Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mattoni už není! Vypadalo to nadějně, nakonec ČT utopila miliony v trapné náhražce. Legendu proměnila v emocionálně porouchaného psychopata a výpravný seriál v přihlouplou telenovelu

16.09.2016
Mattoni už není! Vypadalo to nadějně, nakonec ČT utopila miliony v trapné náhražce. Legendu proměnila v emocionálně porouchaného psychopata a výpravný seriál v přihlouplou telenovelu

Foto: ČT-David Raub

Popisek: David Švehlík jako Heinrich von Mattoni

ČT se nebojí investovat do domácí originální tvorby. Já, Mattoni, který se na obrazovkách poprvé objevil 2. září v osm hodin večer, je v této vysílací sezóně nejdražší záležitostí. A výsledek? Nic než velké zklamání, píše Pavel Koutský na Mediahubu. A divácké ohlasy mu dávají za pravdu.

Fakta o seriálu jsou na české poměry více než velkolepá: 150 natáčecích dnů a z toho jen 10 dnů v ateliéru, 3200 komparzistů, 1200 kostýmů, 170 hereckých rolí a 126 natáčecích lokací. Taková výprava může směle soutěžit se zahraničními produkcemi, i když věřím, že stála sotva desetinu toho, co by za ni utratili v USA nebo Británii. Jisté tedy je jedno – dívat se na to bude dobře.

Krásné dekorace, obsah utekl

A také že dívá, exteriéry, interiéry a kostýmy jsou úchvatné. Co ale chybí, je ponor do příběhu podnikatele Heinricha Mattoniho. Ze seriálového děje se o něm nedozvíme skoro nic, což je u historického dramatu s takovou výpravou víc než škoda. Já, Mattoni ve výsledku není nic víc než telenovela. Na pozadí historických změn se odehrává příběh Heinricha Mattoniho plný nevěry, zrady, znásilnění, lásky, neopětované lásky, žárlivosti a nadpřirozena (v podání čarodějky, která Mattoniho provází celý život, a když je nejhůř, tak se zjeví a pomůže – takže ji vidíme dost často).

Vichry vášně a krinolíny

O tom, jak těžké bylo vybudovat na svoji dobu obrovský podnik, se dozvíme jen díky tomu, že se Mattonimu postupně hroutí rodinný život. Hlavní dějovou linkou totiž je konflikt mezi hlavním hrdinou a jeho ženou. Jenže tohle víme od samého začátku a víme i jak dopadne, protože seriál je vyprávěn formou retrospektivy, kdy starý Mattoni vypráví svůj životní příběh. Takže žádné překvapení, jen vichry vášně v dobových kostýmech.

Scénář k smíchu

Alespoň, že herecké výkony jsou naprosto skvěle zvládnuté, ale kdo by od české herecké špičky čekal něco jiného? Příliš jim ale nepomáhá scénář, jehož dialogy jsou místy k smíchu, navíc se místy drží dobové češtiny a místy sklouzávají do zcela současné. Marek Najbrt je naštěstí velice zkušený režisér, takže se přes zádrhele scénáře přenáší vcelku s elegancí. Skvělí herci, dokonalé kulisy, slušný režisér – tak proč se nekoná druhý Cirkus Humberto? Patrně opravdu jen proto, že scénář prostě rezignoval na zachycení neklidné doby a řeší jen to, kdo s kým spal a proč. Což je na seriál z českých dějin sakra málo.

Zklamání jak kráva, píší diváci

„Veskrze výtečně zahrané nic, jakkoli dík výpravě, kostýmům či kameře by jeden mohl srovnávat s Panstvím Downton, tradičně slabým scénářem a nablblými nedobovými dialogy.. Zklamání jako kráva, podobně jako První republika, od níž však jeden nic vlastně ani neočekával,“ píše divák na ČSFD. A První republiku připomínají i další diváci. „Pokud pominu vkusně provedené kostýmy a pár ojedinělých výtečných hereckých výkonů (především Vladimír Javorský), musím konstatovat, že po prvním dílu převládá veliké zklamání. Velký potenciál zničil absolutně neživotný scénář, kde se chodí od ničeho k ničemu, pak rovněž příšerná hudba – kde se autor jakoby nemůže rozhodnout mezi soudobou hudbou či rádoby moderními pazvuky. A role Vilhelmové? To si jako tvůrci seriálu opravdu myslí, že diváci jsou natolik stupidní, že jim sežerou skoro čtyřicetiletou Vilhelmovou v roli náctileté holky na vdávání? Ne, recyklace seriálu "První republika" do podoby "Já, Mattoni" se opravdu nepovedla,“ konstatuje divák Martin.

Podprůměrné dialogy a toporní herci

A další názory jsou ještě ostřejší. „Mattoni už není. To se nedalo odolat. Ale aby se neřeklo, že tenhle komentář taky není. To si vážně někdo myslí, že mě zajímá příběh naprosto nesympatického bezskrupulózního obchodníka ve statickém ztvárnění, s podprůměrnými dialogy a topornými herci? Proč jen tyhle pokusy natočit něco většího dopadají takhle bídně. Možná to není fér hodnotit po prvním dílu, ale fakt pochybuju, že by múza tvůrce osvítila až při druhém,“ píše divačka.

Mattoni (alespoň ten seriálový) byl emocionálně porouchaný prostitut, manipulátor nejhrubšího zrna a člověk s jedinou předností – uměl prý dobře kšeftovat (katechismus ani počty mu naopak moc nešly). Jako předobraz moderního úspěšného člověka výtečné. Jestli i zamýšlené, to nám prozradí další díly... Po prvním totiž víme jen to, že scénář je vážně problematický. Aspoň že je David Švehlík takový fešák, divačky mohou slintat nad ním a krinolínami dam a třeba si nevšimnou, že to jaksi není o ničem.

Čtěte také:

Kriminálka Rapl – veřejnoprávní soutěž o co největší hnus a vulgaritu. Proč se namachrované hovado sere do vyšetřování? Kurvy a policajti, tak nějak to jde dohromady...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');

Vložil: Dáša Vrchotová