Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děkuji ČT! Sice se nedozvím, který blb dovolil prodat vodu zahraničním firmám, ale zato jsem denně informována, co dělá Kim Čong-un, zlobí se čtenářka. A analytik dodává: ČT si na hlídacího psa demokracie jen hraje

13.06.2016
Děkuji ČT! Sice se nedozvím, který blb dovolil prodat vodu zahraničním firmám, ale zato jsem denně informována, co dělá Kim Čong-un, zlobí se čtenářka. A analytik dodává: ČT si na hlídacího psa demokracie jen hraje

Foto: Hans Štembera

Popisek: Mediální analytik Petr Žantovský

Chci tímto sdělením poděkovat naší veřejnoprávní televizi a hlavně ČT 24. Sice se nedozvím, který blb dovolil prodat takovou strategickou surovinu, jako je voda, zahraničním firmám, ale zato jsem skoro denně informována o tom, co dělá Kim Čong-un! zlobí se čtenářka KrajskýchListů.cz. A mediální analytik Petr Žantovský se zaměřil na to, že jsou poslanci ochotni diskutovat o tom, co jim předloží nějaký zájmový spolek, který si jen chrání své kšefty v České televizi.

Svůj názor na zpravodajství ČT zaslala Krajským listům.cz znechucená divačka. „Taky mne to pěkně štve, že mi vyjde kubík vody na 182 Kč. Tj. vodné +  stočné cca 80 Kč plus jakýsi paušál ve výši 1960 Kč za loňský rok. Po dlouhém bádání jsem vyšla za blbce, který tomu nerozumí... Prý je to tím, že zdroje a distribuce vody vlastní zahraniční firmy,“ zlobí se paní Jarmila T. a pokračuje: „Chci tímto sdělením poděkovat naší veřejnoprávní televizi, a hlavně ČT 24. Sice se nedozvím, který blb dovolil prodat takovou strategickou surovinu, jako je voda, zahraničním firmám, ale zato jsem skoro denně informována o tom, co dělá Kim Čong-un!  Ať se ČT zeptá toho Kim Čong-una, když jsou s ním pořád ve spojení. Prakticky každý den redaktoři vědí, co dělá jeho teta, co jeho strýc, kam šel a co řekl, takže bude určitě znát i toho blba, co tady prodal tu vodu!!!“

Mnozí poslanci i po třech čtyřech obdobích věděli jenom, kde je ve sněmovně bufet

Kritizovaná Česká televize opět uvízla i v hledáčku mediálního analytika Petra Žantovského. Pozastavuje se nad tím, jak je možné, že se tomu nevěnuje Česká televize, když Zdeněk Bakala zcela zjevně svými podnikatelskými kroky probudil poměrně velký sociální problém na Ostravsku a určitě velmi zkomplikoval dnešní vládě život. „Myslím, že se časem odněkud vyvalí pravda, až bude v něčím zájmu ji otevřít a vyjevit. Jen v tuto chvíli ještě nevíme, čí to bude zájem, kdy to bude a jaké následky to ponese. Každopádně je jisté, že pan Bakala u toho určitě nebude. Ten bude zcela jistě někde v klidném zahraničí, stejně jako je pan Kožený, a bude se nám odněkud smát za naše peníze. A to je na tom docela tristní. Česká televize si hraje na hlídacího psa demokracie, ale tuto funkci v daném případě vůbec nevykonává. Tak se na tom vlastně podílí a dá se říci, že je ´spoluviníkem´ toho, co se děje v české společnosti a v české ekonomice skrze zvláštní podnikání pana Bakaly,“ domnívá se mediální analytik.

Za druhé téma si vybral čtvrteční zasedání sněmovního volebního výboru, na jehož programu měly být věcné záměry na změny zákonů o České televizi a Českém rozhlase, porušování vysílacího zákona Českou televizí a také stížnosti na televizi Prima po zveřejnění nahrávky z její interní porady. „Volební výbor se vůbec nemá co zabývat nějakými stížnosti na Radu pro vysílání a vůbec mu to nepřináleží. Jde o pokus překračovat pravomoci, pokus politizovat některé věci, konkrétně záležitost televize Prima. Je zjevné, že dochází flagrantně na každém kroku, byť už máme tolik let po volbách, k důkazům naprosté neznalosti základních pravidel fungování Parlamentu a parlamentního kinderstube. I když z minulosti vím, že mnozí poslanci i po třech, čtyřech obdobích prosezených v Poslanecké sněmovně věděli jenom, kde je ve sněmovně bufet a vše ostatní jim bylo celkem jedno,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Zástupci lidu uvažují, že se budou bavit o návrhu lobbistického klubu

Za podstatné však považuje, že se poslanci zabývali tím, co předložila advokátka Hana Marvanová se svou platformou Svobodu médiím. „Pokud vím, tak to zatím není paragrafový nebo věcný záměr na změnu zákona o veřejnoprávních médiích, konkrétně v otázce změny procedury volby rad veřejnoprávních médií, jehož podstatou je, že rady už nebude nominovat Poslanecká sněmovna, nebude to podle dnešního receptu a Poslanecká sněmovna s tím nebude mít v zásadě nic společného. Budou to nominovat organizace, tzv. odborné jako Český filmový a televizní svaz FITES, Asociace režisérů a scenáristů ARAS a podobně. Shodou okolností jsou to ty organizace, které jsou sloučené právě v té platformě Svobodu médiím,“ poukazuje mediální odborník.

Je pro něj podivné, že poslanci ať už z lenosti, konformity, z hlouposti nebo z neznalosti věci jsou ochotni o tom diskutovat. „Jsou ochotni diskutovat o tom, co jim předloží nějaký zájmový spolek, který si chrání jen své kšefty v České televizi. Protože FITES, ARAS a spol. jsou spolky na chránění kšeftů, nic jiného to není. Hlídají si jenom své kšefty, své honoráře, svoje reprízné a podobně. Tyhle spolky navrhnou nějakou změnu zákona a naši poslanci jsou ochotni to vzít jako bernou minci a debatovat o tom. Podivuju se, jak je možné, že jsou volení zástupci lidu schopní přijmout za skutečnost, že se budou bavit úplně vážně o návrhu zájmového lobbistického klubu lidí, kterým jde o prachy a kšefty a že jsou dokonce ochotni přemítat o tom, že by to bylo možné promítnout do zákona,“ žasne Petr Žantovský.

Veřejnoprávní média mají sloužit celé veřejnosti, nikoli jenom tvůrcům

Dokonce když si Ministerstvo kultury nepočíná tak aktivně, jak by se očekávalo, tak že by si poslanci vzali návrh Hany Marvanové a platformy Svobodu médiím za svůj a podle něj modelovali novelu zákona o České televizi. „To zůstávám úplně perplex a mám pocit, že končí demokracie. Vždyť demokracie přece spočívá v tom, že volené orgány se řídí nějakou jasnou procedurou, a ne že přijde nějaká otevřeně lobbistická partička, něco předloží a volené orgány to bez dalšího vezmou na vědomí. Příště může přijít producent nějakého spotřebního zboží, položí na stůl zákon, který ho zvýhodňuje a naši poslanci ho vezmou na vědomí, budou ho prosazovat, projednávat, učiní z něj základ nového zákona o dani třeba ze spotřebního zboží, co já vím, z cigaret, z alkoholu, z textilií, to je úplně jedno. K čemu ten Parlament teď máme?“ ptá se mediální analytik.

Je tu Parlament proto, aby jenom odkýval byznysové zájmové věci jednotlivých lobbistických skupin, nebo aby jednal ve veřejném zájmu a zvažoval ze všech stran zájem veřejnosti? „Mám pocit, že si naši poslanci svou práci velmi zjednodušují. A mrzí mě to zejména u lidí, kteří jsou zkušení mediální bardi jako pan Komárek či zkušení poslanečtí bardi jako paní Němcová nebo pan Jandák. Nepodezírám je z toho, že ten návrh prosazují, ale už skutečnost, že jsou o něm ochotni diskutovat, mě velmi zaráží. Protože je zjevné, že jde o návrh sloužící jedné zájmové skupině a je i v rozporu se stávající dikcí zákona. Vždyť stávající dikce zákona o veřejnoprávních médiích jasně říká, že ta média slouží celé veřejnosti, nikoli jenom tvůrcům. A tohle, co navrhují, bude sloužit jenom jim. Jestli naši poslanci chtějí být lobbisty zájmů FITESu či ARASu, tak potom jsme opravdu na konci demokracie,“ tvrdí Petr Žantovský.

Čtěte také:

Pohádkově zbohatl i díky restitucím a kolik má, to ani sám prý přesně neví. Jak ke svému majetku přišel vyhlášený parlamentní spáč, který neváhal soudit se dvanáct let se sestrou?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL