Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To je neuvěřitelné, co se objevilo na běžícím modrém pruhu na ČT 24. Je to opravdu šokující a alarmující. Česko zasáhlo udávání ve velkém

03.12.2016
To je neuvěřitelné, co se objevilo na běžícím modrém pruhu na ČT 24. Je to opravdu šokující a alarmující. Česko zasáhlo udávání ve velkém

Foto: radiotv.cz

Popisek: Různé fígle, jejichž cílem je co nejvíc zvýšit sledovanost a poslechovost, v poslední době stále častěji požívají jak Česká televize, tak Český rozhlas. V info-show mění i zpravodajství.

Sedmadvacet let po listopadové revoluci se do Čech plíživě vracejí někdejší bolševické praktiky. Současná vláda, v níž figuruje na vlivném postu ministra financí prominent bývalého režimu, tento týden naplno rozjela nebezpečný experiment EET, jehož cílem je šmírovat určitou část podnikatelů a živnostníků a veřejnost lákat k udávání. Postupně se ale udávání bude týkat úplně všech.

„Když jsem si včera pustil zprávy na ČT 24, nemohl jsem uvěřit tomu, co se objevilo na běžícím modrém pruhu s aktuálními zprávami. Udělalo se mi z toho špatně. Kromě údajů o počtu účtenek, poslaných finanční správě, se tam točilo číslo, kolik již bylo lidmi udáno podnikatelů za to, že zákazníkům nevydali účtenku. To si nedovolili takto okatě ani bolševici. Jsem rozhodnutý obrátit se na nějaké organizace, případně soudy, aby tomuto udávání učinily přítrž,“ napsal nám rozhořčený podnikatel Tomáš.

Bývalý prominent

Ve svém dopisu se mimo jiné pozastavuje nad tím, že na vlivném postu ministra financí sedí bývalý prominentní člen KSČ, a upozorňuje, že se členem této strany stal až v roce 1980. Zároveň nám sdělil řadu dalších vážných informací o minulosti tohoto člena vlády, bohužel se nám prozatím nepodařilo ověřit je z jiných zdrojů. Ale skutečností zůstává, že ministr financí stále čelí vážnému podezření, že byl spolupracovníkem StB, a celá kauza, které se spolupráce s StB týká, dosud není uzavřena. Navíc ministr financí průběžně názorně předvádí, jak si umí poradit s nepohodlnými. Nepříjemné kontroly z finančního úřadu se například dočkali redaktoři názorového týdeníku Echo24.cz, naštěstí jim tato kontrola nic nenašla.

Babišův zabiják

Ostatně tento týden se podobně jako podnikatel Tomáš rozhořčil i senátor Jan Horník, když kritizoval zákon o EET s tím, že pochází z pera člověka, podezřelého ze spolupráce s StB. A jistě není náhodné, že web Daňové správy, nabádající veřejnost, aby hlásila podnikatele, kteří nevydají účtenku, patří pod ministerstvo financí. Naplno se tak potvrzují obavy mnoha kritiků, že EET spustí lavinu udávání. Tomuto odpornému záměru se velmi podrobně věnuje právě Echo24.cz například ve speciálním vydání, nazvaném Babišův zabiják.

Udávání hrozí všem

I když je podle zlých jazyků cílem ministra financí poštvat proti sobě dvě skupiny obyvatel, tedy podnikatele a zaměstnance (a již se to podařilo), možnost udat konkurenci nebo nepohodlného člověka se od začátku prosince týká každého z nás. Prostřednictvím podnětů z veřejnosti se totiž mohou finanční úřady zajímat i o soukromý majetek. Pokud se bude hodnota  majetku občanů a jejich přiznané příjmy lišit o pět milionů, může být tento majetek dodatečně zdaněn včetně odvodů na pojistné. Zákon přitom nevylučuje žádného poplatníka, dopadá na právnické i fyzické osoby. A právě řadoví občané mohou mít největší problémy. Zatímco firmy a živnostníci totiž vedou účetnictví, které musí archivovat, řada lidí tak nečiní. Nabytí majetku a příjmy se přitom budou zkoumat zpětně. Stačí, když se někdo, podobně jako nepohodlný podnikatel konkurenci, třeba znelíbí svému závistivému sousedovi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace