Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ctihodný a vousatý? Česká televize vsadila na jinou kartu; otce vlasti představuje jako dvacetiletého mladíka, kterého hraje Kryštof Hádek. I obsazení ostatních rolí je netradiční...

18.04.2016
Ctihodný a vousatý? Česká televize vsadila na jinou kartu; otce vlasti představuje jako dvacetiletého mladíka, kterého hraje Kryštof Hádek. I obsazení ostatních rolí je netradiční...

Autor: ČT

Popisek: Kryštof Hádek jako mladý Karel IV. v novém filmu České televize

FOTOGALERIE Díky letošním oslavám 700. výročí narození Karla IV. se nejspíš dočkáme několika velkých překvapení. Historikové i filmoví tvůrci se rozhodli, že definitivně skoncují s vykreslováním největšího Čecha v idylické rozmarné podobě Otce vlasti, jak ji například známe z většiny dosavadních filmů. Zaměřili se mimo jiné na složitý vztah mladého Karla s jeho otcem, Janem Lucemburským.

Po úspěšné trilogii, věnované loňskému 600. výročí upálení Jana Husa, kterou v České televizi natočil renomovaný režisér Jiří Svoboda, se brzy dočkáme i nového historického filmu o Karlu IV. Snímek režiséra Václava Křístka, nazvaný Hlas pro římského krále, bude věnován začátku kariéry Karla IV., kdy se snažil vymanit z vlivu svého otce Jana Lucemburského. Scenáristka Eva Kantůrková se podobně jako v Janu Husovi snažila dodržet co největší historickou přesnost. Podle tvůrců filmu je Karel IV. stále vnímán především jako velmi úspěšný panovník, který budoval Prahu a založil Karlovu univerzitu, ale málokdo si uvědomuje, jak složitou cestu musel ujíst, než se stal významným vládcem.

Žádné herecké legendy

Film jistě zaujme i hereckým obsazením. V titulních rolích nespatříme nikoho z českých hereckých legend, jak bývá v podobných případech zvykem, ale novou hereckou generaci. Největším překvapením je Kryštof Hádek v roli mladého Karla.IV., jeho otce Jana Lucemburského vytvoří Stanislav Majer, matku Elišku Přemyslovnu Hana Vágnerová a jednu z jeho manželek, Blanku z Valois, půvabná Tereza Voříšková. Obsazení převážně mladých herců je ale zcela logické. Vždyť Karel IV. začal svoji velkolepou kariéru, která vyvrcholila jeho korunovací římským císařem, již ve dvaceti letech. Jeho matka i jeho manželky zemřely velmi mladé.

Narychlo spíchnutý?

Z prvních reakcí diváků na informace o natáčení filmu je evidentní, že skutečně mají hodně zafixovaný tradiční obraz Karla IV. coby ctihodného, vousatého panovníka. Někteří se také obávají, že nový film o Karlu IV. bude opět narychlo spíchnutý a s lacinou výpravou, jak tomu bylo v případě televizní trilogie o Janu Husovi. Po zhlédnutí fotografií z natáčení si například myslí, že Kryštof Hádek vypadá jako Karel IV. „dosti komicky“. Zapomínají přitom, že se jedná o období jeho začátků. Na druhé straně jsou ale jejich obavy možná oprávněné. Kdyby Česká televize šetřila na výrobě zbytečných detektivních seriálů a dalších pořadů, mohla by do natáčení snímku o nejvýznamnějším českém panovníkovi investovat více času i prostředků.

Hádek versus Háma

Zajímavé obsazení role Karla IV. nyní vzniklo také v Karlových Varech. Zdejší Městské divadlo připravuje na květen českou premiéru komedie Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti a hlavní roli zakladatele slavných lázní vytvoří karlovarský rodák Aleš Háma. Elišku Přemyslovnu si zahraje Tereza Kostková. Autor hry a režisér Jiří Seydler líčí Karla IV. jako úspěšného vládce, který je také pouhým člověkem, trpí neduhy a ze všeho nejvíc si přeje potomka.

Čtěte také:

Proboha, kontroluje tu televizi vůbec někdo? Nastávající matka Dita P. na obrazovce ČT předvádí orgie a… Nikomu to, zdá se, nevadí. A co ta skrytá reklama?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace