Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na tuhle dámu si všichni dávali pořádně bacha. Populární hlasatelka byla totiž ve skutečnosti povýšená, privilegovaná a dávala to pořádně najevo. Pak ale přišlo zúčtování. Tajnosti slavných

29.03.2016
Na tuhle dámu si všichni dávali pořádně bacha. Populární hlasatelka byla totiž ve skutečnosti povýšená, privilegovaná a dávala to pořádně najevo. Pak ale přišlo zúčtování. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Někdejší 'nejspolehlivější' hlasatelka Československé televize Zdena Vařechová

Byla vždy skvěle upravená, přísná a úplný vzor serióznosti. Přesto na některé diváky působila Zdena Vařechová přes obrazovku příjemně. Kolegové jí ale většinou nemohli přijít na jméno. A dobře věděli proč.

V době, kdy ještě namísto titulků oznamoval další pořad z televizní obrazovky živý člověk, patřila ke špičce. Říká se ale o ní, že za to nevděčila pouze svým profesionálním kvalitám. Neustále usměvavá a perfektně načesaná Zdena Vařechová byla totiž ‘kovaná‘ komunistka, a navíc i velká oblíbenkyně tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka. Není ani divu, že se před ní nikdo z kolegů neodvážil pustit si pusu na špacír. A pokud se snad někdo spletl, zpravidla prý na to pořádně doplatil.

Husákova hlasatelka

Jako angažovaná komunistka udělala v Československé televizi kariéru a nezastavil ji ani fakt, že byla proto mezi kolegy neoblíbená. Dostatečně jí to kompenzovala přízeň mocných. Platila za oficiální uvaděčku projevů Gustáva Husáka a tuhle funkci jí nemohl nikdo vzít. „Na Silvestra v poledne běžel Husákův projev, a to směla hlásit jenom Zdena Vařechová, která byla dostatečně prověřená. Denní službu měl třeba někdo jiný, ale věta »Milí diváci, nyní vystoupí prezident republiky a generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák« patřila jenom jí,“ zavzpomínala na ni v jednom rozhovoru někdejší kolegyně Saskia Burešová.

Oblíbená hlasatelka generálního tajemníka ÚV KSČ Gustáva Husáka

Oblíbená hlasatelka generálního tajemníka ÚV KSČ Gustáva Husáka

Blondýna s poněkud strojeným, studeným, zato ale stabilním úsměvem, která se narodila v roce 1939 v Brně, se objevila na obrazovce v roce 1969 jako náhrada za kolegyně, které byly po invazi ‘spřátelených vojsk‘ v roce 1968 shledány politicky nespolehlivými, a musely tudíž československým občanům zmizet z očí. Kudy vedla její cesta z moravské metropole až na Kavčí hory, to už bylo zapomenuto a jednotlivé stupínky její kariéry jsou prakticky nedohledatelné. Z paměti bývalých kolegů ale nezmizela, a když si na ni vzpomenou, většinou to nebývá v dobrém.

Prověřená soudružka

Zatímco o pravověrné komunistce Jiřině Švorcové, která byla za svou ‘víru‘ po roce 1989 neustále pranýřována, neřekl nikdo z kolegů nikdy nic špatného a většinou ji měli rádi, o Zdeně Vařechové něco takového rozhodně říct nelze. Její tvář byla neodmyslitelně spjata s minulým režimem a nejvíc snad s pořadem Křeslo pro hosta, v němž se střídaly populární osobnosti, aby pozvedly náladu národa a vysvětlily mu, jak se má skvěle a čekají ho pouze zářné zítřky. V jejím křesle se vystřídali téměř všichni, protože odmítnout by mohlo být nebezpečné. A tak ani není divu, že naproti Zdeně Vařechové usedli mimo jiné třeba i populární herec Jaroslav Moučka, slavný houslový virtuos Václav Hudeček či dokonce Mistr Karel Gott. Stejně tak je otázkou, co přimělo přijmout roli moderátora v tomto propagandistickém formátu legendárního Vladimíra Menšíka.

Dnes už si na ni můžeme vzpomenout jenom díky filmům, ve kterých si zahrála samu sebe. Například v populární komedii režiséra Jiřího Menzela Vesničko má středisková z televizní obrazovky „nastavuje zrcadlo soudobé společnosti“ a před kamerou se mihla jako televizní hlasatelka i v řadě dalších filmů, mimo jiné třeba v komedii Petra Schulhoffa Zítra to roztočíme, drahoušku…! I v takových filmových formátech totiž musela produkce dbát na to, aby v případě záběru na televizní obrazovku zhlížel na diváky někdo opravdu spolehlivý, důvěryhodný a prověřený.

Oldřich Vlček je dodnes členem souboru činohry Národního divadla

Oldřich Vlček je dodnes členem souboru činohry Národního divadla

Manželovi pomoct nedokázala

Podobně jako řada Zdeniných kolegů se ale po roce 1968 dostal ‘do křížku‘ s režimem její manžel, herec Národního divadla Oldřich Vlček. Ke spolupráci s naší přední scénou byl přizván teprve v roce 1967, jenže se i přes názorovou orientaci své ženy nerozpakoval negativně reagovat na okupaci. Nebál se otevřeně vyjádřit své názory, což ho stálo místo. „Zčistajasna jsem řešil základní existenční dilema. Z ostravského divadla přišla nabídka, že se tam mohu vrátit. Ale opustit rodinu? Moje žena se uchytila v televizi. Čekali jsme dítě, zkrátka nelehká situace,“ zavzpomínal před časem v rozhovoru pro deník Aha! a dodal: „Hodně lidí dělalo kompromisy, já také. Ale pochopitelně se za ně platilo. Ve své profesi jsem se tehdy dostal na třetí kolej. Žena dělala kariéru v televizi – a já se doma staral o děti.“

V roce 1988 se začala společenská situace pomalu uvolňovat a s odchodem tehdejšího stranického šéfa z Československé televize ztratila dosavadní pevnou půdu pod nohama i Zdena Vařechová. Ve svých devětačtyřiceti letech musela televizi opustit, poté co si její odchod vyžádaly její kolegyně. „.Byly jsme kolegyně, které si střídaly služby. Víc bych se asi o paní Vařechové nezmiňovala. Navíc už nežije a nebylo by to fér,“ prohlásila Marie Tomsová. Doma se karta obrátila, zatímco manžel se časem do Národního divadla vrátil, i když na něj zpravidla zbývaly jenom menší role, a dodnes jeho výkony můžeme ve Zlaté kapličce ocenit, paní Zdenu najednou nikde nechtěli. Hlasatelka, která vstupovala dvacet let téměř denně statisícům lidí prostřednictvím obrazovky do života, paradoxně zemřela v naprostém zapomnění deset let po sametové revoluci v rodném Brně.

Čtěte také:

Biju se každý den. Bil jsem se pětadvacet let za peníze, takže pro mě to je naprosto přirozené... Už víme, proč je Ondřej Vetchý tak neohrožený; jeho otec dokonce zabil dvanáct lidí

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská