Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všechno to začalo smrtí babičky. Nemluví spolu a skoro vůbec se nevídají, rodina se prostě rozpadla. Dost mě to ranilo, prozradila Kristýna Hrušínská. Proč vůbec vypukla válka mezi Janem a Rudolfem? Víme to

26.08.2016
Všechno to začalo smrtí babičky. Nemluví spolu a skoro vůbec se nevídají, rodina se prostě rozpadla. Dost mě to ranilo, prozradila Kristýna Hrušínská. Proč vůbec vypukla válka mezi Janem a Rudolfem? Víme to

Foto: Divadlo Na Jezerce

Popisek: Jan a Rudolf Hrušínští. Válečná sekyra je zakopána, bratři se sejdou na jevišti

Začalo to smrtí staré paní Hrušínské v roce 1997. Tehdy vyšlo najevo, že velká soudržná rodina je iluze a že bratři Rudolf a Jan Hrušínští v jednom domě prostě žít nemohou. Kvůli penězům za dědictví spolu bratři nemluvili 20 let!

„Všechno to začalo smrtí babičky. Najednou jsme přestali žít v jednom baráku. Se strýcem Rudolfem a jeho rodinou jsme se vůbec nevídali a jsou to teprve dva roky, kdy jsem znovu navázala kontakt s bratranci,“ řekla Janova dcera Kristýna Hrušínská v rozhovoru pro týdeník Instinkt. „Že by ti dva šli spolu na oběd, to opravdu nehrozí. Nemluví spolu a skoro vůbec se nevídají. Rodina se prostě rozpadla. Dost mě to ranilo,“ smutně dodala Kristýna.

Kvůli mamince se ještě drželi, pak to vypuklo

Co stojí za nenávistí mezi bratry? Co jiného než peníze.  Vztahy prý vázly už před smrtí paní Hrušínské, která svého manžela přežila jen o tři roky, ale kvůli ní se bratři prý ještě drželi. Po maminčině smrti do toho ale šli s plnou parádou. Jan chtěl v rodinné vile v Nuslích zůstat, Rudolf, který v ní měl také byt, chtěl odejít. A vůbec se mu nelíbila cena, kterou mu Jan za půlku domu jako odstupné nabídl. Přestali spolu komunikovat a Rudolf dokonce chtěl svůj podíl prodat někomu jinému.

Honza dělá jménu Hrušínský ostudu

Napjaté vztahy mezi bratry pak ještě vyhrotilo nejasné financování  divadla Na Jezerce, které si Jan Hrušínský před lety založil. Problematický je už dlouhé roky především pronájem divadla, který Janu Hrušínskému poskytla Městská část Praha 4. Za objekt v hodnotě sedmdesát milionů korun totiž Hrušínský ročně platí „směšných“ sto tisíc korun, ačkoliv jen za pronájem restaurace, která je v areálu divadla, od jejích provozovatelů sám Jan inkasuje více jak milion korun ročně. „Honza těmi věcmi kolem divadla udělal jménu Hrušínský takovou ostudu, že se skoro stydím, že se tak jmenuju,“ prohlásil údajně dokonce před lety znechucený Rudolf, když se ptali, co na to, jak Jan s rodinným odkazem nakládá, říká.

Nechali zchátrat tatínkovo nejmilejší místo

Janovi se zase vůbec nezamlouvalo, že Rudolf prodal rodinnou chatu v Plané nad Lužnicí, kam jezdili už jejich rodiče, kteří se v Plané dokonce na místní plovárně seznámili. Rodina chatu po jeho smrti prodala, ale ani její nový majitel s nemovitostí nic nedělá a nechává ji dál chátrat. „Říká se, že to Hrušínský prodal za milion,“ řekla Nedělnímu Aha! sousedka. Za to, jak chata vypadá, ale prý mohou především sami synové Hrušínského, bratři Jan a Rudolf, kteří se kvůli dědictví nepohodli. „Jeden čas na chatu jezdil Rudolf sám a Honza si postavil hned vedle úplně novou krásnou chaloupku. Pak se nemohli dohodnout, zasekli se, takže to skončilo tak, že Rudla tam přestal úplně jezdit a Honzík tu svou prodal,“ dodala sousedka.

Potkali se až v nemocnici

Vzájemné handrkování ale časem přece jen polevilo a teprve v uplynulých letech se dokázali domluvit na částce čtyř milionů za Rudolfovu polovinu vily. Loni to už konečně začalo vypadat na smíření. „Já myslím, že momentálně s bratrem vycházíme dobře,“ utvrzoval Aha! Jan, který stejně jako Rudolf o rodinných vztazích odmítal většinou mluvit. K průlomu došlo, když Jan těžce onemocněl. Skončil ve vážném stavu nemocnici s prasklým žlučníkem, tepnou a oboustranným zápalem plic. Tehdy za ním jeho starší bratr konečně přišel a začalo velké usmiřování. „Měli jsme s Rudlou v minulosti nějaké spory, ale už se vše vyřešilo. A když mě navštívil v Krči, povídali jsme si spolu skoro hodinu. Bylo to moc příjemné setkání, tak v klidu jsme se dlouho nepotkali," řekl tehdy Jan.

A nyní se rýsuje první společná práce po dlouhých letech. Měli by si spolu zahrát v americké komedii, jejíž titul Jezerka zatím nezveřejnila a to dokonce v režii Jiřího Menzela. Zdá se, že bratrovo divadlo už Rudolfovi až tak nevadí. Otázka je, jak moc jde o reálné smíření a jak o zajímavý marketingový tah. Vždyť kdo by se nechtěl podívat, jak znepřátelení bratři stojí bok po boku na jevišti…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová