Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo nejde s námi, jde proti nám. Z médií se vytratila veškerá tolerance. To už tu ale bylo, připomíná analytik Žantovský. A výrok týdne v ČT? Ten by snad měl být vytesán do kamene

04.04.2016
Kdo nejde s námi, jde proti nám. Z médií se vytratila veškerá tolerance. To už tu ale bylo, připomíná analytik Žantovský. A výrok týdne v ČT? Ten by snad měl být vytesán do kamene

Foto: Hans Štembera

Popisek: Mediální analytik Petr Žantovský

Při mapování minulého týdne se analytik Petr Žantovský věnoval partičce, která pod hlavičkou svobody médiím rozehrává hru pro ovládnutí rad veřejnoprávních médií. Upozorňuje, že se z českých médií vytratila veškerá tolerance k názoru druhého člověka. A na závěr si nechal blbost týdne.

Uznávaný mediální analytik Petr Žantovský se tentokrát věnuje časopisu ČAS, od jehož založení novinářem, spisovatelem a historikem Janem Herbenem letos uplyne 130 let. „Přispívali do něj Tomáš Masaryk, historik Jan Gebauer, Karel Kramář, historik Jaroslav Goll a spousta dalších zajímavých lidí. ČAS vedle sebe také postavil tak odlišné autory, jako byl Petr Bezruč, kterému vydal poprvé Slezské písně, a Jan Karafiát, autor Broučků, křesťanského povídání pro děti. Připomínám to – a 130. výročí mi to jenom umožňuje – proto, že se z médií u nás strašlivě vytratila veškerá tolerance k názoru druhého člověka. Bojujeme neustále nějaké ideologické boje, rozdělujeme svět na černou a bílou, na přátele a nepřátele, na ‚my a oni‘, ukazujeme na ty druhé, že když nejdou s námi, jdou proti nám,“ stýská si pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Když žurnalismus znamenal ještě úctu ke druhému člověku

Všechny tyto tradiční veteše z období třídního boje mu připomínají, jak marxisté-leninisté říkávali, že socialistická revoluce se odehrává ve vlnách, a když se porazí vnější nepřítel, tak se začne hledat vnitřní nepřítel. „Tomu se říká zostřování třídního boje a já se obávám, že přesně v tomhle období zrovna teď jsme. Koneckonců svědčí o tom i ta výzva sdružení Svobodu médiím. Tak já bych věnoval velmi pozitivní vzpomínku na časy, kdy žurnalismus znamenal ještě úctu ke druhému člověku. To neznamená, že se ti lidé neprali názorově, že nevedli veliké, rozsáhlé a často velmi tvrdé názorové polemiky, ale ta polemika musela být odargumentovaná. Kdo neuměl argumentovat a neuměl za svoji věc racionálně bojovat, byl z boje vyloučen, neboť se s ním nikdo nebavil. Protože snižovat svůj význam bojem s někým, kdo nemá pro svoji věc argumenty, bylo ponižující,“ připomíná mediální odborník.

Úroveň autorů byla výrazně jiná

Úroveň autorů v tehdejších novinách byla podle něj opravdu výrazně jiná, než je většinou úroveň novinářů dnes. „Takže tímto připomínám jak Jana Herbena, tak tento časopis. Ten nápad mi vnukl časopis ČAS, který dodnes vychází. Vydává ho jako občasník Masarykovo demokratické hnutí, což je takové memoriální sdružení lidí, kteří připomínají odkaz první republiky a Tomáše Masaryka. Je to velmi ctihodné memoriální sdružení, které založil dnes už nežijící hudební dirigent a swingový muzikant Emil Ludvík a dodneška existuje a vydává tenhle ČAS jako vzpomínku na ten tehdejší Herbenův ČAS. Takže ČAS se mění, časy se mění, novináři se mění a ten první ČAS byl asi opravdu ČASem, z jakého bychom si mohli brát hodně vzoru,“ uznává Petr Žantovský.

Má mít veřejnoprávní televize na něco názor?

Na závěr si nechává blbost týdne, na niž ho upozornil analytik Jan Schneider svým textem v Lidových novinách. V článku připomíná, co zaznělo v hlavním večerním zpravodajském pořadu České televize během živého rozhovoru s poslancem hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, jenž na závěr prohlásil, že se v případě Čapího hnízda podvod nestal. Načež moderátorka reagovala dosti neuvěřitelně: „Ano, já jenom dodám, že Česká televize váš názor nesdílí. Naopak dáváme vám prostor k vyjádření.“ Na to jí už konsternovaný politik odvětil, že to je hodná. „Nu já nevím, jestli Česká televize má mít na něco – Čapí hnízdo nebo cokoli jiného – názor. Každopádně tuto větu dávám jako výrok týdne a měla by se tesat a učit ve všech žurnalistických školách jako něco, co se nesmí, co je absolutní překročení všech pravidel v žurnalistice,“ dodává mediální analytik.

Čtěte také:

Ve zpravodajství na Nově je zase veselo, takový hysterák ale ještě nikdo nepředvedl. Co nedokázala ustát sexy blondýna, která si myslela, že má své jisté na doživotí?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace