Válka je velký byznys. Tisíce uprchlíků ze Sýrie mají pozitivní vztah k Islámskému státu. Hranice pořád nejsou chráněny a politici jenom žvaní. Varovná fakta, která zazněla u Jílkové
29.11.2015
Foto: Youtube, repro
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
V pořadu Michaely Jílkové Máte slovo, tentokrát věnovanému strachu z teroristických útoků, opět dostali prostor představitelé různých názorů i veřejnosti. Výsledkem byla jako vždy ostrá diskuse, v níž zaznělo několik varovných faktů.
Jedním z těch nejdůležitějších byly výsledky z výzkumu, z nějž vyplývá, že řada uprchlíků ze Sýrie má pozitivní vztah k Islámskému státu a že mezi migranty jsou islámští radikálové.
Kdo vyvolal válku a co tím sleduje?
Ministr kultury Daniel Herman připustil, že v případě uprchlické krize jde o velký a závažný problém. Je to humanitární katastrofa pro miliony lidí, kteří utíkají před válkou. Tu válku podle něj však někdo vyvolal a je otázkou, co tím sleduje. Bohužel, válka je vždycky velký byznys, a to je podle něj hluboce nemorální. Na straně druhé uvedl, že není možné, aby se po Evropě potuloval kdekdo, i my přece musíme mít určité doklady. „Je třeba respektovat právo a pořádek,“ zdůraznil, ale zároveň dodal, že naše jednání se musí odehrávat v hranicích humanity, protože jsme kultivovaná evropská společnost: „Jsme připraveni pomoci, ale člověk může vzít na loďku jen tolik lidí, aby se nepotopila.“
Šokující výzkum
Šéf ODS Petr Fiala si rovněž myslí, že s migrací souvisí nebezpečí, protože znamená nekontrolovaný pohyb obrovských mas lidí po Evropě, což je nebezpečné samo o sobě. Varoval, že z řad bývalých migrantů se rekrutují stoupenci Islámského státu. Ukázal graf z mezinárodního výzkumu, z nějž vyplývá, že třináct procent uprchlíků ze Sýrie má pozitivní vztah k Islámskému státu, což jsou, vezmeme-li v úvahu obrovskou masu, proudící do Evropy, tisíce sympatizantů. Odkázal také na nejnovější výroky šéfa německé kontrarozvědky, který tento týden konstatoval, že až osmdesát procent migrantů tvoří mladí muži a mezi nimi se pohybují i radikálové z Islámského státu. „Před tím přece nemůžeme zavírat oči,“ řekl rozčileně Fiala. Zastává názor, že nelze pomáhat uprchlíkům na úkor naší bezpečnosti. Arabista a islamolog Bronislav Ostřanský zase nechce, aby tyto informace vyzněly tak, že se zatvrdíme proti všem uprchlíkům. Ale i on přiznává, že kvůli nim existují určitá rizika.
Schengenské hranice stále nefungují a politici jenom žvaní
Generál Andor Šándor se pozastavil nad tím, že schengenská hranice stále není chráněna. Máme právo na to, aby tato hranice fungovala, ale ona nefunguje, i když o tom evropští politici mluví již od března. V této souvislosti Jílková připomněla výroky prezidenta Miloše Zemana, který tento týden prohlásil, že nebezpečí terorismu se přiblížilo k našim hranicím, ale evropští politici o ochraně hranic jenom žvaní. Navíc ze schůzky s ministrem vnitra Chovancem vyplynulo, že agentura Frontex, která má vnější hranice EU chránit, přiznala, že ze šesti lodí, jimiž disponuje, aby chránily pobřeží, je pět v opravě!
Naivní student?
Student Václav Kříž se snažil ostatní přesvědčit, že Islámský stát nenávidí uprchlíky, a proto oni samotní nepředstavují žádné riziko. Většina diskutujících mu ale rázně oponovala včetně Hassana Atalaye, muslima, od dětství žijícího v Čechách. Podle jeho přesvědčení mezi uprchlíky fundamentalisté jsou. Jako důkaz připomněl i masakr v Paříži. Kříž však trval na tom, že uprchlíci jsou lidé, kteří potřebují pomoci. Podle Atalaye by tedy měli vzít zavděk první potřebnou zemí a nemigrovat po celé Evropě. To činí především ekonomičtí migranti.
Turecko se chová jako had
Andor Šándor hovořil také o věcech, které jsou u nás většinu tabu. Připomněl podíl západu na vzniku Islámského státu i to, že některým zemím ISIS vyhovuje, například Saúdské Arábii nebo Turecku. Jílková se ovšem pozastavila nad tím, zda je vůbec Turecko jako člen NATO seriózní partner. Markéta Kutilová, humanitární pracovnice Člověka v tísni, k tomu uvedla, že Turecko se chová jako had. Načerno prý nakupuje od ISIS ropu, sdělila divákům další šokující informaci.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová