Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární Popelka se po boji s rakovinou plic rozhodla k radikálnímu kroku. A milující manžel při něm nesmí chybět. Na co se Libuška Šafránková chystá?

06.03.2016
Legendární Popelka se po boji s rakovinou plic rozhodla k radikálnímu kroku. A milující manžel při něm nesmí chybět. Na co se Libuška Šafránková chystá?

Foto: Bioscop

Popisek: Libuše Šafránková v koprodukčním romantickém rodinném filmu Přijde letos Ježíšek?

Poté co vyšla na veřejnost zpráva, že národem milovaná Libuška Šafránková bojuje s rakovinou plic, uzavřela se herečka do izolace a informací o jejím zdravotním stavu bylo ještě méně než vzácného šafránu. Nyní se konečně odhodlala k radikální změně.

Šokující zpráva o vážné nemoci milované Popelky zdrtila celý národ krátce před Vánoci 2014, a tak sváteční sledování populární pohádky režiséra Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku bylo podbarveno smutkem. Poté co Libuše Šafránková přišla o část plic, rozhodla se o průběhu svého léčení neinformovat a jen tu a tam pronikla na veřejnost velmi skoupá zpráva. Loni v létě se pak dokonce nechala slyšet, že hodlá herectví definitivně pověsit na hřebík a jenom odpočívat. Nyní se situace konečně obrátila. Herečka se vrátí před kameru v dobrodružné pohádce Jana Budaře Princ Mamánek. A chybět přitom nesmí ani Libuščin oddaný pečovatel, milující manžel Josef Abrhám.

Další žhavé téma v pohádce

Budař se rozhodl postavit příběh na dalším aktuálním problému současné společnosti – mamánkovství mužů, kterým se nechce opustit teplíčko domova a láskyplnou maminkovskou péči a namísto budování vlastního hnízda zůstávají raději z pohodlnosti na krku stárnoucím rodičům. „Synové závislí na matkách jsou všude na světě. Všichni víme, jaké to je vypořádávat se ve vztazích se závislostí a žárlivostí. Téma ‘mamánkovství‘ je myslím velmi aktuální a v žánru pohádky dosud málo zpracované a mně dává smysl vyprávět příběh, který se dotýká jak elementárních vztahových témat, kterým bezesporu vztah syna a matky je, tak i symboliky smrti, kdy náš postoj k ní vyjadřuje náš postoj k životu. To vše v pohádkové, bezpečné, zábavné formě, plné fantazie a humoru. Myslím, že doba nazrála, je čas, aby na scénu vstoupil nehorázně zfanfrnělý princ Ludvík,“ prohlásil Budař.

Libuščina rozmazleného 'mamánka' si zahraje Jan Budař, který si tím plní svůj další velký sen

Libuščina rozmazleného 'mamánka' si zahraje Jan Budař, který si tím plní svůj další velký sen

Musel si ho napsat sám

Na vysněnou roli krásného prince čekal doposud Jan Budař marně a s přibývajícími lety už prý ztrácel naději, že se jí někdy vůbec dočká, a tak si ji nakonec pro jistotu napsal sám. „Odhodlal jsem se k odvážnému kroku, že budu film i režírovat a produkovat,“ prozradil serveru Týden.cz s tím, že projekt s rozpočtem 17 milionů korun je prozatím finančně pokrytý zhruba z poloviny, a tak se kromě shánění sponzorů a koproducentů budou jeho tvůrci ucházet i o finanční podporu Státního fondu kinematografie. Osmatřicetiletý herec, který již posbíral čtyři České lvy, má zatím režijní zkušenosti s tvorbou krátkých filmů a videoklipů – kromě své hudební skupiny Eliščin Band točil mimo jiné i pro Anetu Langerovou, Markétu Irglovou či Michala Hrůzu. „Sám sebe jsem v tříminutovém klipu režíroval mnohokrát, ale v devadesátiminutovém filmu to bude úplně nová zkušenost,“ dodal.

Moudrý král s ním zatočí

Poněkud přerostlý princ Ludvík Otomar Karel XII., zrozený Vznešený, je silně závislý na své milující a pečující matce v podání Libuše Šafránkové. Žije na zámku v luxusu a bohatství, poflakuje se rozlehlými oborami a těší se, až se stane králem. Za celý svůj život neopustil království, do ženění se nehrne, meč držel pouze dřevěný, a navíc má fobii z koní, hmyzu, sena, tmy a kdoví čeho ještě. Není tudíž ani divu, že se princův otec, král Radomil, kterého ztvární Josef Abrhám, vlády svého syna dost obává. V den svých třicátých osmých narozenin se princ s otcem pohádá a řekne mu, ať ho nechá korunovat, protože stejně brzy umře. To se otce velmi dotkne a dá synovi výjimečný dárek. Domluví se s kuchařem a do mlíčka před spaním mu přimíchá silný odvar z makovic. Druhý den se Ludvík probudí v obyčejných vesnických šatech, uprostřed hlubokého lesa, kde začne jeho nečekané dobrodružství. Společnost mu dělá neurvalý rytíř Leonardo Hudroval z Dětenic, který mu sdělí, že ho bude doprovázet na jeho narozeninové cestě, na níž se má potkat se samotnou smrtí. Tak si to totiž přeje jeho otec. A tak se přejemnělý aristokrat nedobrovolně vydává na životní cestu, na které konečně dospěje.

Budař si uměl vybrat, na zámku v Dětenicích jsou na pohádkový středověk dobře zařízeni

Budař si uměl vybrat, na zámku v Dětenicích jsou na pohádkový středověk dobře zařízeni

Obsazení bude hvězdné

Jan Budař se stane nejstarším princem v historii české pohádkové tvorby, rekordů by ale pohádka měla podle plánu posbírat víc. Mimo jiné by měl být v závěru zařazen nejdelší polibek v historii kinematografie. Má trvat celých pět minut – ten doposud nejdelší trvá tři minuty a pětapadesát vteřin. Film by se tak mohl dostat i do Guinnessovy knihy rekordů. Hereckou účast přislíbili odvážnému herci, režiséru a producentovi v jedné osobě kromě slavných manželů Libuše Šafránkové a Josefa Abrháma i Ondřej Vetchý, jenž by měl hrát rytíře Leonarda Hudrovala z Dětenic, Veronika Kubařová, jež zazářila mimo jiné jako princezna Rozmarýnka v Troškově pohádce Nejkrásnější hádanka, či Milan Lasica a Jaroslav Plesl. „Všem hercům jsem psal role přímo na tělo. A měl jsem trému, když jsem jim scénář posílal. Jsou to výrazné osobnosti a umělci s velkým přesahem a hloubkou, navíc si své role pečlivě vybírají a já jsem velmi šťastný, že moji nabídku přijali,“ dodal Budař. Jen o autorovi hudby ještě nebylo rozhodnuto, Budař by prý byl ale velmi rád, kdyby se jí ujalo osvědčené autorské duo. „Mým snem je, aby k filmu složili písničku Zdeněk Svěrák s Jardou Uhlířem. Moc se mi líbí, jak umějí napsat píseň, která je zároveň pro děti i dospělé,“ prohlásil.

Opravdový středověk už našel

Natáčet se bude v opravdu stylovém prostředí barokního zámku Dětenice v Českém ráji, jehož historie sahá podle pověsti až do poloviny 11. století. V dlouhém výčtu jeho majitelů najdeme tak slavné šlechtické rody, jakými byli Ronovci či dokonce Albrecht z Valdštejna, rytíř Hudroval v něm ale opravdu chybí. Prostředí ale Budař rozhodně volil dobře, protože zámek nabízí čtrnáct plně zařízených historických komnat, může se pochlubit historickou krčmou, vlastním zámeckým pivovarem i četným personálem, který má bohaté zkušenosti s hraním dobových scén včetně rytířských turnajů. Kvůli svému vysněnému projektu dokonce Budař odvážně založil i vlastní produkční společnost Budhar film, a tak mu nelze než popřát, aby nakonec nesplakal nad výdělkem a nezůstaly mu jen milionové dluhy, podobně jako třeba herci Jiřímu Pomeje či režisérovi Tomáši Magnuskovi.

Čtěte také:

Padouch, podrazák, patolízal… Měl se stát knězem, ze semináře ho vyhodili. Jaký byl nezapomenutelný herec, který zemřel režiséru Troškovi v náručí, doopravdy? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská