, útočit či urážet, což mimochodem názorně předvádí kromě Ortelu i Banga.

V této souvislosti Rozehnal ještě konstatoval, že svobodný trh idejí slouží tomu, aby občané slyšeli všechny strany argumentů a vytvořili si svůj vlastní názor.  Namísto toho však pořad České televize nabídl jen názorový souboj mezi popovými hvězdami.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace