Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proboha, kontroluje tu televizi vůbec někdo? Nastávající matka Dita P. na obrazovce ČT předvádí orgie a… Nikomu to, zdá se, nevadí. A co ta skrytá reklama?

10.04.2016
Proboha, kontroluje tu televizi vůbec někdo? Nastávající matka Dita P. na obrazovce ČT předvádí orgie a… Nikomu to, zdá se, nevadí. A co ta skrytá reklama?

Foto: ČT

Popisek: Zatímco v britské televizi vaří proslulý Jamie Oliver zdravě, v ČT se Dita P. cpe k prasknutí.

Česká televize se prakticky každý den ocitá na pranýři kvůli nevyvážené publicistice a některým investigativním reportážím. Ve stínu těchto politicky ostře sledovaných pořadů však ČT vysílá celou řadu dalších, které mají na veřejnost mnohem závažnější dopad. Jde například o neúměrné množství kriminálních seriálů, které jsou na programu od rána do večera, nebo o různé kulinářské show a magazíny pro ženy. Jejich nebezpečí spočívá v tom, že diváky inspirují k následování.

O zoufalé kvalitě kuchařského Deníku Dity P. jsme již psali několikrát. Ale navzdory mediální kritice i stížnostem a posměchu mnoha diváků se šéfové České televize rozhodli vysílat další pokračování. A tak si koncesionáři  na webu ČT zase stěžují, že Dita P. nemá sebereflexi, jinak by po takovém selhání nemohla natočit nové díly. Ale sebereflexi nemá evidentně ani vedení  televize veřejné služby. Namísto toho, aby inspirovalo diváky ke zdravějšímu životnímu stylu, jak to například učinila britská televize prostřednictvím Jamieho Olivera, dělá s Ditou P. pravý opak. Holt Dita P. není Jamie O. 

Žrací orgie

A je až neuvěřitelné, co na obrazovkách sebevědomá Dita tropí coby nastávající matka.   V  epizodě, nazvané „Když jím za dva“ předvádí s obřím břichem a v noční  košili doslova žrací orgie.  Svěřuje se, že ji v noci  před „psychem“, které prožívá, zachrání jídlo. A tak si nejprve uvaří hrnec špaget s ricottou a poté, co se nacpe k prasknutí, pokračuje dál. Chválu by  snad  zasloužila za marinovaného lososa, pokud by ho ovšem připravila dietnějším způsobem.  Následuje výroba složitého dortu, který nelze nazvat jinak než skutečnou kalorickou bombu (chudák dítě). Spotřebuje na něj kvanta tuku, cukru,  čokolády, vajec,  plnotučného mléka a smetany. Nelze se divit, že v noci má sen.  Zdá se jí, že po příjezdu do porodnice jí doktor oznámí, vy nejste těhotná, vy jste obézní!“  

Karbanátky ráno, v poledne i večer

Když jí přijdou členové rodiny, „táta a brácha“ (jak jinak) vymalovat dětský pokoj, připraví jim další nálož z několika kilogramů masa, z nichž „vymazlí“ vepřovou plec, karbanátky a sulc. Nezapomene dodat, že to co uvaří „je prostě nejvíc“. Při smažení tučných karbanátků perlí, že se  dají jíst ráno v poledne i večer a  ještě dojídat v posteli (!). Doma jich prý dělají celý „kýble“. A jako vždy se pochválí: „Tak jestli tohle není pecka, tak já nevím.“ 

Peckou k obezitě!

Bohužel však důsledkem podobných hříšných „pecek“ český národ stále více tloustne. Obzvláště alarmující je prudce narůstající obezita děti. Obézních mladistvých je u nás již pětkrát více než před patnácti lety. Veřejnoprávní kanál by měl proto vysílat zcela jiné kulinářské pořady, než masem,  máslem a cukrem  vymazlené recepty Dity P., které mají většinou zcela nevyhovující složení   a  představují i nejméně vhodný způsob přípravy. Nezřídka také velmi nebezpečný. Když Dita vaří špagety, chlubí se, že strká ruce do vařící vody, až má spálené prsty. Zatímco Rada pro rozhlasové a televizní  vysílaní přísně bdí nad  reklamou,  ohrožující zdraví a   uděluje za nevinné prohřešky stotisícové pokuty,  kontroverzní kulinářské pořady,  nechává zcela  bez povšimnutí. 

A co skrytá reklama?

Za pozornost Rady pro rozhlasové a televizní vysílání by jistě také stále rafinovaně skrytá reklama, která  v České televizi beztrestně bují. Platí to například o oblíbeném magazínu ČT Sama doma. Zde si svoje kšefty a kšeftíčky přihřívají různé celebrity, které si přijdou do studia popovídat. Zpěvačka Hana Křížková si nedávno pochvalovala jak hubne díky  jistému komerčnímu, předraženému dietnímu programu a klidně jmenovala nejen firmu, která ho nabízí, ale dokonce také svoji konkrétní „poradkyni“.  Zatímco Karel Šíp ve své populární talk show okřikne každého hosta, aby snad nejmenoval nějakou značku, moderátorky Sama doma téma nové diety  Křížkové  nenápadně podstrčily.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace