Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČT si myslí, že má patent na rozum, a politici se jí bojí. Analytik Žantovský a komentátor Štěpánek si nebrali servítky. Wolner odmítl přijít

07.03.2016
ČT si myslí, že má patent na rozum, a politici se jí bojí. Analytik Žantovský a komentátor Štěpánek si nebrali servítky. Wolner odmítl přijít

Foto: ČT

Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Česká televize dostala zabrat. V Debatním klubu se totiž sešli mediální analytik Petr Žantovský a komentátor Petr Štěpánek. Shodli se na tom, že Česká televize pracuje špatně, protože je přesvědčena, že má patent na pravdu. A to je rozhodně špatně. A politici s tím odmítají cokoli dělat, protože se České televize bojí. Někteří politici prý jdou ČT na ruku, aby se dostali do Otázek Václava Moravce. Kdokoli za to ČT kritizuje, je „zlým ruským propagandistou“.

Šéfredaktor publicistiky České televize Marek Wollner se nedávno pustil do tvrdého střetu s mediálním analytikem Petrem Žantovským a bývalým členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petrem Štěpánkem. Wollner na adresu obou pánů poznamenal, že Štěpánek se Žantovským razí v Česku ruskou propagandu, ti si to nenechali líbit. Ke střetu však došlo jen na dálku. Marek Wollner byl následně pozván do Debatního klubu, kde se měli pánové setkat osobně a vyříkat si to. Wollner ale pozvání odmítl.

Česká televize? To i TV Šlágr je lepší, konstatoval Žantovský

K dokreslení situace je třeba dodat, že Debatní klub představuje komunikační platformu, kde se setkávají hosté a obsáhle hovoří na dané téma. Zaznívají zde i názory, které v běžných médiích neuslyšíte. A protože Wollner odmítl na debatu přijít, sešli se nad tématem údajného šíření ruské propagandy a České televize jen Žantovský se Štěpánkem.

Pánové zahájili debatu tím, že začali tleskat: „Když jsme ti roztleskávači ruské propagandy,“ poznamenali se smíchem. Shodli se na tom, že jestli jsou právě oni dva roztleskávači ruské propagandy, pak se Západ nemá čeho bát. „To má Amerika válku v kapse,“ poznamenal Žantovský. Česká televize ho prý moc nezajímá, protože to, co dělá, dělá velmi špatně.  „Myslím si, že je nejhůř dělá v České republice. To i TV Šlágr je precizně vedený podnik, který ví, co chce,“ začal analytik. Nejhorší na tom pak je, že si ČT všichni platíme. Žantovský se prý těší na to, až bude zrušen veřejnoprávní status této televize, jak se to stalo například na Slovensku.

Politická elita se České televize bojí

Žantovský se prý také ptal jednoho opozičního politika, proč se vlastně nikdo příliš nezabývá situací v České televizi. Spolupracovník opozičního politika panu Žantovskému sdělil následující: „No víš, to máš tak, on má pan XY dohodu s pánem, co v neděli dělá ty Otázky, že ho tam jednou za dva měsíce pozve. Takže co dodat. Pointa toho je, že se česká politická elita bojí České televize. Jejího domnělého vlivu,“ shrnul Žantovský.

Štěpánek doplnil, že Česká televize své oponenty vytěsňuje, zesměšňuje a tak podobně, čímž se snaží kritiku sebe sama oslabit. Ale veřejnost se začíná bránit. „Vždyť nám vymejvaj hlavy, vždyť to takhle vůbec není... Veřejnosti je ale dál valen do hlavy jediný správný názor,“ zaznělo z úst Štěpánka. Dobře to bylo vidět na událostech kolem ukrajinského Majdanu a dnes kolem uprchlické krize.

Nebudeme financovat to svinstvo

Česká televize manipuluje veřejným míněním tak, že na jednu stranu stolu posadí třeba Karla Schwarzenberga (TOP 09), ale za oponenta vybere komunistu. Nevybírá třeba analytika Petra Robejška. Snaží se tak vytvořit dojem, že proti sobě stojí rozumné názory schwarzenbergovské pravice a proti nim komunisté. „Ale ono to přece tak vůbec není,“ rozohnil se Štěpánek. Připomněl, že Západ často kritizují Václav Klaus, Petr Robejšek, ale i někdejší ministr zahraničí USA Henry Kissinger.

Kdokoliv se odváží kritizovat EU a tvrdit, že je třeba jít proti stále hlubší integraci, je okamžitě obviněn z toho, že je to ruský propagandista. „A takhle to ta Česká televize hraje,“ rozčílil se znovu Štěpánek. Česká televize totiž mylně věří, že má patent na pravdu. To, jak špatně pracuje ČT, ukazuje už fakt, že informuje manipulativně. Tvrdí například, že v Rusku roste popularita Stalina, ale k tomu pustí záběry ze Stalinovy rodné Gruzie, přímo z jeho rodiště, kde se diktátor skutečně podpoře těší.

Ve shodě se Žantovským proto Štěpánek v závěru požadoval, aby se změnil způsob dohledu nad ČT i způsob jejího financování. „Nebudeme financovat to svinstvo, které nám dělají,“ udeřil. Jednou z možností je neplatit koncesionářské poplatky, byť prý nevyzývá k žádné rebelii. Česká televize by však měla být financována ze státního rozpočtu a měla by být pod skutečnou kontrolou.

Čtěte také:

Šéfredaktorka stará, neschopná, bez energie… Jasná poprava na ČT: Přední kulturní redaktor rezignoval na slušnost a veřejnoprávní televize na pravidla žurnalistiky

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace