Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hospoda ano, dětské hřiště ne; developeři vítězí. I takový paradox nabízí nová výstavba v Praze 4, přes předvolební ´sliby chyby´ zeleného (!) Petra Štěpánka. To je ale ostuda

13.04.2016
Hospoda ano, dětské hřiště ne; developeři vítězí. I takový paradox nabízí nová výstavba v Praze 4, přes předvolební ´sliby chyby´ zeleného (!) Petra Štěpánka. To je ale ostuda

Autor: Facebook

Popisek: Zelený starosta Petr Štěpánek uprostřed

Boj developerů se zástupci města a obyvatel stávající výstavby je doslova nekonečný. Pod velký tlak se tak dostávají ti, kteří mají o stavbě rozhodnout. A protože nové stavební předpisy v Praze jsou stále spíše vyhraněným politickým bojem, než funkčním nástrojem při rozhodování, lze se dočkat i velkých překvapení. Praha 4 má takových architektonických oříšků, jak rozhodnout a neublížit obyvatelům stávajících domů a v rámci pravidel vyjít vstříc i developerům, snad nejvíce z naší metropole.

Ví to také starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. Na jedné straně sice své voliče ujišťuje, že se všemocně brání, aby nové projekty v nynější zástavbě rostly do výšky a šířky a komplikovaly tak život a pohodu sousedům, na druhé straně je už dnes jasné, že tomu zabránit nedokáže. Opatřit si odborné studie, které prokáží, že se stavbou nového domu nic nezmění, a že se současní obyvatelé nemají čeho bát, není pro žádného developera problém. Radnice a hlavně stěžující si veřejnost jsou pak bez šancí. Čím je stavba větší a blíž historického centra, tím je boj ostřejší.

Občané za zeleň versus ´odborné studie´ 

Radnice by právě nyní měla rozhodnout o čtrnáctipatrové stavbě v blízkosti stávajících desetipatrových obytných domů. Na stavební odbor městské části Prahy 4 nájemníci domu v Kubištově zaslali oficiální námitky s novou výstavbou. Uvádí se v nich mimo jiné, že nová výstavba je předimenzovaná proti okolním domům, že nájemníkům stávajícího domu bude výrazně stínit a že se zvýší neúměrně doprava a sníží možnost parkování. Občané se především bojí, že novou výstavbou se znehodnotí cena jejich současných bytů! 

Zajímavostí je, že mezi námitkami, které nedoporučují stavbu nového domu, je i protest proti kácení vzrostlých minimálně osmdesátiletých vrb, kde je potvrzen výskyt a hnízdění zákonem chráněných netopýrů rezavých. 

Námitky občanů byly ale fakticky před vydáním územního rozhodnutí smeteny ze stolu především formou odborných studií a nyní již zbývá poslední razítko od městské části Prahy 4. Zvlášť studie o světelných podmínkách po výstavbě nových domů a o výskytů chráněných netopýrů jsou nepřesvědčivé a jdou jednoznačně na ruku developerů.

Útvar rozvoje hl. Města Prahy vyjádřil nesouhlas 

Zajímavostí je, že o stavbu nového domu se bojuje již od února 2013, kdy odborná organizace územního plánování - Útvar rozvoje hl. Města Prahy - vyjádřila nesouhlas se záměrem stavět takto projektovaný dům. 

Obyvatelé dobře vypadajícího domu v Kubištově ulici si stěžují například i na plánovanou kavárnu, která má v rámci tohoto projektu vyrůst na místě stávajícího vyasfaltovaného hřiště na míčové hry, které je hojně po celý den využíváno. Chodí si sem hrát děti z okolních domů i blízké mateřské školky. 

Nová kavárna má být asi jedno až dvoupodlažní objekt a nebude to zřejmě jen kavárna. Mluví se například o tom, že existují nájemci, kteří by zde více než kavárnu raději viděli výčep s kasinem. Velkým strašákem je pro místní už dnes blízká restaurace „U havrana“. Podle místních je pololegální, vlastně pozůstatkem kanceláří a šaten z výstavby z osmdesátých let a více zdrojem hluku a problémů, které řeší často i městská policie, než vyhledávaným restauračním zařízením. Po nové výstavbě mohutných a vysokých čtrnáctipatrových domů by měli „starousedlíci“ takové hospody pod okny hned dvě. Tuto navíc na místě dětského hřiště. Kdo by chtěl vyměnit před okny zeleň a hřiště za hospodu? 

A to vše navzdory předvolebním slibům starosty Prahy 4 Petra Štěpánka, kdy slíbil občanům, „že zahušťování se jich týkat nebude.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace