Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezidentův muž má za manželku muslimku. Takže kdo je tady xenofobní? A zveličuje Zeman rizika uprchlické krize, nebo pouze varuje před reálným nebezpečím?

14.02.2016
Prezidentův muž má za manželku muslimku. Takže kdo je tady xenofobní? A zveličuje Zeman rizika uprchlické krize, nebo pouze varuje před reálným nebezpečím?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman v Lánech

Další výpověď o současné české společnosti přinesl čtvrteční diskusní pořad Michaely Jílkové Máte slovo. Při řešení kontroverzního tématu, týkajícího se uprchlické krize v Evropě, nedokázali přítomní hosté, až na výjimky, většinou obhájit své postoje prostřednictvím nezpochybnitelných argumentů. Publikum zase nerespektovalo názory druhé strany a mařilo snahu moderátorky, aby byl místo hádek a výkřiků fuj! veden slušný dialog.

Jak už v tomto pořadu bývá zvykem, střetly se dva názorově odlišné tábory, pro něž palčivý uprchlický problém znamenal buď jenom černé, nebo bílé vidění. Například šéf strany Zelených Matěj Stropnický se snažil diváky přesvědčit, že za to, co se v současnosti děje, může pouze hlava státu. K jeho dobru je nutno přičíst, že vystupoval velmi kultivovaně. Ale bohužel také jednostranně. Podle něj například náš prezident šíří zbytečně paniku a podporuje v lidech jejich strachy a předsudky. Z druhé strany mu oponoval Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Prezidenta bránil s tím, že pouze nazývá věci pravými jmény, aby bylo nalezeno skutečné řešení. Kmoníček se přitom přiznal, že v muslimských zemích dlouho žil, o islámu přednáší a za manželku má muslimku. To ale všichni přešli téměř bez povšimnutí. Kmoníček přesto zdůraznil, že je nezbytně nutné, aby imigranti, kteří u nás chtějí  žít, byli nuceni přijímat zákony a kulturu naší země, mimo jiné princip rovnoprávnosti mužů a žen. Připomněl také, že existují různé druhy islámu, zcela rozdílné. A proto ke všem muslimům nelze přistupovat stejně.

Neopodstatněný strach?

Podle Tomáše Nožičky z organizace Česko proti chudobě u nás nemá strach z uprchlíků žádný reálný základ, neboť u nás žádní nejsou, což rozhodně není pravda. V Česku žije na půl milionu lidí, kteří k nám v posledních letech utekli před válkou, bídou nebo z jiných vážných důvodů. Ostatně přesvědčivým důkazem jsou nejen kosmopolitní Praha, ale také například Západní Čechy. Zde nedávno tolerantně slavili Vánoce nejen křesťané, ale také lidé pravoslavné víry, Nový rok tu zase tento týden nadšeně přivítali mnozí asijští přistěhovalci. Uprchlíci jsou navíc ubytováni v česko-německém pohraničí, takže není žádný problém setkat se s nimi, například při nákupech ve zdejších obchodech. Je to mimochodem zajímavá zkušenost.

Češi nejsou xenofobní!

Demograf a ekonom Tomáš Kovanda vyslovil přesvědčení, že strach z uprchlíků je přirozený a podle jeho názoru Češi xenofobní nejsou. V této souvislosti je důležité připomenout, že toto nyní nadužívané slovo znamená strach z neznámého. Ale lidé většinou velice dobře vědí, čeho se konkrétně bojí. Ostatně dnes a denně jsou atakováni děsivými zprávami o útocích islamistů i o tom, že pronikají mezi uprchlíky do Evropy a snaží se zde páchat další teroristická zvěrstva. Táňa Bednářová, zástupkyně jedné z organizací, pomáhajících uprchlíkům, ale přítomné přesvědčovala, že počet osob, hlásících se k teroristům, je prý naprosto minimální a většina vyznavačů islámu nemá problém s rovnoprávností mužů a žen. Netajila se také tím, že je zastánkyní multikulturalismu, který může naše životy obohatit. Zatímco ona bohužel obavy veřejnosti bagatelizovala, její protivník, Michal Souček z Králík, je zase zveličoval pod záminkou, že má strach o své blízké a svoji rodinu. Pochvaloval si, že se v Králíkách, kde žije, s žádným uprchlíkem nesetkal. Vede také iniciativu „Ne azylovému domu“.

Hlas lidu

Svůj prostor dostali také diváci, kteří posílali do studia své názory. V anketě na stránkách pořadu poté hlasovala téměř tisícovka z nich. Dvanáct procent si myslí, že prezident Zeman zveličuje riziko uprchlické krize, a celých 88 procent je přesvědčeno, že pouze varuje před reálným nebezpečím.

Čtěte také:

Šárka Grossová poprvé promluvila. Na kameru řekla o ´zmizelých´ milionech, jak se seznámila se Standou i jaké bylo jeho umírání. A co nás nejvíce překvapilo…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace