Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sto dvacet piv má na mě vliv. Sklepáci přiznali, přesněji, vzájemně se obvinili z alkoholismu. Marhoul střílel z děla a… Proč vlastně utekl Vorel? Víme a přejeme: Alles Gute!

05.05.2016
Sto dvacet piv má na mě vliv. Sklepáci přiznali, přesněji, vzájemně se obvinili z alkoholismu. Marhoul střílel z děla a… Proč vlastně utekl Vorel? Víme a přejeme: Alles Gute!

Foto: TV Prima

Popisek: Milan Šteindler a Tomáš Vorel, otcové zakladatelé Sklepa ve při

Jak vypadaly recesistické oslavy jednoho neuvěřitelného výročí? „Právě se vracím od Milana Šteindlera z kuchyně!“ Z balkonu domu Milana Šteindlera jako první pozdravil stovky účastníků slavnostního průvodu David Vávra. Pak už následovala humorná slovní kanonáda, ke které se postupně přidávali další členové souboru. Začaly oslavy 45. výročí vzniku kultovního Divadla Sklep… Dva členové se objevili i u Jana Krause. A bylo veselo.

Jednodenní festival 25. dubna zahájil průvod „od Šteindlerů k Vávrům a dále na Dobešku“. Přítomní se pak vydali lesíkem na Branickou skálu z výšky pozdravit Vltavu, Šárku a Vyšehrad. Na Dobešce je v 18:00 hodin přivítal výstřel z děla pod vedením kanonýra Václava Marhoula. Oslavy pokračovaly promítnutím dvouhodinového pořadu, který v České televizi natočil Ondřej Trojan. Má název Böhmen und Mähren, právě dnes a je složen z nových i starších scének, skečů a písní, ČT ho vysílala před pár dny. Bylo uvedeno i drama z vojenského prostředí na motivy hry Václava Havla a Karla Bryndy Mlýny, a to k 25. výročí od premiéry. Součástí večera bylo i vyznamenání účinkujících za výdrž a přínos pro světový mír.

 

Otcové zakladatelé, Milan Šteindler a David Vávra, bývali fešáci a módemani. Foto Petr Beneš

Idea? Nemít žádné ideje

Letos totiž uplynulo neuvěřitelných 45 let od doby, kdy David Vávra a Milan Šteindler, ještě jako náctiletí chlapci, založili amatérský divadelní soubor Sklep. Tehdy ještě netušili, jaký bude mít úspěch. Jeho členy dodnes spojuje životní, filozofický i estetický názor. Významné výročí soubor začal slavit v pondělí 2. května na své stále pražské scéně Dobeška. „Ta základní idea je v tom, že jsme si nikdy nedávali žádné základní ideje. A ničeho jsme v podstatě v divadelnictví nechtěli dosáhnout, kromě naší společné radosti, která je potom sdílená i s diváky. Když jste v pubertě a v postpubertě, tak musíte mít nepřítele. Normálně jsou to rodiče, ale my jsme byli v době komunismu, čili to byl komunismus,“ říká David Vávra.

 

A sluší jim to i dnes. Zkrátka sledují módní trendy... Snímek z pořadu Ondřeje Trojana Böhmen und Mähren. Foto ČT

Milan? Od třinácti let je pod vlivem 

Středeční Show Jana Krause zahájila dvojice hostů – herec Milan Šteindler a režisér Tomáš Vorel –, zakládající členové legendárního divadelního uskupení Sklep. „Milan slaví, co ho znám, od třinácti let je pod vlivem,“ říká v úvodu Tomáš Vorel, kterého moderátor označuje za disciplinovanějšího, a Milan Šteindler to potvrzuje: „Je pravda, že měl vždy tendence být řádnej; já jsem podával slušné výkony.“ Jak uskupení Sklep vůbec vzniklo? „Mě přivedl do Sklepa David Vávra, se kterým jsem studoval gymnázium Ohradní a potom stavební fakultu. Tam jsme tedy moc nestudovali, spíše jsme tam za roh chodili do hospody. A tam jsme napsali takovou první sklepovskou hru. David říkal, že má divadýlko a že bychom mohli udělat vánoční besídku. A řekli jsme ještě našim kamarádům, kteří pak hráli tu hru, jež se jmenovala Jak to bylo u Kaštanů, o založení sociálně demokratické strany,“ vzpomíná na počátky tradice vánočních besídek divadla Sklep Tomáš Vorel.

 

To je novej Menšík! 

Ještě předtím, na samém počátku však byly básničky. „Já jsem si psal na piják takový básničky, a ačkoliv jsem byl áčák, což je potřeba podotknout, protože áčáci jsou vždy lepší než béčáci, kamarádil jsem se s Vávrou, který byl béčák a který si psal taky takový různý krávoviny; později to David nazval puzení. Že jsme měli puzení ze sebe něco dostat. Ale ve skutečnosti se ukázalo, že jsme měli také puzení něco do sebe dostat,“ dodává Milan Šteindler, jehož heslem v té době prý bylo „sto dvacet piv má na mě vliv“, a gestem naznačujícím pití objasňuje co. Po několika krátkých ukázkách z produkce divadla Sklep, které pro diváky připravil Jan Kraus, se Tomáš Vorel opět vrátí ke vzpomínkám: „Když jsem poprvé přišel do Sklepa a viděl jsem Milana na jevišti, tak jsem si říkal, co to je za tvář, co to je za člověka… to jeho herectví bylo neuvěřitelný, on byl tak vtipnej a úžasnej, že jsem si říkal – to je novej Menšík.“ Nekoncepčnost a věčné improvizace pod vlivem alkoholového opojení však Tomáši Vorlovi, který chtěl režírovat, začaly vadit, a tak odešel do seskupení Mimoza. „Teď přichází do kin film Tajemství divadla Sklep, ve kterém se popisuje ten systém práce, a samotného mě to překvapilo – tam se popisuje chaos jako ten systém, princip, kterým se pracuje,“ dodal Milan Šteindler.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová