Facka koncesionářům: Generální ředitel neustále kritizované ČT si za rok 2015 přijde na pět milionů. Splnil prý kritérium kvality... Těžko se tomu věří
25.06.2016
Foto: ČT
Popisek: Ředitel ČT Petr Dvořák
Díky rozhodnutí Rady České televize dostane generální ředitel ČT Petr Dvořák za rok 2015 bonus ve výši 2,3 miliony korun. Bonus je desetinásobkem měsíčního platu, který v případě generálního ředitele ČT činí 230 tisíc korun. Šéf veřejnoprávního kanálu si tak ročně přijde na pět milionů korun! Rada to zdůvodňuje tím, že splnil nastavená kritéria hospodaření, manažerských výsledků a kvality.
Dodejme, že Rada České televize je podle zákona orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti této veřejnoprávní instituce. Členy Rady volí a odvolává Poslanecká sněmovna, údajně tak, aby v ní byly zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy. Dostatečně vypovídajícím faktem o její vyváženosti je například pozoruhodná skutečnost, že mezi patnácti radními, jejichž jména jsou veřejnosti téměř neznámá, je pouze jediná žena. Na seznamu nefiguruje nikdo, koho byste si okamžitě vybavili. Snad s výjimkou novináře Luboše Beniaka. Předsedou rady je také novinář - Jan Brandejs, který působil jako rozhlasový redaktor a začátkem 90. let byl mluvčím Kanceláře prezidenta republiky.
Kritika? Hlavně TV Prima!
Zajímavé je i zjištění, čím se vlastně rada zabývá. Podle zápisu z 8. června ji například ředitel Petr Dvořák seznámil s tím, že Česká televize nabídne divákům padesát zápasů z mistrovství Evropy ve fotbalu a že byl vyhlášen vítěz Ceny ČT na 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. Informoval také o tom, že se v prostorách Karlovy univerzity konal seminář na téma volební zpravodajství. Nejzajímavější je ale zmínka, že Česká televize vystoupila proti některým výrokům společnosti TV Prima a kritizovala zneužívání nedůvěryhodných výzkumů, které prý mohou poškozovat dobré jméno veřejnoprávního média.
Milion sem, milion tam
Zatímco Rada schválila generálnímu řediteli bonus za to, že splnil nastavená kritéria hospodaření, zpráva dozorčí komise ovšem v rozporu s tím například konstatuje, že příjmy z televizních poplatků dosáhly 5,62 miliardy korun, což je méně, než se plánovalo. A uvádí také, že náklady a výnosy dosáhly shodné výše 6,8 miliardy korun, tedy o více než 104 milionů korun méně oproti plánu.
Zápis z jednání Rady rovněž obsahuje přehled desítek stížnosti na vysílání ČT. Jedná se například o pořady Islám v ČR nechceme, 168 hodin, Nedej se, Reportéři, ale také třeba o reklamu na některé zboží a na skrytou reklamu. Na tu ostatně v Krajských listech upozorňujeme často i my, ale bezvýsledně. Ze zápisu rady však nelze zjistit, jakým způsobem byly stížnosti vyřízeny, ani jejich obsah. V poslední době době se Rada České televize musela zabývat i velmi rozsáhlou stížností, týkající se nevyváženého a neobjektivního vysílání o Ukrajině v uplynulých dvou letech. Podle dostupných informací ji radní jednoduše smetli ze stolu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová