Místo Otce vlasti Donutil a obskurní pěvecká soutěž. A Hlas versus Hlas? Očekávaný TV film o mladém Karlovi byl velkým zklamáním! Karel IV. se stal nevinnou obětí sledovanosti ČT
18.05.2016
Foto: ČT
Popisek: Hlas pro římského krále: Málo času, málo peněz, kéž by to bývala dělala BBC, říkal si divák při sledování
Česká televize sice připravila k oslavám 700. výročí narození Karla IV. celé množství různých dokumentů, diskusních pořadů a reportáží, ale až na výjimky je přesunula na méně sledované kanály ČT 2 a ČT 24. Tak to učinila i v sobotu, kdy celá země žila oslavami narozenin nejvýznamnějšího panovníka své historie. Hlavní a nejsledovanější veřejnoprávní stanice ČT 1 tento den narozeniny Karla IV. (s výjimkou zpravodajství) zcela ignorovala a upřednostnila životní jubileum českých herců Ivy Janžurové a Miroslava Hanuse.
Sobotní program byl opět zamořen různými detektivními seriály. Večerní „prime time“ byl poté vyhrazen talk show Miroslava Donutila a přímému přenosu obskurní pěvecké soutěže Eurovision Song Contest. Rozumný divák chápe, že ČT v sobotu nechtěla nasadit dlouho anoncovaný nový televizní film Hlas pro římského krále, protože by s velkou pravděpodobností zůstal ve stínu senzační show televize Nova Tvoje tvář má známý hlas. Ale stačilo přesunout z „dvojky“ na „jedničku“ skvostný muzikál Noc na Karlštejně nebo výtečnou komedii Slasti otce vlasti a mohlo být povinnosti a zábavě učiněno zadost.
Kalkul se sledovaností
Jenže program hlavní stanice byl zcela podřízen modle sledovanosti, což už začíná být v případě České televize na pováženou. Ta zjevně kalkulovala, že nedělní premiéra nového filmu Hlas pro římského krále má šanci porazit komerční televizní stanice a to se také naplnilo, když se na ni dívalo přes milion diváků. A to přesto, že snímek, věnovaný mládí Karla IV. a jeho složitému vztahu s otcem Janem Lucemburským, byl pro mnohé zklamáním. Zato sobotní kalkul se sledovaností skončil pro ČT fiaskem. Noc na Karlštejně totiž nakonec na „dvojce“ sledovalo více diváků než show s Miroslavem s Donutilem a Eurovision Song Contest.
Místo dvou dílů jeden
Hlas pro římského krále, navzdory rozporuplnému přijetí dokazuje, že ČT by se měla přednostně věnovat vlastní tvorbě a neplýtvat koncesionářskými poplatky na různé převzaté zahraniční formáty a seriály a už vůbec ne příšerné soutěže. V důsledku toho byl kvůli nedostatku finančních prostředků natočen místo dvou dílů „Hlasu“ pouze jeden a to, že se šetřilo, je patrné na každém záběru. Mnozí diváci se rovněž shodují, že fascinující život Karla IV. by si zasloužil seriálovou formu, která se v případě historických témat těší velké oblibě (viz například Hra o trůny).
A co Karlštejn?
A je také velmi smutné, že mnohem lepší díla natočili naši předchůdci (viz právě legendární Noc na Karlštejně). Ostatně jenom díky televiznímu archivu mohlo být jakž takž důstojně připomenuto letošní významné výročí Největšího Čecha. Bohužel však byly některé výtečné filmy a dokumenty, například o rekonstrukci Pražského hradu, či Korunovačních klenotech, zastrčeny mimo hlavní prostor a čas. Stejně tak mnohdy divákům „utekly“ zajímavé reportáže na ČT 24, které mimochodem ukázaly, v jak špatném stavu se nachází unikátní areál Karlštejna.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová