Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kněz Halík zaútočil na Zemana: Stal se prý loutkou. Sociální kapitál důvěry je podle něj vyčerpán, ve stát, v instituce, v politickou scénu; navíc je narušen imunitní systém společnosti

25.04.2016
Kněz Halík zaútočil na Zemana: Stal se prý loutkou. Sociální kapitál důvěry je podle něj vyčerpán, ve stát, v instituce, v politickou scénu; navíc je narušen imunitní systém společnosti

Autor: stránky Tomáše Halíka

Popisek: Tomáš Halík

Kněz a filozof Tomáš Halík je v české společnosti vnímán jako kontroverzní osoba, především v poslední době. V rozhovoru, který poskytl České televizi, podrobil tvrdé kritice současnou českou společnost i hlavu státu. Ironicky poznamenal, že prezident naši společnost spojuje, ale chybějí nám autority, jakými byli Masaryk a Havel, a proto prý u nás bují extremistické buňky jako rakovina.

V interview ČT 24 se zpočátku zamýšlel nad tím, proč mnozí rozumní lidé podléhají předsudkům a strachu. Snažil se na to prý přijít a je přesvědčen, že na to přišel. Podle něj nám chybí sebereflexe a vědomí naší identity, politická vize, kdo jsme jako česká společnost, kam chceme patřit a kam jdeme. Je vyčerpán sociální kapitál důvěry, ve stát, v instituce, v politickou scénu. A navíc je narušen imunitní systém společnosti. V každé společnosti existují extremistické skupiny, podobně jako nádory v těle, zdravé tělo si s nimi však umí poradit. Ale v české společnosti extremistické buňky začaly bujet a imunita selhala. Týká se to nejen Česka, ale také dalších zemí středovýchodní Evropy, kde se prý ještě kultura a demokracie příliš nerozvinuly. „Lidé přišli trochu příliš snadno k tomu prostřenému stolu,“ kritizoval a dodal, že si nechtějí uvědomovat, že ta svoboda je spojena s určitou solidárností a nemůžeme pořád jenom brát.

Uprchlická hysterie

Reakce kolem uprchlické krize opět označil za hysterii, ale nepozastavil se nad tím, že to jsou právě imigranti, kdo jdou do Evropy za lepším, nárokují si dokonce i místo, kde chtějí žít, zatímco Evropané svoji svobodu i prosperitu tvrdě vybojovali a vybudovali. Také on patří k těm, co si myslí, že hysterie je u nás zbytečná, protože tady žádné uprchlíky nemáme. Navíc varoval, že nyní jde pouze o jakousi první fázi uprchlické krize, a prorokoval, že přijde ještě druhá vlna ekologických uprchlíků, kteří se vydají na pochod, až jim například dojde voda v důsledku globálního oteplování. Je zajímavé, že neustále hovořil o potřebě být součástí Evropské unie a NATO a varoval před ruskými trolly, ale o tom, že se na současné situaci podílejí výrazně západní země, se nezmínil. Připustil pouze, že budeme žít ve složitém světě a že globalizace způsobí multikulturní společnosti.

Zeman jako loutka?

České společnosti podle Halíka rovněž chybí jakási morální autorita, jak tomu bylo v době Masaryka nebo Havla. Jmenoval také slovenského a německého prezidenta Kisku a Gaucka, kteří umějí uklidnit společnost, zachvácenou strachy, emocemi a propagandou. Pro svět jsou „strašně důležití“ i lidé, jako je papež František. Naopak Halík kritizuje, že náš prezident rakovinné bujení v české společnosti podporuje. Myslí si, že zásadní bod obratu nastal kolem návštěvy čínského prezidenta a že současná hlava státu otáčí kormidlo zahraniční politiky našeho státu bez mandátu občanů, vlády a parlamentu. „Ten člověk, prezident, se stává loutkou určitých oligarchů, kteří mají určité zájmy,“ řekl. Zemana také obvinil, že šíří neúctu ke vzdělaným lidem.

Půjde do boje?

Na otázku moderátorky Tvarůžkové, zda by byl ochoten stát se prezidentským kandidátem, odpověděl: „Já říkám stále to stejné celou dobu. Ta moje představa o mé roli ve společnosti je jiná, ale kdyby to skutečně bylo třeba, tak se nedá nic dělat, jdu do boje.“ Halík prozradil, že spíš ale hledá někoho, kdo by byl na tuto funkci obecně přijatelný. On sám není ochoten říkat žádné populistické věci. Byl by raději, aby se síly netříštily a našel se někdo, kdo může odebrat hlasy Zemanovi.

Čtěte také:

Mají muslimská jména. Koho to proboha Generace 21 vybrala, jsou to vůbec křesťané, když i irácký duchovní pochybuje? Další Iráčané od nás prchají do Německa, i když se jim původně v Brně tak „moc líbilo“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace