Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká televize se zase vyznamenala, vypustila do světa další ohavně cynický srdcerváč... Ester Janečková a prý napravená zlodějka a prostitutka, která své děti vrzla rovnou do kojeňáku

03.05.2016
Česká televize se zase vyznamenala, vypustila do světa další ohavně cynický srdcerváč... Ester Janečková a prý napravená zlodějka a prostitutka, která své děti vrzla rovnou do kojeňáku

Foto: ČT

Popisek: Ester Janečková v Poště pro tebe, kterou jsme mohli sledovat ve středu 27. dubna

Známá divadelní kritička Jana Machalická nedávno označila pořad České televize Pošta pro tebe za ohavně kýčovitý srdcerváč, který je postavený na celonárodních sklonech k exhibici. Skutečnost je ale mnohem horší, Pošta pro tebe je nejen ohavná, ale navíc i cynická. Její autoři totiž sázejí na stejný kalkul jako komerční stanice – zajistit pokud možno co nejvíc kontroverzní účinkující, aby se sledovanost zvýšila na maximum.

Přitom by se Pošta mohla stát užitečným pořadem, jehož prostřednictvím lze s pomocí diváků nalézt někoho skutečně ztraceného. Ale opak je pravdou. Na obrazovkách ČT exhibují především osoby, které by si měly dát své hříchy do pořádku bez asistence médií. Matky, které opustily své děti, nezodpovědní otcové, rozhádané rodiny a také lidé s kriminální minulostí. Zatímco mají dost možností zpytovat své svědomí sami před sebou a svými blízkými, před veřejností hrají komedii na velké překvapení. Už Jana Machalická připomněla příběh, v němž si bývalá trenérka pozvala do Pošty známého tenistu Jiřího Hřebce. A on se jí na rovinu zeptal, proč mu tedy nezavolala a nesešla se s ním „normálně“.

'Hříšnice' Martina v Poště pro tebe

'Hříšnice' Martina v Poště pro tebe

Kvůli předsudkům?

Totéž platí o bývalé prostituce Martině, která se rozhodla veřejně učinit pokání a poděkovat svým rodičům. Mohla to učinit mnohem vkusnějším a ohleduplnějším způsobem, především vůči nim. „Z vesnice jsem odešla kvůli předsudkům lidí kvůli mé minulosti,“ prozradila hned v úvodu Martina. Je ale otázkou, zda jde o předsudky, nebo logickou reakci na to, jak trestuhodně naložila se svým životem. Prostitutkou se prý stala kvůli tomu, že se zamilovala do Roma. Bez uzardění vyprávěla o tom, co všechno páchala. Vydělávala si na E 55, cynicky okrádala zákazníky, užívala drogy, přestože byla těhotná. Když se jí narodily děti, dala je do kojeneckého ústavu a nakonec je nechala napospas rodičům. Kvůli svému chování skončila ve vězení. Pak se dokonce dopustila se svým kumpánem loupežného přepadení, což znamenalo její odsouzení na deset let vězení.

Martinini rodiče

Martinini rodiče

Talk show pohodička

Podobně šokující, jako zpověď Martiny byly i reakce moderátorky Pošty Ester Janečkové. Ta empaticky reagovala na všechny lumpárny, které Martina líčila, aniž by projevila jakýkoliv podiv či odmítnutí nad tím, co slyší. „Vy jste tehdy pracovala jako prostitutka, nebo spíš jste okrádala?“ ptala se například a vzápětí chápavě dodala: „Mhm.“ Když společně probíraly Martinin pobyt v kriminále, talk show ‘pohodička‘ kulminovala líčením, jak se Martina ve vězení dala na správnou cestu a jak se tam naučila háčkovat. Z desetiletého vězení nakonec vyvázla s podmínkou a s pokutami. Seznámila se tam se svým manželem, je to prý jeden z nejlepších chlapů jejího života. Zkrátka happyend!

Rádoby dojemný happy end

Rádoby dojemný happy end

Poděkování, nebo trest?

Další veřejnoprávní ‘srdcerváč‘ vyvrcholil setkáním s rodiči Martiny, které si pozvala, aby jim veřejně poděkovala za to, že se od ní neodvrátili. To může na první pohled vypadat jako chvályhodná záležitost, ale je otázkou, zda pokání před milionem televizních diváků, při němž Martina natvrdo prozradila, co páchala, nebude v důsledku pro rodiče spíš trestem. O minulosti Martiny totiž oni sami zdaleka nehovořili tak otevřeně jako ona. „Utekla z domova a neviděli jsme ji spoustu let,“ připustil otec ‘nějaké‘ problémy s dcerou. Matka poté její zločiny eufemisticky nazvala, „když se jo spustila, tak byla vazba a nějakou dobu kriminál“. O tom, že se živila jako prostitutka a zlodějka a vzdala se svých dětí, nepadlo ani slovo. Při velkém finále s odstraněním stěny nechybělo dojetí a slzy. Jenže Martina při něm právě s pomocí České televize připravila svým rodičům a dětem další těžké životní chvíle.

Čtěte také:

Přísně střežené tajemství. Papaláši vědomě zavinili smrt a nemoc milionů lidí. Také Češi nesou následky jednoho z největších zločinů dvacátého století. A pravda se tutlá dodnes

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová