Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kněz Halík zaútočil na Zemana: Stal se prý loutkou. Sociální kapitál důvěry je podle něj vyčerpán, ve stát, v instituce, v politickou scénu; navíc je narušen imunitní systém společnosti

25.04.2016
Kněz Halík zaútočil na Zemana: Stal se prý loutkou. Sociální kapitál důvěry je podle něj vyčerpán, ve stát, v instituce, v politickou scénu; navíc je narušen imunitní systém společnosti

Foto: stránky Tomáše Halíka

Popisek: Tomáš Halík

Kněz a filozof Tomáš Halík je v české společnosti vnímán jako kontroverzní osoba, především v poslední době. V rozhovoru, který poskytl České televizi, podrobil tvrdé kritice současnou českou společnost i hlavu státu. Ironicky poznamenal, že prezident naši společnost spojuje, ale chybějí nám autority, jakými byli Masaryk a Havel, a proto prý u nás bují extremistické buňky jako rakovina.

V interview ČT 24 se zpočátku zamýšlel nad tím, proč mnozí rozumní lidé podléhají předsudkům a strachu. Snažil se na to prý přijít a je přesvědčen, že na to přišel. Podle něj nám chybí sebereflexe a vědomí naší identity, politická vize, kdo jsme jako česká společnost, kam chceme patřit a kam jdeme. Je vyčerpán sociální kapitál důvěry, ve stát, v instituce, v politickou scénu. A navíc je narušen imunitní systém společnosti. V každé společnosti existují extremistické skupiny, podobně jako nádory v těle, zdravé tělo si s nimi však umí poradit. Ale v české společnosti extremistické buňky začaly bujet a imunita selhala. Týká se to nejen Česka, ale také dalších zemí středovýchodní Evropy, kde se prý ještě kultura a demokracie příliš nerozvinuly. „Lidé přišli trochu příliš snadno k tomu prostřenému stolu,“ kritizoval a dodal, že si nechtějí uvědomovat, že ta svoboda je spojena s určitou solidárností a nemůžeme pořád jenom brát.

Uprchlická hysterie

Reakce kolem uprchlické krize opět označil za hysterii, ale nepozastavil se nad tím, že to jsou právě imigranti, kdo jdou do Evropy za lepším, nárokují si dokonce i místo, kde chtějí žít, zatímco Evropané svoji svobodu i prosperitu tvrdě vybojovali a vybudovali. Také on patří k těm, co si myslí, že hysterie je u nás zbytečná, protože tady žádné uprchlíky nemáme. Navíc varoval, že nyní jde pouze o jakousi první fázi uprchlické krize, a prorokoval, že přijde ještě druhá vlna ekologických uprchlíků, kteří se vydají na pochod, až jim například dojde voda v důsledku globálního oteplování. Je zajímavé, že neustále hovořil o potřebě být součástí Evropské unie a NATO a varoval před ruskými trolly, ale o tom, že se na současné situaci podílejí výrazně západní země, se nezmínil. Připustil pouze, že budeme žít ve složitém světě a že globalizace způsobí multikulturní společnosti.

Zeman jako loutka?

České společnosti podle Halíka rovněž chybí jakási morální autorita, jak tomu bylo v době Masaryka nebo Havla. Jmenoval také slovenského a německého prezidenta Kisku a Gaucka, kteří umějí uklidnit společnost, zachvácenou strachy, emocemi a propagandou. Pro svět jsou „strašně důležití“ i lidé, jako je papež František. Naopak Halík kritizuje, že náš prezident rakovinné bujení v české společnosti podporuje. Myslí si, že zásadní bod obratu nastal kolem návštěvy čínského prezidenta a že současná hlava státu otáčí kormidlo zahraniční politiky našeho státu bez mandátu občanů, vlády a parlamentu. „Ten člověk, prezident, se stává loutkou určitých oligarchů, kteří mají určité zájmy,“ řekl. Zemana také obvinil, že šíří neúctu ke vzdělaným lidem.

Půjde do boje?

Na otázku moderátorky Tvarůžkové, zda by byl ochoten stát se prezidentským kandidátem, odpověděl: „Já říkám stále to stejné celou dobu. Ta moje představa o mé roli ve společnosti je jiná, ale kdyby to skutečně bylo třeba, tak se nedá nic dělat, jdu do boje.“ Halík prozradil, že spíš ale hledá někoho, kdo by byl na tuto funkci obecně přijatelný. On sám není ochoten říkat žádné populistické věci. Byl by raději, aby se síly netříštily a našel se někdo, kdo může odebrat hlasy Zemanovi.

Čtěte také:

Mají muslimská jména. Koho to proboha Generace 21 vybrala, jsou to vůbec křesťané, když i irácký duchovní pochybuje? Další Iráčané od nás prchají do Německa, i když se jim původně v Brně tak „moc líbilo“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová