ČT kupuje a vysílá nejlepší seriály na světě, ale… Pečlivě je ukrývá na málo sledované kanály a divákům podstrkuje svoje mizerné kriminálky. Příšerný zvuk, ospalý děj, otřesná kamera; to nám prý stačí
02.10.2016
Foto: ČT
Popisek: Modré stíny
Veřejnoprávní televize by si jistě zasloužila pochvalu za to, že divákům nabízí nejlepší zahraniční televizní seriály. Má to však háček. Zatímco nepřehlédnutelně propaguje především svoje nové kriminálky a vysílá je v hlavním čase, skvosty světové televizní tvorby ukrývá na ostatních, méně sledovaných kanálech a na program je zařazuje buď dopoledne nebo pozdě večer. Mnoho diváků je tak nemůže sledovat, i kdyby o nich věděli.
Reprízy noblesního britského historického seriálu Panství Downton, který získal řadu nejprestižnějších Zlatých Globů, cen Grammy nebo Bafta (nejen pro herecké hvězdy, ale i jako vůbec nejlepší televizní seriál), nyní uvádí ČT 2 v devět hodin dopoledne. Fascinující Šílence z Manhattanu, považované dokonce za nejlepší seriálový počin, jaký kdy byl realizován, zase ukryla na svůj nejméně sledovaný kanál ČT Art. A skvělý dánský projekt Vláda vysílá na dvojce pozdě večer. Divákům ČT 1 ovšem v „prime time“ servíruje reprízy kontroverzních Bakalářů nebo svých detektivek. Samozřejmě může argumentovat vymodlenou sledovaností, ale ta nesmí být pro českou televizi hlavním kritériem. Tím je kvalita a veřejnoprávní služba, velkoryse dotovaná z kapes koncesionářů.
Quality TV po česku
Šéfové České televize se přitom zhlédli v tzv. „quality TV“, ale jsou přesvědčeni, že čeští diváci ještě nedorostli ke kvalitní tvorbě mentálně, ani kulturně. Což je urážka přinejmenším části z nich. Připomeňme, že již v minulosti řada českých televizních děl mimořádné kvality dosáhla, stačí připomenout legendární seriál Sňatky z rozumu nebo někdejší pondělní česko-slovenské inscenace děl světové klasiky. Namísto toho ČT za ukázku „quality TV“ považuje detektivní seriál Modré stíny a dokonce tvrdí, že se v tomto případě povedlo něco nevídaného, co dosud nemá obdoby. Mnozí kritici Modrých stínů se přitom v diskusích předháněli, co je horší, zda příšerný zvuk, špatně slyšitelné dialogy, ospalý děj nebo otřesná kamera...
Co takhle Vláda?
Totéž platí o novém detektivním seriálu Rapl, plném vulgarit a samoúčelně drsných scén. Zatímco zmíněná zahraniční díla poskytují divákům strhující děj, autentické prostředí a vynikající herecké výkony, česká „quality TV“ většinou nabízí vykalkulované zápletky, gejzír sprostých slov a interprety, kteří jsou právě v kurzu. Uspokojení může poskytnout snad jen člověku, který má nutkavou potřebu sledovat vraždy prostitutek a jejich pasáků nebo příběhy jiných kriminálníků. Když už ale ČT kopíruje severské detektivky, mohla by si jako mustr také vzít celosvětově úspěšný dánský seriál o zákulisí politiky a médii „Vláda“. Inspirace má v českém prostředí víc než dost. Ostatně, při sledování tohoto bravurního díla se leckterý divák nemůže zbavit dojmu, že jeho autoři velmi dobře znají naši politickou scénu. Nebo snad to je ten pravý důvod, že se Vláda vysílá pozdě v noci?
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová