Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vrcholné číslo týdne České televizi - proč se bojíme Arabů, když teroristy v poslední době byli Francouzi a Belgičané! A to říká za naše peníze. Jak dlouho to budeme trpět? ptá se mediální analytik Žantovský

24.04.2016
Vrcholné číslo týdne České televizi - proč se bojíme Arabů, když teroristy v poslední době byli Francouzi a Belgičané! A to říká za naše peníze. Jak dlouho to budeme trpět? ptá se mediální analytik Žantovský

Foto: Hans Štembera

Popisek: Petr Žantovský

Naprosto flagrantní příklad demagogie, který předvedl redaktor Lukáš Dolanský ve středečních Událostech, komentářích, nenechal bez povšimnutí mediální analytik Petr Žantovský. Jak dlouho to těmto lidem budeme trpět?“ ptáse pro ParlamentníListy.cz.

Jako naprosto flagrantní příklad demagogie a za poslední týdny vůbec profesně i eticky nejhorší výkon v českých médiích předvedl podle mediálního analytika Petra Žantovského redaktor Lukáš Dolanský ve středečních Událostech, komentářích České televize. „Tématem byl spor o muslimskou studentku z teplického gymnázia, hájící právo užívat své náboženské symboly. Z toho se debata, jejímiž hosty byli senátoři Jiří Čunek a Libor Michálek, stočila na obecný problém postoje Čechů k islamismu. Je třeba říci, že oba senátoři vyslovovali až nečekaně rozumné názory, které se v zásadě kryjí s většinovým stanoviskem občanů,“ oceňuje Petr Žantovský vystoupení obou zákonodárců.

Zjednodušeně řečeno, oba souhlasili s tím, ať si kdo chce, jak chce, užívá svých náboženských svobod, pokud tím neomezuje nebo neohrožuje nikoho dalšího. „Konkrétně vzato, jak řekl senátor Michálek, ať si muslimská žena nosí šátek, když má tu potřebu, ale není přípustné a s ústavou a Listinou základních práv a svobod je v kolizi snaha zahalovat na veřejnosti obličej. To se prostě nesmí, ale ne z nějakého náboženského, nýbrž přirozeně bezpečnostního důvodu. Do tváře se prostě musí vidět každému. A pokud si to nepřeje, nechť žije tam, kde to nevyžadují. Jasné jako facka. Na tom není nic xenofobního ani diskriminačního,“ myslí si mediální analytik.

Podpásové prostředky, které zapovídá každá novinářská příručka

Tuto skutečnost si během povídání se senátory nejspíš uvědomil i moderátor Lukáš Dolanský. „A to ho uvedlo do nepříčetnosti, protože nemohl použít standardní zbraně demagogů v České televizi – útok na pomyslný rasismus či náboženskou intoleranci. Proto začal používat ty nejpodpásovější prostředky, které každá solidnější příručka žurnalistiky zapovídá jako přečiny ze všech nejhorší a absolutně nepřijatelné. Dolanský například položil otázku: ‚Proč u nás panuje obava z muslimů, když tu skoro žádní nejsou?‘ Co je to za otázku? To je, jako kdybyste zkoumali, proč má každý strach z nevyléčitelné nemoci, ačkoli jí – zatím – netrpí,“ žasne Petr Žantovský nad nesmyslností moderátorovy otázky.

Vždyť vysvětlení pro zmíněné obavy jsou nabíledni. „Inu prostě proto, že každý, kdo se pozorně dívá na Berlín a Brusel a nebezpečná rozhodnutí, která odtamtud přicházejí, logicky má obavu z toho, že nejsou-li zde zástupy migrantů dnes, mohou tu být zítra, neboť dříve či později Německo zavře hranice. A občané vyjadřují svůj nesouhlas, aby upozornili naše politiky, jak je mají v mezinárodních jednáních zastupovat. V medicínském žargonu jde o prevenci, nikoli až léčbu, která už může být neúčinná. To je legitimní, a pokud to pan Dolanský nechápe, měl by vrátit diplom,“ míní mediální odborník.

Je otázkou, dokdy budeme vědomou a záměrnou manipulaci trpět

„Ovšem vrcholné číslo předvedl tento pán vzápětí: Dává na stůl otázku, proč je tedy taková obava z Arabů jakožto teroristů, když přece teroristé z poslední doby byli Francouzi nebo Belgičani. To už se chce říct: Fuj! Dolanský přece dobře ví, že teroristé z Paříže a Bruselu byli Arabové s francouzským či belgickým občanstvím. To, že ostentativně zaměňuje etnicitu a občanství, vědomě a záměrně manipuluje. A jako obyčejně dodávám jenom: On to činí za naše peníze! Opravdu pozorně čekám, až se někdo nahlas zeptá: Jak dlouho to těmto lidem budeme trpět?“ dodává pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Jiří Hroník

Čtěte také:

Mají muslimská jména. Koho to proboha Generace 21 vybrala, jsou to vůbec křesťané, když i irácký duchovní pochybuje? Další Iráčané od nás prchají do Německa, i když se jim původně v Brně tak „moc líbilo“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

 

Vložil: Redaktor KL