Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo Otce vlasti Donutil a obskurní pěvecká soutěž. A Hlas versus Hlas? Očekávaný TV film o mladém Karlovi byl velkým zklamáním! Karel IV. se stal nevinnou obětí sledovanosti ČT

18.05.2016
Místo Otce vlasti Donutil a obskurní pěvecká soutěž. A Hlas versus Hlas? Očekávaný TV film o mladém Karlovi byl velkým zklamáním! Karel IV. se stal nevinnou obětí sledovanosti ČT

Foto: ČT

Popisek: Hlas pro římského krále: Málo času, málo peněz, kéž by to bývala dělala BBC, říkal si divák při sledování

Česká televize sice připravila k oslavám 700. výročí narození Karla IV. celé množství různých dokumentů, diskusních pořadů a reportáží, ale až na výjimky je přesunula na méně sledované kanály ČT 2 a ČT 24. Tak to učinila i v sobotu, kdy celá země žila oslavami narozenin nejvýznamnějšího panovníka své historie. Hlavní a nejsledovanější veřejnoprávní stanice ČT 1 tento den narozeniny Karla IV. (s výjimkou zpravodajství) zcela ignorovala a upřednostnila životní jubileum českých herců Ivy Janžurové a Miroslava Hanuse.

Sobotní program byl opět zamořen různými detektivními seriály. Večerní „prime time“ byl poté vyhrazen  talk show Miroslava Donutila a  přímému přenosu obskurní pěvecké soutěže Eurovision Song Contest.  Rozumný divák chápe, že ČT v sobotu nechtěla nasadit dlouho anoncovaný nový televizní film Hlas pro římského krále, protože by s velkou pravděpodobností zůstal ve stínu senzační show televize Nova Tvoje tvář má známý hlas.  Ale stačilo přesunout z „dvojky“ na „jedničku“ skvostný muzikál Noc na Karlštejně nebo výtečnou komedii Slasti otce vlasti a mohlo být povinnosti a zábavě učiněno zadost. 

Kalkul se sledovaností

Jenže program hlavní stanice byl zcela podřízen modle sledovanosti, což už začíná být v případě  České televize na pováženou. Ta zjevně kalkulovala, že nedělní premiéra nového filmu Hlas pro římského krále má šanci porazit komerční televizní stanice a to se také naplnilo, když se na ni dívalo přes milion diváků.  A to přesto, že snímek, věnovaný mládí Karla IV. a jeho složitému vztahu s otcem Janem Lucemburským, byl pro mnohé zklamáním. Zato sobotní kalkul se sledovaností  skončil pro ČT fiaskem. Noc na Karlštejně totiž nakonec na „dvojce“ sledovalo více diváků než  show s Miroslavem s Donutilem a Eurovision Song Contest.   

Místo dvou dílů jeden

Hlas pro římského krále, navzdory rozporuplnému přijetí dokazuje, že ČT by se měla přednostně věnovat vlastní tvorbě a neplýtvat  koncesionářskými poplatky na různé převzaté zahraniční formáty a seriály a už vůbec ne příšerné soutěže. V důsledku toho byl  kvůli nedostatku finančních prostředků  natočen místo dvou dílů „Hlasu“  pouze jeden a to, že se šetřilo, je patrné na každém záběru. Mnozí diváci  se rovněž shodují, že fascinující život Karla IV. by si zasloužil seriálovou formu, která se v případě historických témat těší velké oblibě (viz například Hra o trůny).   

A co Karlštejn?

A je také velmi smutné, že mnohem lepší díla natočili naši předchůdci (viz právě legendární Noc na Karlštejně).  Ostatně jenom díky televiznímu archivu mohlo být jakž takž důstojně připomenuto letošní významné výročí Největšího Čecha. Bohužel však byly některé výtečné filmy a dokumenty, například o rekonstrukci Pražského hradu, či Korunovačních klenotech, zastrčeny mimo hlavní prostor a čas.  Stejně tak mnohdy divákům „utekly“ zajímavé  reportáže na ČT 24, které mimochodem ukázaly, v jak špatném stavu se nachází unikátní  areál Karlštejna.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová