Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S manželem oblíbené moderátorky, kterou komunisté zavrhli, žila nejprve Jiřina Jirásková. Nakonec se všichni sejdou na jednom hřbitově. Tajnosti slavných

19.03.2016
S manželem oblíbené moderátorky, kterou komunisté zavrhli, žila nejprve Jiřina Jirásková. Nakonec se všichni sejdou na jednom hřbitově. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: „Začala jsem kariéru s dětmi a skončila u důchodců. Měla jsem prostě v životě kliku,“ říkávala moderátorka Olga Čuříková, která ve čtvrtek 17. března podlehla dlouhé těžké nemoci

Nikdy se na obrazovce neviděla, protože vysílala jenom živě a žádné videorekordéry tenkrát ještě neexistovaly. Za pouhých pět let slávy platila pak oblíbená moderátorka dětského pořadu po dlouhá desetiletí. Její největší oporou se stal manžel, kterého 'zdědila' po Jiřině Jiráskové.

Tenkrát ještě byly pracovní soboty a Českoslovernská televize vysílala pouze na jednom programu. A tak když lidé přišli domů a zapnuli televizi, patřil od roku 1964 čas mezi 18. a 19. hodinou, tedy před Televizními novinami, pravidelně pořadu pro děti Vlaštovka. K jeho popularitě významně přispěla i žena, která ho od prvopočátku moderovala – půvabná Olga Čuříková. „Vysílali jsme živě, takže jsem se nikdy neviděla,“ prozradila před časem v rozhovoru pro deník Blesk.

První Vlaštovku moderovala v roce 1958 s Milanem Friedlem, ty další pak už sama

První Vlaštovku moderovala v roce 1958 s Milanem Friedlem, ty další pak už sama

Zavinil to bratr kameraman

Jedna z nejvýraznějších osobností československého televizního vysílání 60. let, která následně doplatila na komunistickou normalizaci, se narodila 30. prosince 1932 v Praze. Od dětství byla členkou Dismanova rozhlasového souboru, s nímž stanula poprvé na jevišti již v roce 1938. Po maturitě na gymnáziu původně uvažovala o studiu herectví na DAMU, nakonec ale v roce 1952 přijala nabídku z Československého rozhlasu. Začínala jako redaktorka, později působila i jako programová a propagační referentka. V roce 1958 se stala zaměstnankyní Československé televize a na přelomu 50. a 60. let se začala objevovat na televizní obrazovce, i když sama ještě ani televizi doma neměla. „Vůbec jsem tenkrát neměla páru, do čeho jdu. Jen jsem díky bratrovi, který byl kameraman, měla takové povědomí, že tam asi budou stát nějaké kamery,“ žertovala.

Osmiletá Olinka v baletní škole své tety

Osmiletá Olinka v baletní škole své tety

Od roku 1964 uváděla dětský pořad Vlaštovka a s nezapomenutelným Eduardem Hrubešem také moderovala populární televizní seznamku Pokus pro dva. Pro Vlaštovku jezdila se štábem po celé republice a jako dopravní prostředek použila nejrůznější vozidla, výjimkou nebylo ani aerotaxi, tank, luxusní 'papalášská' šestsettrojka či člun. V rámci pořadu byly totiž mimo jiné prezentovány i hospodářské úspěchy, z cest vznikaly patnáctiminutové reportáže, které se posílaly ke zpracování do Prahy. Stejně jako mnoha jiným se ale i paní Olze stal osudným rok 1968 a následná ‘normalizace‘. „V roce 1969 mi najednou řekli, že mám před sebou poslední Vlaštovku. Že dál už nesmím na obrazovku, abych nepůsobila na děti špatně ideově,“ vzpomínala na nejsmutnější chvíle svého života a dodala: „Spolupracovníci se se mnou loučili, jako když mám jít na smrt.“ Po ní se v moderování Vlaštovky vystřídaly Štěpánka Haničincová, Natálie Lišková a Marcela Augustová.

Pod taktovkou osmiček

Paní Olga dál směla moderovat s Eduardem Hrubešem Pokus pro dva, na svou dobu velmi moderní formát, připomínající dnešní reality show. Byl převzat podle takzvaného západního modelu, natáčelo se 'pod taktovkou' režiséra Ivo Paukerta ve studiu za účasti publika a s paní Olgou a panem Hrubešem v něm vystupoval také Vladimír Dvořák či Jan Pixa. Pořad byl také dlouho v ohrožení a štáb při každém natáčení netušil, zda právě netočí naposledy. Časem na něj bohužel opravdu došlo a tím Olga Čuříková definitivně zmizela z obrazovky. Dostala nabídku, aby se věnovala dramaturgii, a tak připravovala pořady pro děti a mládež a v Československé televizi i přes nepříznivou situaci zůstala, protože měla naštěstí velkou oporu díky mnoha kolegům. „Pak ovšem stejně spadla klec. V roce 1972 se mnou televize rozvázala pracovní poměr definitivně. Měla jsem zákaz veřejného vystupování,“ dodala. S takovou nespravedlností se nemohla smířit, dokonce podala na televizi žalobu, byly na ni ale vyvíjeny tlaky, aby ji stáhla. Prožívala těžké období, v němž jí byl velkou podporou manžel, herec Jiří Pleskot.

Se ženichem Jiřím Pleskotem a svědky Jiřinou Jiráskovou a Zdeňkem Podskalským

Se ženichem Jiřím Pleskotem a svědky Jiřinou Jiráskovou a Zdeňkem Podskalským

Díky kolegovi a kamarádovi Milanu Friedlovi mohla zakotvit v Lyře Pragensis, kde se angažovala v různých projektech jako dramaturgyně i moderátorka, a její život opět dostal smysl. Moderovala představení v pražském Divadle hudby, což jí vydrželo až do roku 1990. „Osmičky jsou v mém životě důležité: rok 1938, 1958 i nešťastný rok 1968, který určil moje další nedobrovolné směřování,“ prozradila, když usedla jako host moderátora Vladimíra Čecha v magazínu České televize pro seniory Barvy života, který původně sama uváděla. Po letech, prožitých v rozhlasu a na jevištích po celé republice navázala na svou předchozí televizní kariéru až v 90. letech. „Nejdřív to byl pořad o světě umění Album. V roce 1993 mě kamarádka Kamila Moučková přizvala do Barev života, které uváděla. Ukázalo se, že je pro ni náročné skloubit veškeré pracovní nabídky s pravidelným týdenním natáčením, a tak jsme se začaly střídat a já měla po tolika letech opět stálou televizní práci,“ zavzpomínala na své poslední angažmá před kamerami. Věnovala se mu sedm let, pak se rozhodla s pořadem skončit a tentokrát odešla zcela dobrovolně. „Začala jsem kariéru s dětmi a skončila u důchodců. Měla jsem prostě v životě kliku,“ prohlásila.

Když v divadle létají facky

Manžela paní Olga ‘zdědila‘ po herecké hvězdě Jiřině Jiráskové, jejich společným osudovým mužem se stal herec Jiří Pleskot. Jiřinina láska k němu se zrodila na prknech pražského Divadla na Vinohradech, vzali se v roce 1953, jejich svazek ale vydržel pouhé dva roky. „V určitý moment jsem selhala. Byla jsem mu nevěrná,“ přiznala kdysi Jirásková, která podlehla kouzlu neodolatelného hezouna Jiřího Valy. Pleskotovi, který navenek působil jako mimořádný kliďas, se tím tak zvedla hladina adrenalinu v krvi, že prý svému sokovi dopřál pořádnou nakládačku přímo v divadle. Jiráskové nevěru neodkázal odpustit, takže následoval rozvod, časem se ale vzedmuté emoce zklidnily a zůstali přáteli. Pak se Pleskot zakoukal do Olgy, není ale ani divu, že se zpočátku obě dámy navzájem ‘moc nemusely‘.

S Vladimírem Čechem jako host pořadu Barvy života

S Vladimírem Čechem jako host pořadu Barvy života, který sedm let sama moderovala

Teprve časem se jejich vztahy urovnaly, staly se přítelkyněmi, mimo jiné je spojovala i malebná šumavská víska Malenice kousek od Volyně, kam obě velmi rády jezdily na chalupu. A dokonce to byla právě Jiřina Jirásková, která Olgu Čuříkovou nakonec přiměla, aby si Pleskota po patnáctiletém vztahu konečně vzala. S Podskalským jim šli za svědky a v podstatě prý byli nakonec jako jedna velká rodina. Na romantickém malenickém hřbitůvku nechala Jirásková v roce 1993 pohřbít v roce 1993 svého životního partnera, režiséra Zdeňka Podskalského, který z této obce pocházel, a o čtyři roky později k němu přibyl i Jiří Pleskot. Když pak na podzim 2014 byla ukládána vedle Podskalského zesnulá Jiřina Jirásková, davy lidí poničily sousední Pleskotův hrob, a tak ho paní Olga nechala opravit a zároveň si dala na pomník vytesat i své jméno. „Štěstí přeje připraveným. Aspoň nebudou mít pozůstalí tolik práce,“ zažertovala tehdy. A ten čas nyní bohužel právě nastal. Paní Olga Čuříková zemřela po dlouhé nemoci ve čtvrtek 17. března. Bylo jí 83 let.

Čtěte také:

Afektovaná pseudointelektuálka Jirásková, Vášáryová s křivým úsměvem, hloupý komik Jandák, hrůza Jiřího Suchého... Český filmový kritik si psal deník, nakonec spáchal sebevraždu

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská