Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobrý den, máme pro vás nový teroristický útok. Moderátorka ČT na modrém sofa a politici, co opakují stále stejné fráze. Prezidenta Hollanda, jenž se nechal učesat za čtvrt milionu, naštěstí setřel expert

15.07.2016
Dobrý den, máme pro vás nový teroristický útok. Moderátorka ČT na modrém sofa a politici, co opakují stále stejné fráze. Prezidenta Hollanda, jenž se nechal učesat za čtvrt milionu, naštěstí setřel expert

Foto: ČT repro

Popisek: Ranní vysílání ČT k masakru v Nice

Evropa se v pátek probudila do krvavého rána a diváci České televize, kteří nejsou ještě úplně otrlí z každodenních zpráv o teroristických útocích ve světě, šokovaně sledují další masakr ve Francii. Tři půvabné moderátorky ČT 24 informují v prvních ranních zprávách o smutné události a vzápětí divákům popřejí dobrý den. Pro jistotu hned několikrát.

Po přehledu hlavních zpráv si jedna z nich sedne na modrou pohovku ve studiu, elegantně přehodí nohu přes nohu a zahájí sérii rozhovorů. Při každé příležitosti popřeje dobré ráno.  Následuje záznam brífinku francouzského prezidenta Hollanda.  V souvislosti se skandálem, který řešila všechna světová média den předtím, když se pozastavila nad šokující informací, že si jeho osobní kadeřník vydělá až šestnáct milionů korun, si nelze nevšimnout jeho účesu. Případně si jízlivě postesknout, že ho další masakr v jeho zemi nejspíše uchránil před dalším výsměchem, jemuž za svoji rozmarnost čelí.

Policie nic nezjistila

Hollande samozřejmě zase slibuje, co vše jeho vláda proti terorismu udělá. S patetickými projevy a sliby už od dob masakru v redakci Charlie Hebdo vystoupil mnohokrát. Přesto je Francie terčem dalších a dalších útoků.  Hollande ale zároveň  oznámí, že Francie  posílí své aktivity v Iráku a Sýrii, takže soudnému člověku je jasné, že oplátkou za to budou následovat nové akce fanatiků. Jeho ujišťování o tom, co vše bylo učiněno k  zajištění bezpečnosti země, zcela popírá skutečnost, že ozbrojený terorista najel na pěší zónu v ukradeném  kamionu. Z jiných webů se lze vzápětí dozvědět, že den předtím policie tuto krádež řešila, ale vůbec nic nezjistila (!). Nemluvě o tom, že včas nezasáhla, když auto vjelo na pěší zónu.

Další a další Je Suis...

Jiná moderátorka ČT, čerpající ze zahraničních webů,  zase informuje o tom, jak  jsou ve Francii nasvícené budovy v barvách trikolory a po že  „Je Suis Paris“ následuje „Je Suis Nice“. Dozvíme se, že toto heslo se používá při všech teroristických útocích ve světě. Takže už máme kromě těchto dvou i „Je Suis“ Brusel, Istanbul, Orlando,  Bangladéš. A zcela jistě budou bohužel následovat další Je Suis. To ovšem světovým politikům, kteří Francii pateticky vyjadřují soustrast, nebrání v tom, aby  dělali stále to samé.

… a další fráze

Jejich zcela zbytečná, a pro mnohé diváky již směšná vystoupení, naruší pouze rozhovor s bezpečnostním expertem Andorem Šándorem, který konečně komentuje hrozivou událost bez diplomatických vytáček.  Projev francouzského prezidenta zkritizuje, říká stále stejná klišé a fráze o tom, že bude bojovat s terorismem. Podle experta je to ale jenom cesta k dalším teroristickým útokům: „Hollande se neprobombarduje v Sýrii ani Iráku k tomu, že bude Francie bezpečnější,“ řekl v rozhovoru pro ČT 24. Zdůraznil přitom, že teroristé mají hlavní cíl ublížit obyvatelům Západu, kteří jsou ve válce s islámem. Za stejně nebezpečné považuje, když po útocích evropští politici neustále zdůrazňují, že se teroristů nebojí.  Naopak je zapotřebí řešit, proč nás ti lidé nenávidí a především  vážné problémy s muslimskou komunitou. V této souvislosti Šándor upozornil, že 75 procent vězňů ve francouzských věznicích, která jsou nejlepším místem pro nábor k džihádu, jsou muslimové.

Závažný rozhovor moderátorka  ukončí  na modré pohovce, s nohou přes nohu upřesní počet obětí v Nice, pozve k předpovědi počasí a znovu popřeje všem divákům dobrý den.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová