Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Válka je velký byznys. Tisíce uprchlíků ze Sýrie mají pozitivní vztah k Islámskému státu. Hranice pořád nejsou chráněny a politici jenom žvaní. Varovná fakta, která zazněla u Jílkové

29.11.2015
Válka je velký byznys. Tisíce uprchlíků ze Sýrie mají pozitivní vztah k Islámskému státu. Hranice pořád nejsou chráněny a politici jenom žvaní. Varovná fakta, která zazněla u Jílkové

Autor: Youtube, repro

Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

V pořadu Michaely Jílkové Máte slovo, tentokrát věnovanému strachu z teroristických útoků, opět dostali prostor představitelé různých názorů i veřejnosti. Výsledkem byla jako vždy ostrá diskuse, v níž zaznělo několik varovných faktů.

Jedním z těch nejdůležitějších byly výsledky z výzkumu, z nějž vyplývá, že řada uprchlíků ze Sýrie má pozitivní vztah k Islámskému státu a že mezi migranty jsou islámští radikálové.

Kdo vyvolal válku a co tím sleduje?

Ministr kultury Daniel Herman připustil, že v případě uprchlické krize jde o velký a závažný problém. Je to humanitární katastrofa pro miliony lidí, kteří utíkají před válkou. Tu válku podle něj však někdo vyvolal a je otázkou, co tím sleduje. Bohužel, válka je vždycky velký byznys, a to je podle něj hluboce nemorální. Na straně druhé uvedl, že není možné, aby se po Evropě potuloval kdekdo, i my přece musíme mít určité doklady. „Je třeba respektovat právo a pořádek,“ zdůraznil, ale zároveň dodal, že naše jednání se musí odehrávat v hranicích humanity, protože jsme kultivovaná evropská společnost: „Jsme připraveni pomoci, ale člověk může vzít na loďku jen tolik lidí, aby se nepotopila.“

Šokující výzkum

Šéf ODS Petr Fiala si rovněž myslí, že s migrací souvisí nebezpečí, protože znamená nekontrolovaný pohyb obrovských mas lidí po Evropě, což je nebezpečné samo o sobě. Varoval, že z řad bývalých migrantů se rekrutují stoupenci Islámského státu. Ukázal graf z mezinárodního výzkumu, z nějž vyplývá, že třináct procent uprchlíků ze Sýrie má pozitivní vztah k Islámskému státu, což jsou, vezmeme-li v úvahu obrovskou masu, proudící do Evropy, tisíce sympatizantů. Odkázal také na nejnovější výroky šéfa německé kontrarozvědky, který tento týden konstatoval, že až osmdesát procent migrantů tvoří mladí muži a mezi nimi se pohybují i radikálové z Islámského státu. „Před tím přece nemůžeme zavírat oči,“ řekl rozčileně Fiala. Zastává názor, že nelze pomáhat uprchlíkům na úkor naší bezpečnosti. Arabista a islamolog Bronislav Ostřanský zase nechce, aby tyto informace vyzněly tak, že se zatvrdíme proti všem uprchlíkům. Ale i on přiznává, že kvůli nim existují určitá rizika.

Schengenské hranice stále nefungují a politici jenom žvaní

Generál Andor Šándor se pozastavil nad tím, že schengenská hranice stále není chráněna. Máme právo na to, aby tato hranice fungovala, ale ona nefunguje, i když o tom evropští politici mluví již od března. V této souvislosti Jílková připomněla výroky prezidenta Miloše Zemana, který tento týden prohlásil, že nebezpečí terorismu se přiblížilo k našim hranicím, ale evropští politici o ochraně hranic jenom žvaní. Navíc ze schůzky s ministrem vnitra Chovancem vyplynulo, že agentura Frontex, která má vnější hranice EU chránit, přiznala, že ze šesti lodí, jimiž disponuje, aby chránily pobřeží, je pět v opravě!

Naivní student?

Student Václav Kříž se snažil ostatní přesvědčit, že Islámský stát nenávidí uprchlíky, a proto oni samotní nepředstavují žádné riziko. Většina diskutujících mu ale rázně oponovala včetně Hassana Atalaye, muslima, od dětství žijícího v Čechách. Podle jeho přesvědčení mezi uprchlíky fundamentalisté jsou. Jako důkaz připomněl i masakr v Paříži. Kříž však trval na tom, že uprchlíci jsou lidé, kteří potřebují pomoci. Podle Atalaye by tedy měli vzít zavděk první potřebnou zemí a nemigrovat po celé Evropě. To činí především ekonomičtí migranti.

Turecko se chová jako had

Andor Šándor hovořil také o věcech, které jsou u nás většinu tabu. Připomněl podíl západu na vzniku Islámského státu i to, že některým zemím ISIS vyhovuje, například Saúdské Arábii nebo Turecku. Jílková se ovšem pozastavila nad tím, zda je vůbec Turecko jako člen NATO seriózní partner. Markéta Kutilová, humanitární pracovnice Člověka v tísni, k tomu uvedla, že Turecko se chová jako had. Načerno prý nakupuje od ISIS ropu, sdělila divákům další šokující informaci.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace