Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zpravodajství ČT je velká lumpárna. Bojím se skoro otevřít i lednici, aby z ní také nevypadl Kalousek, který by mne začal hystericky poučovat, říká dokumentarista. Ten souhlasí s prezidentem, že by se Kavky měly zestátnit

16.05.2016
Zpravodajství ČT je velká lumpárna. Bojím se skoro otevřít i lednici, aby z ní také nevypadl Kalousek, který by mne začal hystericky poučovat, říká dokumentarista. Ten souhlasí s prezidentem, že by se Kavky měly zestátnit

Foto: ČT

Popisek: Česká televize, ilustrační foto

ROZHOVOR „Nechat to tak být by bylo hrozné. Je tam totiž stav, který je neudržitelný, a to speciálně ve zpravodajství, které předvádí velkou lumpárnu,“ kývá hlavou dokumentarista Václav Dvořák na nápad prezidenta Miloše Zemana, že by se měla Česká televize (ČT) zestátnit. Naopak na Kalouskovu poznámku o tom, že by v takovém případě došlo k omezování svobody, se režisér jen směje. „Já nechci ani pouštět televizi, protože se bojím, že na mne odtamtud vyskočí Miroslav Kalousek. Bojím se skoro otevřít i lednici, aby z ní také nevypadl Kalousek, který by mne začal hystericky poučovat,“ ironizuje Dvořák v rozhovoru slova předsedy TOP 09.

Podle prezidenta Miloše Zemana by se veřejnoprávní televize měla zestátnit a namísto koncesionářských poplatků by ji měl financovat stát z rozpočtu. Nyní je podle hlavy státu totiž ČT pouhou hlásnou troubou TOP 09. Co na to říkáte? Měly by se s ČT udělat nějaké změny, nebo by bylo lepší nechat to tak, jak to je?

Nechat to tak by bylo hrozné. To je podle mne stav, který je neudržitelný, a to speciálně ve zpravodajství. To, co tam předvádějí, je totiž velká lumpárna. Bohužel je ale nápad pana prezidenta jen formální. Sice by vyřešil spousty problémů, například kontrolu financování jednotlivých projektů, která dnes není možná. Tam totiž v podstatě kontrolní mimotelevizní orgán nijak nemůže, a to přestože je dnes ČT v podezření, že jsou její projekty značně předražené. Když odcházel z ČT bývalý generální ředitel Jiří Janeček, tak tam – podle mých informací – prý bylo ušetřeno až téměř devět miliard korun, ovšem nyní z tohoto fondu není k mání údajně už nic.

Takže tam jde o neprůhledné hospodaření?

Ano, a nejen to. Občas ke mně prosáknou i nějaké informace o tom, kolik jaký seriál stál a že si to dokonce dramaturgové přihrávali jako malou domů a tak dále. Určitě by se tyhle věci měly zprůhlednit. To je sice obecná věc pro všechna tamní dramaturgická centra, ale to, co předvádí tamní zpravodajství, ta neprokrytá propagace myšlenek TOP 09, tedy strany, která dnes už v podstatě odchází do politické historie, tak to už je něco, s čím se já nemůžu smířit. Proto prostě nejde, aby to pokračovalo v této současné formě dál. Návrh Zemana mi ale trošku připomíná polské řešení v pojímání televize. Ta polská televize byla totiž ještě donedávna velmi eurohujerská a i víceméně protinárodní, ale bojím se, že ta nová vládní strana, která je teď u moci, to nakonec s tím zestátněním přežene a nastane opak. České televizi by ale slušelo, aby sloužila nestrannému informování a co možná nejširšímu a nejobjektivnějšímu pohledu na věci a události. Přesto si nejsem jist tím, zda by nový návrh Zemana byl tím pravým ořechovým.

Proč?

Já osobně mám kupříkladu představu, že by Rada ČR byla volena přímo třeba při senátních nebo jiných volbách. Aby do toho prostě nemohly zasahovat politické strany, tedy aby se televize v zásadě odpolitizovala a do Rady ČT aby byli voleni lidé, kterých si veřejnost váží a věří jim. K tomu ale nemůže nikdy dojít jinak nežli přímou volbou. Lidé, zvolení do Rady ČT přímo, by pak podle mne měli důvěru lidí, ale i velkou pravomoc. Zatím se do Rady ČT odkloňují různí odložení politici za jakési zásluhy, což vede k tomu, že pak ten politik všemu jen přikyvuje a vlastně nic nedělá a okřikuje své kritiky. To je ale špatně.

Já jsem několikrát byl účasten protestů různých aktivistů a občanských iniciativ na práci televize, ovšem vždy to bylo smeteno ze stolu, aniž se jejich připomínkami kdokoliv z radních zabýval. A když ano, pak jejich odpovědi byly povýšené a demagogické. Myslím si, že Česká televize – a tak trochu i Český rozhlas – tedy veřejnoprávní médium, nejenže neplní svou funkci, ale rozeštvává navíc společnost, rozeštvává staré lidi proti sobě, štve proti prezidentovi, štve proti různým názorovým proudům. Na druhou stranu evidentně straní protinárodním silám a zájmům, které jsou pro nás cizí a jdou proti nám. Takže ten stav se změnit musí. Vlastně je jedno, jak k tomu dojde, ale měli bychom hledat nejoptimálnější demokratickou cestu, aby to nemohl někdo zneužívat z druhé strany.

V poslední době se třeba mediální odborníci pohoršovali nad tím, co předvedl moderátor pořadu Události, komentáře Lukáš Dolanský při rozhovoru s hejtmanem Michalem Haškem kvůli fotce s ruskými motorkáři z klubu Noční vlci...

Já si sice myslím, že by redaktoři měli být na politiky tvrdí, ale neměli by být takto umanutí, podobně jako to předvedl Dolanský. On asi chtěl dokázat jakési tvrzení, ovšem neměl k tomu pořádný argument. Je ale samozřejmé, že novináři mají politiky propírat – politik nemá být chráněné zvíře, ba naopak! Má být neustále loven, neboť je v podezření, že dělá něco špatně, a proto má zde probíhat i kontrola veřejnosti. Vůči tomu nemám to nejmenší. Naopak se mi nelíbí, když novináři někomu lezou do zadku. A vůbec se mi nelíbí, když se ke všemu vyjadřuje politik, jako je Miroslav Kalousek.

Právě ale Kalousek se Zemanovým nápadem vůbec nesouhlasí. Podle něj chce prezident omezit svobodu slova. Dokonce předseda TOP 09 odmítl, že by ČT jeho TOP 09 stranila. Prý se naopak často kouše vzteky do různých částí těla, když sleduje televizní zpravodajství...

Já nechci ani pouštět televizi, protože se bojím, že na mne odtamtud vyskočí Kalousek. Bojím se, že na mne vyskočí i z dětského pořadu a bude mne poučovat, bojím se otevřít lednici, neboť i tam na mne jistě čeká Kalousek, který mi bude něco chytrého a hysterického říkat. Já vím od několika politologů, kteří nejsou do České televize zváni a nejsou tam trpěni, protože neříkají to, co chtějí tamní redaktoři slyšet, že už to je situace, která je u veřejnoprávní televize nepřípustná.

Miloš Zeman také řekl: „Někteří moji poradci mi říkají, že základní vadou generálního ředitele České televize je to, že Českou televizi vlastně neřídí a že ji řídí nejrůznější úředníci na nižších postech.“ Co tomu říkáte?

Pan generální ředitel ČT je komerční inženýr, kterému to je asi úplně jedno. Asi takové drobnosti nevnímá, a navíc byl vyškolen ve Spojených státech, takže je ten jeho pohled anglosaský, to znamená ne český. On je asi s tím momentálním stavem v ČT spokojený. Podle mne by změna nastala výměnou generálního ředitele, to je bez diskuse.

Slyšela jsem, že uplatnit v České televizi některé projekty je hodně těžké. Dokonce i lidé, kteří v televizi dlouhá léta pracovali, říkali, že ani oni tam nemohou se svými projekty prorazit. Jak je to možné? Máte třeba vy s tím nějaké osobní zkušenosti?

Průběžně tak jednou za rok a půl tam dávám námět, většinou je to z Balkánu. Naposledy jsem tam dával námět o jedné vesničce v Kosovu, kam se vrátili vyhnaní Srbové a začínají nový život, kdy si tam opravují domy, ale u toho jsou napadáni okolní albánskou komunitou. Jsou tam prostě vystaveni násilí a krádežím a tak dále. To mi ale televize smetla ze stolu, že se jim to nelíbí. Napsali mi dopis, že jsou sice rádi, že jsem se obrátil na Českou televizi, ale že námět neodpovídá skutečnosti a že je jednostranný. Oni vám autorský pohled prostě neschválí, a to třeba jen proto, že je tam něco kritického vůči NATO, vůči Spojeným státům, vůči dejme tomu i havlovské politice. Oni vám to prostě škrtnou jen proto, že se jim to nelíbí.

Taková cenzura ovšem naši společnost ochromuje. My jsme prostě na jedno oko slepí! A to přitom nejde o zpravodajství, jde o redakci dokumentu a publicistiky. Všimněte si ještě jiné věci: z České televize úplně vymizely diskusní pořady, kde jsou přítomni lidé. Kromě Máte slovo s Michaelou Jílkovou. Všechny ostatní televize ve světě takové pořady dělají, jen Česká televize se asi toho bojí. Prostě bojí se hlasu lidu!

Co se týče úvahy o financování televize ze státního rozpočtu, tedy zrušení koncesionářských poplatků – bylo by to podle vás spravedlivé?

Zhruba v osmnácti zemích veřejnoprávní vysílací organizace EBU (Evropské vysílací unie) jsou veřejnoprávní televize financovány převážně z veřejných zdrojů, což jsou státní podpora, dotace či daně, a jak už jsem uvedl, zejména v Polsku nyní dochází ke změně. V mnoha zemích Evropy to tak není ta daň navíc, jakou platíme my, koncesionáři. Mimochodem, že by to mohlo být financováno ze státního, tak to je reakce na to, že řada lidí televizi dokonce odhlašuje. Mnoho lidí už televizi nechce platit – u důchodců je to pak zejména z ekonomického důvodu – ale lidé k tomu převážně říkají, že televize neplní svou funkci, a proto ji odmítají platit.

Česká televize je tak vystavena docela reálnému nebezpečí, že tok peněz pro ni bude rok od roku výrazně menší. Podle diskusí na internetu vím, že tam nějaký pohyb směrem dolů je, ale jak to je doopravdy, to ví jen sama Česká televize. Na druhou stranu mají lidé pravdu v tom, že ke sledování televize už dnes nepotřebujete televizní přístroj, protože televizi můžete chytat i na počítači nebo na mobilním telefonu. I proto si myslím, že financování ze státního rozpočtu by bylo nejlepší.

Olga Böhmová

Čtěte také:

Na jedné straně dáma v letech s barokní postavou, proti ní dáma, která chce vypadat mladě, je exotická (a tvrdí, že uprchlíci nás geneticky obohatí). To je od ČT nechutná psychologická podprahová kalkulace, říká analytik

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL