Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Platíte poctivě České televizi? Pokud ne, dejte si bacha. Na Kavkách totiž vynalezli novou metodu 'odhalování' neplatičů - když máte zavedený proud, určitě čučíte i na bednu

12.06.2016
Platíte poctivě České televizi? Pokud ne, dejte si bacha. Na Kavkách totiž vynalezli novou metodu 'odhalování' neplatičů - když máte zavedený proud, určitě čučíte i na bednu

Foto: radiotv.cz

Popisek: Různé fígle, jejichž cílem je co nejvíc zvýšit sledovanost a poslechovost, v poslední době stále častěji požívají jak Česká televize, tak Český rozhlas. V info-show mění i zpravodajství.

V loňském roce Česká televize vybrala na poplatcích od občanů na 5,6 miliardy korun. Je však přesvědčena, že by mohla vybrat ještě mnohem víc, kdyby si došlápla na neplatiče koncesionářských poplatků. Některé neplatiče pohnala před soud. Jen se ukazuje, že vždy nejde o lidi, kteří by televizi opravdu sledovali „načerno“. V Německu se za neplacení koncesionářských poplatků ocitla jedna dáma dokonce za mřížemi.

Páteční Lidové noviny přináší příběh pana Petra, který provozoval malou restauraci, v loňském roce však musel podnik zavřít. A zapomněl odhlásit televizi, takže mu u České televize začal narůstat dluh za neplacení koncesionářských poplatků. Dostal se kvůli tomu dokonce k soudu. Pan Petr své pochybení uznává a nedoplatek zaplatí.

„Za letošní první čtvrtletí podala veřejnoprávní televize, která má příjem zajištěný z koncesionářských poplatků daných zákonem, celkem 569 žalob. Loni jich bylo 7877, což je polovina proti roku předešlému. Přitom jen loni oslovovali pracovníci Kavčích hor na 300 tisíc domácností, které televizi koncesionářský poplatek dluží. Nereagovala více než polovina,“ píší páteční Lidové noviny.

Odebíráš elektrický proud, plať za televizi

Za loňský rok Česká televize vybrala 5,6 miliardy korun. K žalobám prý ale sahá teprve tehdy, když se s dlužníkem nedá domluvit na zaplacení dlužných částek v upomínkovém řízení. Ale pozor, veřejnoprávní televize si může prověřovat i lidi, kteří odebírají elektřinu, ale koncesionářský poplatek neplatí s odůvodněním, že nevlastní televizi.

„Kromě dlužníků oslovuje televize i ty, kdo nejsou k poplatku vůbec přihlášeni. To probíhá na základě údajů od dodavatelů elektřiny. Když oslovené domácnosti nereagují, má možnost je Česká televize přihlásit k placení poplatku ze zákona. K tomu ale musí znát adresu trvalého bydliště,“ pokračuje v popisu situace deník. Za tímto účelem může nahlížet i do registru obyvatel.

Nedoplatky lze vymáhat tři roky zpětně

Sluší se dodat, že nedoplatky lze vymáhat tři roky zpětně, po této době jsou dluhy promlčené. Jedná se o 135 korun měsíčně. Česká televize vydala od roku 2009 třiatřicet milionů korun. Od roku 2012 vymohla touto cestou 56 milionů. V průměru lze říci, že je každá druhá žaloba o nedoplatky úspěšná. Na soud se veřejnoprávní televize obrací až tehdy, když lidé neplatí poplatky přibližně rok.

Občané mohou zaslat čestné prohlášení, v němž se konstatuje, že nevlastní televizor. To potom znamená, že poplatky nemusí platit. Údaje prodejců televizorů ovšem neodpovídají představě, že by mnoho lidí televizi skutečně nevlastnilo. Faktem ovšem je, že roste odpor proti placení koncesionářských poplatků. Z této otázky se také stále častěji stává politické téma. Může za to například prezident Miloš Zeman, který nedávno ve vyjádření pro server ParlamentníListy.cz navrhl zestátnit Českou televizi. Politici to většinou odmítli. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poukázal na oligarchizaci médií s tím, že existence veřejnoprávní televize zaručuje potřebnou nezávislost médií.  

V Německu skončila neplatička dokonce ve vězení

V Německu je to tak, že koncesionářské poplatky platí každá domácnost – za televizi a rozhlas. Dělá to 17,5 eura měsíčně, tedy asi 470 korun. I tady ovšem platí, že poplatky neuhradí každý. A může se za to ocitnout dokonce ve vězení.

„Sieglinde Baumertová z městečka Geisa v Durynsku svůj odpor dotáhla tak daleko, že se nechala v únoru za neplacení dokonce zatknout. Po 61 dnech vazby ji propustili, protože televize kvůli medializaci případu couvla. Mimochodem ve vězení se Baumertová mohla na televizi dívat legálně – tam platí poplatek stát, poznamenal list Die Welt,“ shrnuje český deník.

Čtěte také:

Pohádkově zbohatl i díky restitucím a kolik má, to ani sám prý přesně neví. Jak ke svému majetku přišel vyhlášený parlamentní spáč, který neváhal soudit se dvanáct let se sestrou?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL