Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vizionář Klaus. Migrace je extrém, který ohrožuje naši kulturní identitu. Hloupost Evropy je nekonečná. A bude znovu kandidovat na prezidenta?

03.01.2016
Vizionář Klaus. Migrace je extrém, který ohrožuje naši kulturní identitu. Hloupost Evropy je nekonečná. A bude znovu kandidovat na prezidenta?

Foto: Stránky VK

Popisek: Postupně se ukazuje, že měl Václav Klaus v mnohém pravdu

Bývalý prezident Václav Klaus patřil vždy k tvrdým kritikům Evropské unie a je kvůli tomu vysmíván a kritizován doma i ve světě. Postupně se však ukazuje, že měl v mnohém pravdu. Při současné migrační krizi se naplno projevily všechny problémy, na něž dlouho upozorňuje, například zrušení hranic.

Migrační vlna podle něj souvisí s naší hloupostí a neschopností ochránit si své vlastní hranice a také s hloupými pozváními různých evropských politiků. „Hloupost Evropy je nekonečná,“postěžoval si. Klaus si jako ekonom myslí, že se v případě migrační krize spojila nabídka s poptávkou. Za hlavního viníka této poptávky označil Německo: „Tam se odehrávají ty rozhodující věci a Německo natolik dominuje v Evropě, že v ní dominuje i v té uprchlické tragédii,“ uvedl tento týden v Událostech komentářích na ČT 24.

Podle něj je strašlivě vino také evropské školství v Evropě, které přestalo pořádně učit, namísto toho vychovává k multikulturalismu a politické korektnosti. V této souvislosti upozornil na román francouzského spisovatele M. Houellebecqa Soumission, který popisuje, jak to bude vypadat ve Francii za pár let. Pokud zvítězí nějaká muslimská strana, bude prý chtít jediné ministerstvo, ministerstvo školství.

Kdo podporuje multikulturalismus, je hlupák

Klaus je také tvrdým kritikem multikulturalismu. Ten, kdo jej podporuje, je podle něj hlupák. Připomněl, že ho jako chybný uznala i Angela Merkelová. „Nechme si zajít nějaké naivní multikulturalistické choutky.“ Lidé by podle něj měli žít primárně ve svých zemích a ve své kultuře. A do ciziny jezdit pouze na výlet nebo za prací. „Migrovat někam je výjimka, extrém a naprostá mimořádnost,“ říká. Zdůraznil také, že žádná země nemá povinnost přijmout imigranty. Příliv milionů migrantů ohrožuje kulturní identitu Evropy a každý, kdo má otevřené oči, se musí obávat. Opět kritizoval přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót. Jestliže příští rok přijdou do Evropy další tři miliony imigrantů, tak to nebude o moudrém bruselském přerozdělování, ale o tom, že migranti se budou „rozlézat“ sami. A to je podle jeho názoru ten zásadní problém. „Migraci si musí vyřešit každá země sama. Nenechávejme to na nějakého bruselského úředníka, který přeci k naší zemi nemá sebemenší vztah,“ varoval.

Více Evropy?

Klaus byl mezi prvními, kdo před dvaceti lety upozorňoval, že otevřené hranice mají stinnou stránku. „Dívali se na mě tehdy všichni udiveně,“ postěžoval si. Nevidí žádný problém v tom, abychom na hranicích ukázali pas a klidně jeli dál. Je přesvědčen, že agentura Frontex schválně dlouho vyčkávala, až se do Evropy navalí migranti, aby se to muselo následně řešit celoevropsky, aby vznikla další krize. „Protože když je krize, tak vždycky více Evropy.“

Prezidenta máme, ať kandiduje znovu

Moderátor Daniel Takáč se Václava Klause nakonec zeptal, zda uvažuje o tom, že by znovu kandidoval na prezidenta. Ten mu odpověděl opatrně a s úsměvem: „Já myslím, že prezidenta máme.“ Přiznal, že s Milošem Zemanem stoprocentně souhlasí v jeho názorech na zahraniční politiku a na svět. „Pokud on tady je a bude zdráv, ať si kandiduje.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace