Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ctihodný a vousatý? Česká televize vsadila na jinou kartu; otce vlasti představuje jako dvacetiletého mladíka, kterého hraje Kryštof Hádek. I obsazení ostatních rolí je netradiční...

18.04.2016
Ctihodný a vousatý? Česká televize vsadila na jinou kartu; otce vlasti představuje jako dvacetiletého mladíka, kterého hraje Kryštof Hádek. I obsazení ostatních rolí je netradiční...

Foto: ČT

Popisek: Kryštof Hádek jako mladý Karel IV. v novém filmu České televize

FOTOGALERIE Díky letošním oslavám 700. výročí narození Karla IV. se nejspíš dočkáme několika velkých překvapení. Historikové i filmoví tvůrci se rozhodli, že definitivně skoncují s vykreslováním největšího Čecha v idylické rozmarné podobě Otce vlasti, jak ji například známe z většiny dosavadních filmů. Zaměřili se mimo jiné na složitý vztah mladého Karla s jeho otcem, Janem Lucemburským.

Po úspěšné trilogii, věnované loňskému 600. výročí upálení Jana Husa, kterou v České televizi natočil renomovaný režisér Jiří Svoboda, se brzy dočkáme i nového historického filmu o Karlu IV. Snímek režiséra Václava Křístka, nazvaný Hlas pro římského krále, bude věnován začátku kariéry Karla IV., kdy se snažil vymanit z vlivu svého otce Jana Lucemburského. Scenáristka Eva Kantůrková se podobně jako v Janu Husovi snažila dodržet co největší historickou přesnost. Podle tvůrců filmu je Karel IV. stále vnímán především jako velmi úspěšný panovník, který budoval Prahu a založil Karlovu univerzitu, ale málokdo si uvědomuje, jak složitou cestu musel ujíst, než se stal významným vládcem.

Žádné herecké legendy

Film jistě zaujme i hereckým obsazením. V titulních rolích nespatříme nikoho z českých hereckých legend, jak bývá v podobných případech zvykem, ale novou hereckou generaci. Největším překvapením je Kryštof Hádek v roli mladého Karla.IV., jeho otce Jana Lucemburského vytvoří Stanislav Majer, matku Elišku Přemyslovnu Hana Vágnerová a jednu z jeho manželek, Blanku z Valois, půvabná Tereza Voříšková. Obsazení převážně mladých herců je ale zcela logické. Vždyť Karel IV. začal svoji velkolepou kariéru, která vyvrcholila jeho korunovací římským císařem, již ve dvaceti letech. Jeho matka i jeho manželky zemřely velmi mladé.

Narychlo spíchnutý?

Z prvních reakcí diváků na informace o natáčení filmu je evidentní, že skutečně mají hodně zafixovaný tradiční obraz Karla IV. coby ctihodného, vousatého panovníka. Někteří se také obávají, že nový film o Karlu IV. bude opět narychlo spíchnutý a s lacinou výpravou, jak tomu bylo v případě televizní trilogie o Janu Husovi. Po zhlédnutí fotografií z natáčení si například myslí, že Kryštof Hádek vypadá jako Karel IV. „dosti komicky“. Zapomínají přitom, že se jedná o období jeho začátků. Na druhé straně jsou ale jejich obavy možná oprávněné. Kdyby Česká televize šetřila na výrobě zbytečných detektivních seriálů a dalších pořadů, mohla by do natáčení snímku o nejvýznamnějším českém panovníkovi investovat více času i prostředků.

Hádek versus Háma

Zajímavé obsazení role Karla IV. nyní vzniklo také v Karlových Varech. Zdejší Městské divadlo připravuje na květen českou premiéru komedie Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti a hlavní roli zakladatele slavných lázní vytvoří karlovarský rodák Aleš Háma. Elišku Přemyslovnu si zahraje Tereza Kostková. Autor hry a režisér Jiří Seydler líčí Karla IV. jako úspěšného vládce, který je také pouhým člověkem, trpí neduhy a ze všeho nejvíc si přeje potomka.

Čtěte také:

Proboha, kontroluje tu televizi vůbec někdo? Nastávající matka Dita P. na obrazovce ČT předvádí orgie a… Nikomu to, zdá se, nevadí. A co ta skrytá reklama?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová