Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ohrožená Jílková: Proč z programů ČT nejvíce vadí Máte slovo? Je to opravdu dryáčnická lidová zábava? A je veřejnoprávní televize povinná vysílat i pro debily?

25.02.2016
Ohrožená Jílková: Proč z programů ČT nejvíce vadí  Máte slovo? Je to opravdu dryáčnická lidová zábava? A je veřejnoprávní televize povinná vysílat i pro debily?

Foto: ČT / Jana Rousková

Popisek: Michaela Jílková v Máte slovo

To, že se program České televize nelíbí mnoha politikům, kritikům, ani divákům, není nic nového. Na pranýři je veřejnoprávní stanice neustále. Ale je přinejmenším zajímavé, že v posledních dnech se největší kritiky dočkal pořad Máte slovo, moderovaný Michaelou Jílkovou. Kromě člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky si na něm zgustla i známá divadelní kritička Jana Machalická.

Máte slovo označila v článku, nazvaném „Bulvární pořady si ČT hýčká“, za dryáčnickou lidovou zábavu, od které prý snad proboha nikdo nečeká, že bude vážně řešit prezentovaná diskusní témata. Podle ní je to především příležitost předvést se na veřejnosti, případně umožnit, aby se vyřádili různí anonymové na „pásku“, běžícím na obrazovce. Machalická se přitom ale neshoduje v názorech s novým členem rady ČT Zdeňkem Šarapatkou, aby tento pořad zmizel z obrazovek ČT, protože prý  sklouzl do úrovně někdejšího Kotle.  

Ryzí veřejnoprávní bulvár?

Kritička je totiž přesvědčena, že se tento formát do programu ČT dostal právě proto, že Kotel kopíruje.  Myslí si, že by tak musely zmizet i další podobné pořady na ČT, které v ní nemají co dělat. A jako příklady uvádí „ryzí veřejnoprávní bulvár“ Třináctá komnata nebo „ohavně kýčovitý srdcerváč“ Pošta pro tebe, opět postavený na celonárodních sklonech k exhibici. S Třináctou komnatou i Poštou pro tebe má ovšem Machalická v mnohém pravdu. Jsou to bulvární pořady s rádoby ušlechtilým posláním. V Komnatě se například bývalá populární osobnost, která jako matka holdovala drogám a nechala se za značný honorář fotit pro pornografický magazín, kaje před národem ze svých hříchů.  Ale Máte slovo řeší opravdu aktuální problémy „obyčejných“ lidí, byť jeho forma by skutečně mohla být méně dryáčnická. Machalická se ale mýlí  v tom, že je tento výjimečný pořad především příležitostí se předvést. Ať se pozeptá Michaely Jílkové,  jak je těžké  sehnat lidi, kteří mají k danému tématu co říci a jsou tak ochotni veřejně učinit. A stejně tak se mýlí v tom, že Máte slovo nic neřeší. Opak je pravdou. Jako důkaz lze uvést čerstvou reakci premiéra Sobotky. Ten se  po odvysílání posledního dílu Máte slovo, věnovaného návrhům nových tarifů za elektřinu, teprve nechal slyšet, že jsou špatné a mohou ohrozit chudší domácnosti. 

I pro nás, pro debily!

Je zajímavé, že názory Machalické se příliš nelíbí ani některým čtenářům elitních Lidovek. Jeden z nich  brání Máte slovo jako pořad, kde mohou lidé vyjádřit své názory, což zřejmě vadí „havloidům“.  Podobně prý lze hovořit i o Lidových novinách. Jiný čtenář  se  zase pořadu zastává s tím, že je na rozdíl od jiných, vysílaných v  ČT,  vyvážený.  Většině spíše vadí, že musí platit koncesionářské poplatky. Ale zakazovat pořady na příkaz „nějakého Šarapatky“  lidem  vadí vůbec nejvíce. Hrozí se toho, že namísto Máte slovo se budou dívat na pohádky o hodných muslimech. Navíc jsou toho názoru, že Máte slovo není o nic horší než přenosy z parlamentu. Na diskusním fóru se najdou i názory velmi povýšené, například, že Máte slovo je pořad pro chudinu, tak by se měl nechat žít. Na to ironicky reagují někteří další debatéři, jeden z nich to například komentuje: „ČT je povinna vysílat pro všechny skupiny obyvatel, tedy i pro nás, pro debily!“ 

Proč chybí politická satira?

Nicméně, zájem Jany Machalické o úroveň  pořadů České televize je chvályhodný.  Bulvarizace ČT je však pouze jedním z mnoha problémů této instituce. Je zajímavé, že třeba nikdo neřeší, proč v  ČT  zcela chybí politická satira  a tento kanál  vysílá pouze vynikající  zahraniční  seriály,  například Dům z karet. Kdyby ČT vysílala původní český seriál o zákulisí  české politiky,  možná by  radní měli jiné starosti než šťourat do  dryáčnického diskusního pořadu pro „debily“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová