Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČT zamlčuje fakta a uvádí diváka v omyl: Když z pana Klvani dělá nezávislého komentátora, jsem zvědav, zda se v pořadu na ruské téma objeví třeba pan Soloduchin z Ruského střediska vědy a kultury coby ´publicista‘, poukazuje na dvojí metr analytik

20.06.2016
ČT zamlčuje fakta a uvádí diváka v omyl: Když z pana Klvani dělá nezávislého komentátora, jsem zvědav, zda se v pořadu na ruské téma objeví třeba pan Soloduchin z Ruského střediska vědy a kultury coby ´publicista‘, poukazuje na dvojí metr analytik

Foto: Hans Štembera

Popisek: Petr Žantovský

Mediální analytik Petr Žantovský přidává další z příkladů toho, jak Česká televize vědomě manipuluje a lže. A poukazuje na to, koho hledat za think-tankem a jeho českou odnoží.

„Česká televize vědomě manipuluje a lže, či aspoň neříká celou pravdu. Ve středečním zpravodajském vysílání se mimo jiné probíralo téma vcelku bagatelní, totiž že údajně ruští hackeři napadli databázi americké Demokratické strany a získali odtud několikasetstránkové materiály o republikánském kandidátovi na prezidenta USA Donaldu Trumpovi. Téma je to bagatelní proto, že je ve zpravodajském světě naprosto běžné, že se jedna strana snaží získat maximum informací o straně druhé. Tato kauza vzdáleně připomíná Watergate, s tím rozdílem, že Trump si patrně ruské hackery v útoku na demokratickou síť neobjednal. Takže je z obliga,“ poznamenává pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Klvaňa je zaměstnancem firmy napojené na USA, pro ČT je publicista

Míní, že víc by k tomu skoro nebylo co dodávat, kdyby… „Kdyby si ČT nepozvala do studia jako jediného hosta k tématu Tomáše Klvaňu, prezentovaného jako ´publicistu‘. Přitom jeho hlavní dnešní činnost spočívá v práci pro americkou New York University, kterou vede Jiří Pehe, a především pak je viceprezidentem pražské pobočky rovněž amerického Aspen Institute. V jeho správní radě najdeme jména jako Madeleine Albrightová či Condoleezza Riceová, financován je mimo jiné z prostředků The Rockefeller Brothers Fund a Fordovy nadace. Předsedou správní rady pražské pobočky je Michael Žantovský, o otevření této pobočky se politicky zasadil Karel Schwarzenberg a profinancoval ji Zdeněk Bakala,“ poukazuje mediální analytik na to, koho hledat za think -tankem a jeho českou odnoží.

Jména zmíněných person dávají tedy tušit, v čích barvách institut bojuje. „O tom, že by Aspen Institute stál zcela mimo vlivy a zájmy Spojených států, když je závislý na jejich penězích, si může nechat zdát jedině malé dítě nebo jedinec spadlý právě z Marsu. Takže suma sumárum, milý pan Klvaňa je prostě zaměstnancem firmy napojené na politiku USA. Pak tedy Česká televize vědomě zkresluje fakta, když jej představuje jako ‚publicistu‘ a jeho funkci v Aspen Institute zamlčuje. Nebo je to jinak, a pan Klvaňa by to jistě dokázal na svých daňových přiznáních, totiž že pro Američany dělá dobrovolnicky a hlavní příjem má z publicistické činnosti. Pak by za ním směřovala moje omluva,“ slibuje Petr Žantovský.

Univerzální politika dvojího metru od televize, kterou si platíme

Z obliga však v žádném případě není veřejnoprávní televize. „Zamlčuje fakta a uvádí tak diváka v omyl, když z pana Klvani dělá nezávislého a nestranného komentátora. Jsem moc zvědav, zda se příště v nějakém takovém pořadu České televize na ruské téma objeví třeba pan Soloduchin z Ruského střediska vědy a kultury a bude též prezentován jako ´publicista‘, neboť i on tu a tam cosi píše a snad i publikuje. Jenomže, jak víme, to je sci-fi. Česká televize totiž praktikuje univerzální politiku dvojího metru. A obligátní douška: Jak dlouho jí za to budeme platit?“ končí mediální odborník otázkou, na níž zatím ještě nikdo nedokáže odpovědět.

Čtěte také:

Válka o divadelní představení, nebo bitka o prachy? Donutil burcuje lid, budou se u Zlaté kapličky stavět barikády? Syn režiséra zase tvrdí, že herec sprostě lže... Máme exkluzivní informace

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace