Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hospoda ano, dětské hřiště ne; developeři vítězí. I takový paradox nabízí nová výstavba v Praze 4, přes předvolební ´sliby chyby´ zeleného (!) Petra Štěpánka. To je ale ostuda

13.04.2016
Hospoda ano, dětské hřiště ne; developeři vítězí. I takový paradox nabízí nová výstavba v Praze 4, přes předvolební ´sliby chyby´ zeleného (!) Petra Štěpánka. To je ale ostuda

Foto: Facebook

Popisek: Zelený starosta Petr Štěpánek uprostřed

Boj developerů se zástupci města a obyvatel stávající výstavby je doslova nekonečný. Pod velký tlak se tak dostávají ti, kteří mají o stavbě rozhodnout. A protože nové stavební předpisy v Praze jsou stále spíše vyhraněným politickým bojem, než funkčním nástrojem při rozhodování, lze se dočkat i velkých překvapení. Praha 4 má takových architektonických oříšků, jak rozhodnout a neublížit obyvatelům stávajících domů a v rámci pravidel vyjít vstříc i developerům, snad nejvíce z naší metropole.

Ví to také starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. Na jedné straně sice své voliče ujišťuje, že se všemocně brání, aby nové projekty v nynější zástavbě rostly do výšky a šířky a komplikovaly tak život a pohodu sousedům, na druhé straně je už dnes jasné, že tomu zabránit nedokáže. Opatřit si odborné studie, které prokáží, že se stavbou nového domu nic nezmění, a že se současní obyvatelé nemají čeho bát, není pro žádného developera problém. Radnice a hlavně stěžující si veřejnost jsou pak bez šancí. Čím je stavba větší a blíž historického centra, tím je boj ostřejší.

Občané za zeleň versus ´odborné studie´ 

Radnice by právě nyní měla rozhodnout o čtrnáctipatrové stavbě v blízkosti stávajících desetipatrových obytných domů. Na stavební odbor městské části Prahy 4 nájemníci domu v Kubištově zaslali oficiální námitky s novou výstavbou. Uvádí se v nich mimo jiné, že nová výstavba je předimenzovaná proti okolním domům, že nájemníkům stávajícího domu bude výrazně stínit a že se zvýší neúměrně doprava a sníží možnost parkování. Občané se především bojí, že novou výstavbou se znehodnotí cena jejich současných bytů! 

Zajímavostí je, že mezi námitkami, které nedoporučují stavbu nového domu, je i protest proti kácení vzrostlých minimálně osmdesátiletých vrb, kde je potvrzen výskyt a hnízdění zákonem chráněných netopýrů rezavých. 

Námitky občanů byly ale fakticky před vydáním územního rozhodnutí smeteny ze stolu především formou odborných studií a nyní již zbývá poslední razítko od městské části Prahy 4. Zvlášť studie o světelných podmínkách po výstavbě nových domů a o výskytů chráněných netopýrů jsou nepřesvědčivé a jdou jednoznačně na ruku developerů.

Útvar rozvoje hl. Města Prahy vyjádřil nesouhlas 

Zajímavostí je, že o stavbu nového domu se bojuje již od února 2013, kdy odborná organizace územního plánování - Útvar rozvoje hl. Města Prahy - vyjádřila nesouhlas se záměrem stavět takto projektovaný dům. 

Obyvatelé dobře vypadajícího domu v Kubištově ulici si stěžují například i na plánovanou kavárnu, která má v rámci tohoto projektu vyrůst na místě stávajícího vyasfaltovaného hřiště na míčové hry, které je hojně po celý den využíváno. Chodí si sem hrát děti z okolních domů i blízké mateřské školky. 

Nová kavárna má být asi jedno až dvoupodlažní objekt a nebude to zřejmě jen kavárna. Mluví se například o tom, že existují nájemci, kteří by zde více než kavárnu raději viděli výčep s kasinem. Velkým strašákem je pro místní už dnes blízká restaurace „U havrana“. Podle místních je pololegální, vlastně pozůstatkem kanceláří a šaten z výstavby z osmdesátých let a více zdrojem hluku a problémů, které řeší často i městská policie, než vyhledávaným restauračním zařízením. Po nové výstavbě mohutných a vysokých čtrnáctipatrových domů by měli „starousedlíci“ takové hospody pod okny hned dvě. Tuto navíc na místě dětského hřiště. Kdo by chtěl vyměnit před okny zeleň a hřiště za hospodu? 

A to vše navzdory předvolebním slibům starosty Prahy 4 Petra Štěpánka, kdy slíbil občanům, „že zahušťování se jich týkat nebude.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová