Raději rakovinu, než svobodu? Michaela Jílková otevřela další výbušné téma. Na rozdíl od jiných diskusních pořadů se v něm lidé mnoho dozvěděli. Jde totiž o život
24.01.2016
Foto: ČT
Popisek: Michaela Jílková v pořadu Máte slovo
V pravidelném diskusním pořadu České televize Máte slovo nabídla moderátorka Michaela Jílková odborníkům i občanům další výbušné téma. Tentokrát se týkalo novely zákona o životním prostředí, umožňující státu kontrolovat, čím doma topíme a zda nezamořujeme ovzduší rakovinotvornými látkami. V argumentech pro a proti se utkali především ministr životního prostředí Richard Brabec a senátor za ODS Miloš Vystrčil. Jako vždy dostali prostor nejen lidé ve studiu, ale také diváci.
Hned v úvodu Jílková upozornila na fakt, že lokální topeni u nás vypouští do ovzduší až devadesát procent rakovinotvorných látek, a ohrožuje tak naše zdraví. Škodlivinám je přitom vystavena až polovina obyvatel a důsledkem toho v Česku ročně zemře několik tisíc lidí. Přísné kontroly se proto mají týkat těch domácností, v nichž se topí nekvalitním materiálem, například plasty nebo novinami. Ministr životního prostředí Richard Brabec je přesvědčen, že kontroly toho, čím topíme, umožňuje ústava a že současná vláda je první, která vůbec podobný vážný problém řeší. Rýpnul si také, že na to jeho předchůdci „neměli koule“.
Svoboda, nebo komanda?
Podle Miloše Vystrčila však chce ministr Brabec na lidi posílat komanda a zasahovat do jejich práv tím, že omezí domovní svobodu. Obává se dokonce, že dojde k šikaně některých občanů, prý je budou bez ohlášení v noci kontrolovat úředníci, co nikdy neviděli kamna. Ministr však jeho obavy vyvrátil s tím, že kontrola topení v domech bude podle připravovaného zákona až tím posledním krokem, který přijde na řadu pouze v případě opakovaných prohřešků během celého roku a po žádostech o nápravu. Souhlasil s tím, že lidé mají ústavní právo na domovní svobodu, ale zdůraznil, že stejně tak mají právo na zdravé životní prostředí.
Dotace jen na čtvrtinu?
Právě se znečišťováním ovzduší lokálním topením souvisí i záměr státu poskytnout dotace na výměnu kotlů. Díky užitečné diskusi v Máte slovo se mnozí diváci dozvěděli, že do roku 2022 musí vyměnit kotle, které nebudou splňovat emisní limity. Týká se to až 400 000 kotlů, dotace však postačí pouze na čtvrtinu z nich. Ministr nicméně slíbil, že se bude snažit na tyto dotace získat další finance. I v tomto případě zastával senátor Vystrčil jiný názor než Brabec. Podle něj totiž tzv. kotlíkové dotace využijí především ti nejvychytralejší, a ne lidé, kteří si je nemohou dovolit. Brabec mu ale oponoval, že pokud je někdo chytrý a bohatý, tak jistě doma nemá čtyřicet let starý kotel. Na straně druhé je ale faktem, že lidé topí nekvalitním materiálem především proto, že na kvalitnější nemají peníze. A nejspíš nebudou mít prostředky ani na výměnu kotlů.
Hlas lidu
Jako vždy se do debaty zapojili i diváci. I v tomto případě se opět projevilo rozdělení národa na dvě navzájem si odporující skupiny. Ta první si myslí, že jí nikdo nemá právo mluvit mu do toho, čím topí. Případně navrhuje, ať stát spíš kontroluje kvalitu uhlí, protože prý polovinu tvoří mour a to kvalitní černé uhlí se vyváží do Německa. Druhá skupina ale upřednostňuje kvalitu životního prostředí a raději prý zvolí buzeraci úředníků než rakovinu.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová