Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Scenáristé se sjeli záhadnou bylinou a vyrazili pro náměty do osvětových brožur. A princezny jsou ošklivé... Vánoční pohádkový souboj: ČT točí novinky, na které se pak nikdo nedívá

16.12.2015
Scenáristé se sjeli záhadnou bylinou a vyrazili pro náměty do osvětových brožur. A princezny jsou ošklivé... Vánoční pohádkový souboj: ČT točí novinky, na které se pak nikdo nedívá

Foto: ČT

Popisek: Hlavnímu letošnímu pohádkovému trháku České televize Korunní princ nelze upřít hvězdné obsazení v čele s populárními manželi Zlatou Adamovskou a Petrem Štěpánkem. Zda ale mají vůbec šanci zachránit situaci, je otázkou. A princezna tedy nic moc

Nové pohádky musí být o svátcích za každou cenu, i kdyby takříkajíc na Kavkách na chleba nebylo. Navíc samozřejmě nesmí chybět ani jedna koprodukční, natočená za velké peníze společně se spřátelenými Slováky, aby nějaká ta novinka zazářila i na jejich obrazovkách.

Říká se přece, že dobré pohádky jsou pokladem národa. Důraz je ale přitom kladen na slovo dobré. A právě v tom se rok od roku sune kvalita nabízených projektů neustále směrem dolů a ty letošní si vytkly za cíl opravdu pestrý soubor lidských ‚‘kvalit‘. Drogy, podvody a podrazy, zákeřnost, zlodějna, neschopnost… opravdu není o co stát. Stala se snad pohádková tvorba České televize jen obtížnou povinností, kterou uhoněný scenárista ‘sfoukne‘ během dopoledne, jenom aby něco odevzdal? A z mizerného scénáře pak ani ten nejzázračnější režisér zázrak nevykouzlí.

Štědrý večer v rauši

Hlavní letošní novinka má zřejmě vštípit našim potomkům základní ponaučení. Její hrdina, následník trůnu Jan, se téměř během celého filmu potácí pod vlivem jakéhosi záhadného lektvaru, který mu podstrčil zákeřný mladší bratr, a sjetý pod obraz se odebere do lesa, odkud není návratu. Nejspíš má názorně předvést natěšeným malým divákům, jak zhoubná může být drogová závislost. Jen v ní ještě chybí některý z komentářů známého psychologa a odborníka na drogy Ivana Doudy, v nichž nejspíš našel scenárista Petr Hudský hlavní dějovou linku.

„Letošní pohádka Korunní princ v sobě spojuje to, pro co naši tvorbu pro děti vyhledávají vysílatelé všude na světě, napětí, humor, jasné etické poselství a citlivé provázání klasických motivů a moderního filmového pojetí,“ komentuje projekt ředitel ČT Petr Dvořák. A právě kvůli poněkud přehnané modernosti lze očekávat, že ČT se svým zázrakem opět bude hrát druhé housle. Nova totiž proti ní nasazuje hudební pohádku Tři bratři, která sice již proběhla kinosály, stojí ale za ní osvědčený rodinný tvůrčí tým Zdeňka a Jana Svěráků. Navíc známé a oblíbené písničky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře diváci milují a nemenším lákadlem je i hvězdné obsazení, kterému dominují v hlavních rolích Vojtěch Dyk a Tomáš Klus. A komu by snad ani tohle nevonělo, jistě vezme zavděk barrandovským miláčkem Alešem Cibulkou a jeho osvědčenými hosty.

Na boží hod se zblázníme

Z druhé novinky ČT, která se skrývá pod téměř klasickým názvem Svatojánský věneček, se vyloupne opravdová bláznivina, kterou korunuje svým tradičním hereckým výkonem Bolek Polívka. Tedy rozhodně výrazný komik, jenže ho buď máte rádi, nebo ho prostě nemusíte vůbec. A stylu jeho fórků odpovídá i sestava nápadníků, kteří se budou ucházet o ruku princezny, jejíž země se ocitla na pokraji bankrotu (že by pocházela z Řecka?). Básník, nad jehož tvorbou by i velký Puškin zbledl závistí, dvouhlavý baron, ‘dva v jednom‘ – tedy vojevůdce a hudební skladatel, syn samotné královny smrti a šílený vynálezce. No nevybrali byste si?

Za tímto scénářem sice stojí známý autor Marek Epstein, nejspíš si ale tak trochu popletl žánr či se mu do díla zamíchaly přebytky z BrainStormu či ROMingu. Nebo si snad během psaní scénáře odskočil s výše zmíněným princem Janem do tajemného lesa? Uznávaný režisér Jiří Strach sice dělal, co mohl, ke slibované sváteční pohádce má ale výsledek přesto na míle daleko. Působí spíš, jakoby si ji objednalo Ministerstvo školství jako reklamu pro technické obory, protože v matematice a fyzice je princezna prostě nepřekonatelná, což je v kontrastu k výkonům jejího královského otce při správě země přinejmenším zarážející. Odsunout tento nový televizní zázrak na spodní příčky sledovanosti určitě nebude problém pro již poněkud okoukanou, ale stále stejně milovanou třicetiletou pohádku Hynka Bočana S čerty nejsou žerty či klasickou Dovolenou s andělem. A nezanedbatelnou roli jistě sehraje i konkurenční Dobrý voják Švejk s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli, kterého národ miluje již šedesát let.

Každý sám za sebe

I tak lze charakterizovat třetí letošní perlu ČT Johančino tajemství, která se prezentuje jako pohádka. Příběh z česko-slovenské koprodukce má nejspíš mimo jiné varovat lidstvo před stárnoucími sklerotiky, kteří jsou jenom na obtíž a zdrojem komplikací. Za všechno prostě může chudák sudička, která se nedostavila včas ke kolébce, a tak musí svoji vinu pořádně odčinit. V příběhu nesmí chybět ani chamtivý příbuzný, který svoji neteř oškube jako husu, aby ji pak ještě chtěl donutit ke svatbě pro peníze.

Johančin život je zkrátka nekonečná série nástrah a komplikací, se všemi se ale dokáže vyrovnat sama – tedy až na vydatnou pomoc potrestané sudičky. Scenáristka Zuzana Líšková si zřejmě při hledání tématu vybavila poučku exprezidenta Václava Klause, který národu vštěpoval, že stát nikomu nic nedá zadarmo a každý se má postarat sám o sebe. I tento projekt, díky němuž kromě Emílie Vášáryové a Ondřeje Vetchého poznáme především plejádu pro nás zcela neznámých slovenských herců, zřejmě nebude mít v souboji s další švejkovskou klasikou Poslušně hlásím a Andělem na horách právě na růžích ustláno.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na

Vložil: Adina Janovská