Kdo koho vlastně spláchl? Česká televize drtí privátní stanice, především v souboji kriminálních seriálů. Neskutečné blbosti versus to nejlepší
11.02.2016
Foto: ČT
Popisek: Bolek Polívka alias major Plíšek v seriálu Případy 1. oddělení
V neděli večer se odehrál zajímavý souboj státní televize a privátních stanic. Deník Blesk hned druhý den bombasticky tvrdil, že novácká premiéra seriálu Na vodě spláchla Zločin v Polné, natočený Českou televizí a V.I.P. vraždy z produkce Primy. Skutečnost je však taková, že všechny tři pořady měly přibližně stejnou sledovanost kolem milionu diváků. Jestli někdo někoho „spláchl“, pak to byly pondělní Případy 1. oddělení v ČT.
Případy 1. oddělení totiž vidělo podstatně více diváků než premiéry komediálního seriálu Novy Na vodě i masivně propagovaných V.I.P. vražd televize Prima. I když se Česká televize pustila do nesmyslného souboje se svou konkurencí, je chvályhodné, že alespoň v případě Zločinu v Polné nebo právě Případů 1. oddělení, vytvořila určitou přidanou hodnotu. Kromě toho, že v nich byly rekonstruovány kauzy, které se skutečně staly, jsou i jinak věrohodné. Mimo jiné díky autentickému prostředí a výtečným hereckým výkonům. Ve srovnání s nimi působí V.I.P. vraždy směšně amatérsky. Scénář, vycucaný z prstu, umělé prostředí, velmi nepřesvědčiví, ne-li přímo trapní herci. Jeden příklad za všechny: O co byla scéna s Bolkem Polívkou, zachraňujícím matku s dětmi v epizodě, nazvané Olizovač, napínavější než hysterická Sandra Nováková ve finále úvodního dílu V.I.P. vražd.
Jen o pár mrtvol záživnější
V.I.P. vraždy strhali jak kritici, tak diváci. Mirka Spáčilová z idnes.cz při srovnání televizních novinek trefně konstatovala, že V.I.P. vraždy jsou jen o pár mrtvol záživnější než Na vodě. A ještě vtipnější byli samotní diváci, kteří navíc recenzi Spáčilové považují za příliš milosrdnou, protože jí přidělila 50 procent. Myslí si, že by měly dostat maximálně 15 procent a to ještě s přimhouřenýma očima. Podle Franty jsou Vraždy horší než turecké a venezuelské telenovely, a ve srovnání s Případy 1. oddělení jsou neuvěřitelně naivní. Karel naštvaně glosuje, že něco tak hloupého a slabého dlouho neviděl, Jarmila přitakává a dodává, že jde o neskutečnou blbost.
Zločin v Polné jedním dechem
Spokojeni jsou naopak diváci, kteří v neděli večer dali přednost Zločinu v Polné. Ten si získal řadu pochvalných reakcí, především na stránkách České televize. Opravdu málokdy se odvysílání některé novinky setká s tak nadšeným ohlasem. Ovace sklidil především Karel Heřmánek junior za roli Leopolda Hilsnera, oběť jednoho z největšího justičních omylů u nás. Radka se přiznává, že dvoudílný film sledovala jedním dechem, další si myslí, že to je jedna z nejlepších věcí, jaké Česká televize v poslední době natočila. Vnímaví diváci také ocenili aktuálnost Zločinu v Polné i v dnešní době. Někteří byli zaskočeni faktem, že se profesor Masaryk stal v době „hilsneriády“ terčem útoků a nenávisti, zatímco o pár let později byl oslavován jako „tatíček osvoboditel“. Helena si dokonce myslí, že by film měl být uveden v kinech spíše než Renčova Lída Baarová. Příjemným překvapením je i množství zasvěcených komentářů, týkajících se historie, i dodnes nevyřešených vražd v Polné.
Nejlepší český kriminální seriál současnosti
Velmi příznivě také publikum reaguje na druhou řadu Případů 1.oddělení. „Sakra, ten první díl druhé série je skvělý,“ píše Dawe. Najdou se dokonce i diváci, kteří si myslí, že kvůli Případům má smysl platit koncesionářské poplatky a že jde o nejlepší český kriminální seriál současnosti, tím spíše, že rekonstruuje skutečné zločiny. A Mirka Spáčilová to shrnuje: „Případy 1. oddělení patří k vzácným jistotám kvality na rozkolísané křivce českých seriálů.“ Kritička rovněž připomíná, že na seriálu se podílel jako scénárista i zkušený kriminalista Jan Mareš z pražské „mordparty“ a oceňuje autentičnost příběhů i to, že se jejich aktéři netváří jako spasitelé vesmíru.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová