Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo byla žena, s níž prožil Neckář více než čtyřicet let, a proč ji před veřejností tajil? Zpěváka čeká smutný Ježíšek, napřed ale musel udělat to nejhorší rozhodnutí v životě. Tajnosti slavných

19.12.2015
Kdo byla žena, s níž prožil Neckář více než čtyřicet let, a proč ji před veřejností tajil? Zpěváka čeká smutný Ježíšek, napřed ale musel udělat to nejhorší rozhodnutí v životě.  Tajnosti slavných

Foto: archiv Václava Neckáře

Popisek: Manželé Neckářovi se seznámili v roce 1965, vzali se o devět let později a vzápětí se narodil jejich jediný syn Václav. Mluvit o svém soukromí ale zpěvák vždy odmítal.

Pouhých deset dní před vánočními svátky opustila pěveckou legendu jeho milovaná žena Jarka, vzápětí se musel Václav Neckář odhodlat ke kroku, do nějž investoval veškeré síly, které mu ještě zbyly. A znovu prokázal, jak neuvěřitelně silná osobnost se v něm ukrývá.

Těšil se, že se svou milovanou Jarkou stráví ještě alespoň jedny Vánoce, i když byli oba smířeni s tím, že to bude v nemocnici. Krutý osud jim to ale nedopřál. Bývalá primabalerína, po jejímž boku prožil prakticky celý život, zemřela na selhání srdce v pondělí 14. prosince v pražském IKEM. A Václav se to dozvěděl těsně před zahájením dlouho plánovaného předvánočního koncertu ve Zlíně. „Lidé si koupili lístek a těšili se na písničky, na vánoční atmosféru, na naše úsměvy. Nemohl jsem vystoupení zrušit ani na jevišti vysvětlovat, že mi právě odešla jedna z nejdražších bytostí. To je právě ta daň, kterou zpěvák platí za celoživotní úspěch,“ povzdychl si v rozhovoru pro deník Blesk.

Jaroslava Žlábková na jevišti plzeňského divadla

Jaroslava Žlábková na jevišti plzeňského divadla

Slečna z dobré rodiny

S bývalou primabalerínou a taneční pedagožkou Jaroslavou Žlábkovou, která letos 2. ledna oslavila pětasedmdesáté narozeniny, se Neckář oženil v roce 1974, svou rodinu a dokonce i narození jediného syna Václava ale dlouho před veřejností tajil. Bál se prý, aby se tím nepřipravil o přízeň fanynek. Jeho vyvolenou se nakonec stala slečna z dobré rodiny, která měla všechny předpoklady k dosažení co nejvyššího vzdělání a ke společenské kariéře. Její tatínek pracoval před rokem 1948 na ministerstvu financí, maminka na ministerstvu školství a strýc byl univerzitní profesor. Jenže komunistický režim, v němž vyrůstala, Jarku za všechny tyto rodinné úspěchy potrestal. „Zbyla mi jediná možnost, jak získat maturitu neboli tehdy absolutorium, a to na konzervatoři. V podstatě jsem byla okolnostmi donucena vydat se na dráhu baletky. Ale nereptala jsem, protože když něco dělám, dělám to pořádně!“ prozradila paní Jaroslava v jednom z mála rozhovorů, který před pár lety poskytla měsíčníku pro Prahu 4.

Láska na dálku

Po absolutoriu odstartovala v roce 1958 baletní kariéru v plzeňském Divadle J. K. Tyla a právě v Plzni se také v roce 1965 seznámila s Václavem Neckářem. „Náš vztah byl krátký, neboť vzápětí Jarka dostala nabídku angažmá ve východoněmeckém Výmaru, kde se posléze stala jednou z hlavních představitelek tamního baletního souboru. Pak její vzestup pokračoval a dostala se až do Komische Oper v Berlíně,“ dodal k tomu její slavný manžel. V roce 1969 se Jarka vrátila nejen domů, ale také ke své v showbyznysu velmi populární lásce. Tančila v Balet studiu, v Laterně Magice, s níž procestovala Španělsko, západní i východní Německo, Belgii, Nizozemí i Švýcarsko. Po zrušení Balet studia vystupovala v Hudebním divadle Karlín a v Divadle v Nuslích, dnešní Fidlovačce. A v roce 1974 změnila příjmení. „Že je Jarka o tři roky starší, jsme neřešili. Vždy vypadala velice mladě a drobně,“ zavzpomínal Neckář na svoji svatbu.

V roce 2008 se syn Václav oženil s Hanou Vyšovanovou; vpravo maminka Jarka

V roce 2008 se syn Václav oženil s Hanou Vyšovanovou; vpravo maminka Jarka

Stavělo se narychlo

Krátce po svatbě se novomanželé dočkali i vlastního bydlení, což bylo v té době zcela neuvěřitelné. V podstatě to způsobily úřady, které daly Václavovu tchánovi ultimátum. Od 30. let totiž vlastnil v Braníku dvě stavební parcely, a tak dostal nůž na krk – buď bude stavět, nebo musí druhý pozemek okamžitě prodat. „Protože byl na cestě náš syn, neměli jsme v podstatě jinou volbu než začít stavět. Na stavbě mi pomáhal kamarád, architekt Tomáš Frágner. Smál se a tvrdil, že by to chtělo pořádný barák a ne chaloupku. Ale my jsme za dům, ve kterém bydlíme dodnes, rádi,“ dodal tehdy Neckář, který se s rodinou v rekordním čase nastěhoval do jednoho z nejpopulárnějších rodinných domů své doby, typizovaného Okálu.

Vysoká cena za kariéru

Po narození syna Vaška Jarka vystudovala Hudební a taneční fakultu Akademie múzických umění a pak čtvrt století vyučovala klasický balet na konzervatoři. Na otázku, co jí balet dal a vzal, se nejprve dlouze zamyslela. „Vzal mi zdraví,“ odpověděla po chvíli. „Mám osteoporózu a moje profese mému tělu na jednu stranu nepomohla. Ale na druhou lékaři tvrdí, že mě nemoc naučila pracovat se svaly, které jsem měla tak propracované, že mi držely páteř.“ Se zdravotními problémy se ale paní Jarka potýkala celý život. Odmalička se léčila s ledvinami. Pak ji začalo zlobit srdce, takže absolvovala několik bypassů, k nimž se ještě přidaly komplikace s cévami v levé noze, jež si vyžádaly další chirurgický zákrok. V roce 2009 ji srdce znovu zradilo a tentokrát již musela podstoupit náročnou operaci srdeční chlopně, k čemuž podle odborníků nejspíš přispěla dlouhodobá fyzická dřina. Vzápětí jí přestala fungovat jedna ledvina, takže se stala závislou na dialýze. „A co mi balet dal? Krásnou část života,“ odpověděla na druhou část otázky. „Vychovala jsem spoustu následovníků, například bratry Bubeníčkovy, kteří dnes pendlují po světě, nebo Václava Kuneše, který tančí v Amsterodamu. Po mém odchodu do důchodu však jako kdybych pro všechny přestala existovat,“ povzdychla si.

Manželé Neckářovi v roce 2009

Manželé Neckářovi v roce 2009

Rozloučit se nestihli

Nejdražší bytost svého života navštívil Václav Neckář se synem v nemocnici naposledy minulou sobotu, před vystoupením v divadle Rokoko. „Připadalo nám, že se její stav zlepšil. Pan doktor už ale tak optimistický nebyl. Říkal, že ledviny jsou horší a horší a dialýza špatná. Že to srdíčko nemusí vydržet,“ prozradil. V neděli pak vystupoval ve Frýdku-Místku, kde přespal a zamířil pak rovnou do Zlína. „Tak už jsem ji potom neviděl,“ povzdychl si. „Člověk si ale především musí uvědomit, že pro Jarku byl odchod vysvobození.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace