Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Magnetem pro imigranty je vidina peněz. Mají právo na ochranu, ale nikoli na azyl. A žádají o něj členové organizovaných gangů, upozorňuje bývalá redaktorka Svobodné Evropy Lída Rakušanová

11.04.2016
Magnetem pro imigranty je vidina peněz. Mají právo na ochranu, ale nikoli na azyl. A žádají o něj členové organizovaných gangů, upozorňuje bývalá redaktorka Svobodné Evropy Lída Rakušanová

Foto: ČT

Popisek: Komentátorka Českého rozhlasu a bývalá redaktorka Rádia Svobodná Evropa Lída Rakušanová

Hostem v Událostech, komentářích ČT byla komentátorka Českého rozhlasu a bývalá redaktorka Rádia Svobodná Evropa Lída Rakušanová. S dalšími hosty ve studiu diskutovala o návrhu Evropské komise na přerozdělování uprchlíků v rámci členských států EU. Rakušanová mimo jiné promluvila o tom, že by bylo dobré uprchlíkům místo peněz poskytovat materiální pomoc, jako třeba kartáčky na zuby.

V úvodu pořadu se Rakušanová podivila reakci českých politických elit na nový návrh na přerozdělování uprchlíků, se kterým přišla Evropská komise. „Nerozumím tomu, proč tady zní slova, jako ‚co si to ta Evropská komise zase vymyslela‘. Myslím, že je to kontraproduktivní, nabourává to soudržnost Evropské unie,“ vyjádřila svůj názor novinářka. Sama podle svých slov je ovšem toho názoru, že kvóty fungovat nebudou. Vyjádřila se také k dohodě s Tureckem, kdy zmínila, že v současné době spolupráce moc nefunguje. Podle ní se ovšem může jednat jen o jakési „porodní bolesti“.

Ve studiu se hovořilo o jakémsi „magnetu“, který pro uprchlíky představuje vidina zisku peněz, které migrantům rozdávají země jako Německo nebo Švédsko, kam také většina z nich míří. „I uvnitř samotného Německa jsou mezi jednotlivými spolkovými zeměmi ve způsobu té pomoci flagrantní rozdíly. To kapesné se v některých německých státech, například v Bavorsku, začíná poskytovat ve zboží a voucherech,“ zmínila novinářka, která v Německu mnoho let žila.

Na azyl právo nemají

Rakušanová je toho názoru, že by Evropě společná imigrační politika určitě pomohla. Proto je ovšem podle ní potřeba, aby si evropské státy uvědomily, že lidé přicházející do Evropy z důvodu, že v jejich zemích zuří válka, na azyl nemají právo. „Mají právo na ochranu. To si začínají uvědomovat už i v Německu. Až se v Německu rozeběhnou azylová řízení, těch lidí, kteří dostanou azyl, bude velmi málo,“ věří Rakušanová.

„Ten magnet se dá jednoduše zredukovat, Bavorsko už to dělá. Je možné těm lidem místo peněz poskytovat věcnou pomoc – kupříkladu rozdávat kartáčky na zuby. Takový kartáček můžete rozdávat zrovna tak v Česku, tak i v Německu,“ míní novinářka.

Na Blízkém východě se vytvořila davová psychóza

Rakušanová se domnívá, že Německo je takovým lákadlem pro uprchlíky, protože se na Blízkém východě vytvořila davová psychóza, podněcovaná a uměle pěstovaná převaděči, kteří uprchlíkům slibují všemožné věci. „Ovšem už teď vidíme, že se spousta lidí, kteří v Německu už jsou, vrací zpátky do Iráku nebo Sýrie,“ dodala.

Hlavní problém Německa podle Rakušanové tkví v tom, že se při tom nekontrolovaném přívalu uprchlíků do Evropy dostaly i různé „mafiózní struktury“. „V Německu stoupla kriminalita, spojená s vykrádáním bytů, za minulý rok asi o 25 procent. Přišly tam z Gruzie a Balkánu organizované gangy, jejichž členové si tam požádali o azyl. Já ten strach chápu, ale ten strach není z uprchlíků, ale z nárůstu této kriminality,“ zakončila svůj výstup Rakušanová.

Čtěte také:

´Vypadají opravdu zbědovaně, ti vypasení křesťanští musulmani, když stojí s rukama v kapsách a sledují, jak jim bláznivé dobrovolnice nakládají bagáž´… Sluníčkářská „cestovka“ zkrachovala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL