Typický český televizní divák: V osm si pustí televizi, dostane dávku, v devět to skončí a je spokojený. Neumí ocenit kvalitu, nemá rád zahraniční herce a nelíbí se mu přidaný smích v sitcomech
13.03.2016
Autor: ČT
Popisek: Nejúspěšnějším seriálovým projektem České televize jsou v poslední době Případy 1. oddělení
Poněkud překvapivé informace se o sobě dozvěděli diváci, kteří sledovali diskusní pořad na ČT Art, věnovaný televizní seriálové tvorbě. Podle účastníků debaty nemá většina diváků zájem o televizi kvality, na rozdíl od zahraničí. Jsou totiž zvyklí na určité stereotypy, české herce a na Dietla. V pátek večer chtějí prý vidět to, co očekávají. Musí se to líbit rodičům, dětem i babičce...
Moderátor Petr Fischer se ve svém pořadu Konfrontace tentokrát věnoval problematice televizních seriálů. Hned v úvodu konstatoval, že nejúspěšnějšími filmy současnosti jsou televizní seriály, které se dokonce prodávají jako „fastfoodové franšízy“. Nad tím si posteskl jeho první host, režisér Petr Zahrádka, který natočil populární seriály, například Letiště, Obchoďák nebo Doktor Martin. Má prý spoustu vlastního autorského materiálu, ale nikdo o něj nestojí. A tak je odkázán točit podle předlohy jiných. Často právě seriály. Podle něj nastala seriálová doba, zatímco dříve jimi všichni pohrdali, dnes jsou v kurzu. Seriály v současnosti natáčejí nejlepší světoví režiséři, jakými jsou Woody Allen nebo Martin Scorsese. „Je to skvělej žánr,“ konstatoval Zahrádka.

Miroslav Donutil v seriálu Doktor Martin
Výsledek zaručen
Ficherovi také vysvětlil, proč se u nás stále víc přebírají seriály ze zahraničí. „Je tady problém, že tady scenáristi nejsou opečováváni, nikdo tady nebude platit rok deset lidí,“ stěžoval si režisér. Proto se koupí hit ze zahraničí a výsledek je do určité míry zajištěn. Jako příklad uvedl velmi úspěšný seriál České televize Doktor Martin, který natočil podle britské předlohy. Když se u nás tento seriál vysílal v originále, nikdo se na to prý nedíval. Zahrádka to vysvětloval tím, že v pátek večer sedí u televizní obrazovky divák 50+, který je zvyklý na české herce a na Dietla. „V osm si pustí televizi, jako to dělají celý život, oni tu dávku dostanou, v devět to skončí a jsou spokojení,“ popsal Zahrádka typické diváky ČT.

Ladislav Chudík a Josef Vinklář v Nemocnici na kraji města. Dietlova seriálová klasika vždycky zabere
Rozplynutá První republika
Ještě kritičtější byl vůči divákům producent České televize Jan Štern, který mimo jiné produkoval seriál První republika. Ten prozradil, že První republika vznikla jako výsledek zadání, že v pátek večer se má vysílat seriál pro celou rodinu, pro rodiče, děti i pro babičku. „V pátek lidi asi opravdu nečekají nějakou kritickou sociální věc,“ vysvětloval. Zalitoval také, že nakonec ani První republika nedopadla podle jeho představ, měla ambice stát se něčím podobným, jako byly legendární Sňatky z rozumu. Bohužel však bylo zapotřebí vytvořit dvaadvacet dílů, a tak se to prý tvůrcům pod rukama rozplynulo spíš do zábavného formátu.

Markéta Plánková v seriálu První republika
Rudiho nemá každý rád
S Ficherem se také zamýšleli nad tím, proč v ČT naopak úspěch nemají ve světě tolik oblíbené sitcomy. Hodně si slibovali od sitcomu Rudyho má každý rád, s dokonalým scénářem a výtečným hereckým obsazením. „Divák prostě ten sitcom nevydýchal. Od České televize sitcom prostě neočekává. Budilo to v divácké obci nevoli. Nebyla to úplná trefa,“ přiznal Štern zklamaně. Daleko větší trefa prý byla Čtvrtá hvězda, i když byla hodně ulítlá. „Českej divák neunese, nevydejchá ty smíchy, nevydejchá tu rychlou frekvenci těch fórů,“ vysvětloval neúspěch Rudyho.

Sitcom Rudyho má každý rád nezabral podle očekávání
Lidé ještě nedorostli?
Štern se pozastavil i nad tím, že v České televizi nemají větší sledovanost i velmi kvalitní zahraniční seriály, jakými je v poslední době vysílaný Dům z karet. „Lidi to nevyhledávají, ještě mentálně a kulturně nedorostli do takových projektů,“ litoval producent. „Největší umění je udělat kvalitu a aby se na to lidé dívali,“ konstatoval Jan Štern. Jako příklad uvedl velmi úspěšné Případy 1. oddělení, vysílané ČT.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová