Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství 13. komnaty: Proč ji v ČT dlouho nechtěli, jak odhalila šikanu na filmové škole v Čimelicích, žalovali ji o čtyři miliardy i jak veřejnoprávně natočit prostitutku. Autorka poprvé tak otevřeně

05.03.2016
Tajemství 13. komnaty: Proč ji v ČT dlouho nechtěli, jak odhalila šikanu na filmové škole v Čimelicích, žalovali ji o čtyři miliardy i jak veřejnoprávně natočit prostitutku. Autorka poprvé tak otevřeně

Foto: ČT repro

Popisek: Iveta Toušlová v pořadu Sama doma

Pořad 13. komnata, který Česká televize začala před deseti lety vysílat, měl podle slov jedné z jeho autorek, Ivety Toušlové, za úkol nabídnout prostřednictvím vyprávění známých osobností, jimž cestu zkřížila nějaká nepříznivá událost, lék všem těm, jimž se přihodilo cosi podobné, a zatím nevědí, jak dál. Ivetu Toušlovou totiž inspiroval příběh její maminky. „Prodělala těžkou nemoc a dostala se z ní. Lidé chtěli vědět jak,“ vzpomíná v rozhovoru pro ČT moderátorka, která pořad vymyslela.

„Maminka si sáhla na dno. Ale protože je velkou bojovnicí, dostala se z toho. Lidé z okolí, kteří trpěli podobnými potížemi, si k ní začali chodit pro rady,“ Na základě této zkušenosti novinářku napadlo, že diváci ocení vyprávění člověka z masa a kostí, který si sám prošel těžkou životní zkouškou a obstál v ní. „Chtěli jsme prostřednictvím příběhu statečného jedince ukázat cestu ostatním,“ shrnula moderátorka. Začátky populárního pořadu ale nebyly jednoduché - námět na 13. komnatu si různí dramaturgové na Kavkách léta přehazovali jako horký brambor, říká pobaveně Toušlová. Nakonec se ve velmi úspěšném cyklu odvysílalo více než 300 příběhů – mezi prvními byli například Tereza Pergnerová, Daniel Landa, Richard Müller, Jan Nedvěd, Eva Holubová, Martin Kocián, Mirka Čejková, Eva Pilarová, Kamila Moučková, Boris Hybner, Jaroslav Hutka, Vendula Svobodová a Michal Horáček. 

Koncentrační tábory, démon alkohol a rakovina 

Některé z oslovených bylo přitom těžké ke zpovědi přemluvit. „Léta jsme snažily přemluvit herečku Aťku Janouškovou. Ona ale o svém malém vzrůstu mluvit nechtěla. Měla to v sobě zkrátka zpracované. Ale objevily jsme jinou a mnohem silnější linku. Málokdo totiž věděl, že Aťky rodiče odvlekli nacisti za války do koncentračního tábora. Ona vyrůstala u příbuzných a nemohla ani dokončit gymnázium. Její otec nakonec v Dachau zahynul. Atčino strhující vyprávění nám všem doslova vzalo dech,“ vzpomíná Toušlová.

A které příběhy má sama nejraději? „Třeba taková Jana Šulcová. Jedné z našich nejkrásnějších hereček se po krachu jejího manželství doslova rozpadl život. Útěchu hledala v alkoholu, což si následně vyžádalo tvrdou daň. Dvě zákeřné nemoci ji pak navíc připravily o práci, takže se před kameru vrátila až po letech. Dnes opět hraje divadlo i točí. Nebo Eva Holubová. Nebála se mluvit o svých depresích, jimiž trpí od svých patnácti let a zpočátku se je snažila zahánět pitím. Nejdřív to pomáhalo, pak alkohol přestal být antidepresivem a stal se jejím dalším nepřítelem. Jenže Eva nad tím vším zvítězila a navíc začala pomáhat druhým. Dál herec Stanislav Fišer – nezapomenutelný Vinnetou, kterého nadaboval. Přišel o to nejcennější, co herce dělá hercem. Svůj hlas. Prodělal rakovinu hlasivek a hovoří jen pomocí přístroje. Přesto to nevzdal. Byť už nikdy nebude hrát. Našel si ale jiné uplatnění. Začal malovat a dnes své obrazy už i vystavuje.“ 

Příběh tanečnice a porotkyně soutěže StarDance

Ne vždy je ale spolupráce veselá. Jedna 13. komnata si dokonce vysloužila žalobu o čtyři miliardy. Toušlová mluví o příběhu tanečnice a porotkyně soutěže StarDance Tatiany Drexler. Ta v něm vypráví o tom, jak své kariéře obětovala osobní život, protancovala se svým partnerem biologicky plodná léta, ale on ji nakonec opustil a jí zůstaly dluhy. Bývalý manžel Tatiany pak televizi zažaloval, a protože žije v zahraničí, škodnou částku si nechal vyměřit na čtyři miliardy korun, tedy zhruba polovinu ročního rozpočtu celé České televize. Několik soudů už prohrál, ale stále se odvolává. 

Už bych do toho znovu nešla, říká Ester Janečková 

Také známá moderátorka Ester Janečková s odstupem času magazínu Aha Online prozradila, že natočení pořadu České televize 13. komnata, v němž hovořila o svém komplikovaném vztahu se svým tatínkem, byla velká chyba. Janečková vyrůstala pouze s maminkou, tatínek je opustil ještě dřív, než se narodila. A právě o problematickém vztahu s otcem, známým režisérem a hercem Otou Ornestem, natočila 13. komnatu.  Dnes už by to ale prý neudělala. „Ono už je to dost dlouho, co se ta moje 13. komnata točila, a myslím si, že kdybych se měla znovu rozhodovat, tak bych do toho nešla, nebo bych nebyla tak otevřená. Vztahy s rodinou mého tatínka totiž nebyly dost pevné, s někým nebyly vůbec, a přece jen to s nimi dost otřáslo," přiznala spory, které s rodinou ze strany otce po odvysílání pořadu měla.

Šikana v Čimelicích

Překvapivý efekt měl také díl o režiséru Václavu Marhoulovi. Ten se svěřil, že byl obětí šikany svých spolužáků ve škole v Čimelicích. Jeho syn v té době totiž také čelil kyberšikaně, a on chtěl upozornit, jak závažné téma to je. „Dávaly jsme si velký pozor, abychom neuveřejnily žádná jména a soustředily se jen na jeho prožívání. To, co ale následovalo, jsme ale nečekaly ani v nejhorším snu. Strhla se vlna protestů části absolventů školy, kteří tvůrcům spílali, že si to Marhoul vymyslel. Podepisovali dokonce petice. Zároveň ale za námi chodili lidé, kteří mluvili o tom, že se šikana na škole odehrávala přesně tak, jak ji Václav popisoval," popisuje zvláštní zážitky Toušlová.

Po letech se vrací Viewegh, Poullain nebo Vendula Svobodová

V letošním, jubilejním, roce se 13. komnata vrací ve speciálních dílech k těm osobnostem, jejichž osudy v minulosti rezonovaly českou společností. „Jde vlastně o takové čtrnácté komnaty již portrétovaných „třináctkářů“. Tedy lidí, kteří se v cyklu už objevili, ale prošli či právě procházejí dalšími zlomovými momenty svého života a opět cítí potřebu o nich vyprávět,“ vysvětluje Iveta Toušlová. V nových dílech tak svou třináctou komnatu znovu „odemkli“ Tereza Pergnerová, Veronika Žilková, Michal Viewegh, Naďa Urbánková, Kamila Magálová, Vendula Svobodová, Chantal Poullain, Wabi Daněk, Věra Martinová nebo Radek Jaroš.

Bulvár na veřejnoprávní televizi, anebo terapie?

A jak reaguje tvůrkyně pořadu na narážky člena Rady České televize, Zdeňka Šarapatky, že je 13. komnata na hraně bulváru a na obrazovky veřejnoprávní televize nepatří? „Záleží přece na tom, jak ony citlivé momenty podáte. I příběh prostitutky se dá natočit veřejnoprávně, “ vzkazuje kritikům pořadu Toušlová. Třináctá komnata podle ní skutečně léčí. Kromě diváků i pacienty z Psychiatrické léčebny v Opavě, kteří některé díly z cyklu využívají při skupinové terapii. Spolutvůrkyně pořadu Alena Müllerová dodává: „Ti lidé byli rádi, že jim konečně dá někdo šanci, aby sami o svém problému pohovořili. Většina z nich se totiž stala terčem bulváru, který o jejich selhání či ranách osudu velmi rád psal, ovšem také často bez nich. Zkresleně, skandálně, neuctivě. My jim nabídli prostor k vlastní, autentické, nekašírované, citlivé zpovědi a to kvitovali s povděkem.“

A čí 13. komnatu by dámy rády natočily? Chtěly bychom Martu Vančurovou a Libuši Šafránkovou, říkají Alena a Iveta jednohlasně. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace