Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká matka bojuje proti další mafii, lobbistům a ´mlžistům´. ČT vysílala závažný investigativní dokument, bez větší propagace ale prošel bez povšimnutí

25.11.2015
Česká matka bojuje proti další mafii, lobbistům a ´mlžistům´. ČT vysílala závažný investigativní dokument, bez větší propagace ale prošel bez povšimnutí

Autor: ČT

Popisek: Cukr zabíjí. Snímek z dokumentu

Ve stínu kontroverzního snímku Matrix AB byl na Festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě uveden naléhavý dokument Sugar Blues. Nedávno ho bez větší pozornosti odvysílala také Česká televize. Režisérka Andrea Culková v něm popisuje svoji pětiletou snahu zbavit se závislosti na cukru, který má po celém světě na svědomí mnoho vážně nemocných lidí. V souvislosti s tím zjišťuje, že také za touto drogou stojí mocná „mafie“ a porazit ji rozhodně není jednoduché. Bílý jed se totiž nachází i ve výrobcích, v nichž byste jej rozhodně nečekali, a zasahuje mnoho průmyslových odvětví.

I když se o tom, že je cukr stejně nebezpečný jako jiné drogy,  ví celá léta, na rozdíl od drogové závislosti se o té cukrové příliš nemluví. Podle  dostupných faktů  je důsledek konzumace cukru tak fatální, že by  výrobky, obsahující cukr, měly být označeny stejně varovnou nálepkou jako cigarety. Navíc, na rozdíl od cigaret, cukr poškozuje i malé děti. Ostatně režisérka zahájila kampaň, v níž zájemcům nabízí varovné samolepky, například s textem „Cukr může zabíjet.“

Cukr může zabíjet

Jejím cílem však není lidi zastrašovat, ale upozornit je na to, že konzumace cukru způsobuje  mnoho závažných onemocnění, od kardiovaskulárních a metabolických, až po rakovinu. Sama autorka dokumentu se na nebezpečný cukr zaměřila poté, co zjistila, že trpí těhotenskou cukrovkou a na vině je nejen její genetická zátěž, ale také špatná životospráva. Změnit stravovací návyky však pro ni rozhodně nebylo jednoduché, protože stejně jako u naprosté většiny lidí se u ní již na cukru vytvořila značná závislost. A trvalo několik let, než se jí zbavila. Získat potraviny bez  cukru je navíc velmi těžké, přidává se totiž prakticky do všeho, nejen do nápojů a cukrovinek, ale také do pečiva, uzenin, omáček, apod.  

Cukr ohlupuje

K nejsilnějším momentům filmu patří pasáže, popisující, jakými praktikami se potravinářské firmy  snaží dosáhnout, aby spotřeba tohoto bílého jedu, a tím i závislost na něm, stále stoupala, což se jim velmi úspěšně daří. Téměř neuvěřitelné byly například záběry, na nichž světoznámá firma Haribo podněcuje rodiny s dětmi, aby sbíraly kaštany a poté jim za odměnu daruje stejné množství bonbónů. Když Andrea společně se svými kolegy nabízela těmto rodinám výměnou za  bonbóny jablka, nenašel se nikdo, kdo by toho využil. Navíc je z místa, kde se firemní propagační akce konala, vykázala policie. Sugar Blues přitom názorně ukazuje, jak zhoubný je vliv cukru nejen na zdraví dětí, ale i na jejich na chování. Cukr je ohlupuje a snižuje jejich schopnost se soustředit. A přes tato závažná zjištění pašují výrobci cukrovinek do škol svá loga a výrobky. Ostatně, automaty, plné lákavých dobrot, se jako zhouba šíří i do českých škol. Je to náhoda?

Lobbisté a mlžisté

Potravinářské firmy ovšem necílí pouze na děti. Mají dokonale propracovaný lobbing, svoje zájmy prosazují nejen prostřednictvím politiků, ale také renomovaných vědců! Ti často sofistikovaně mlží, že o škodlivosti cukru neexistuje dost přesvědčivých důkazů.  Pomáhají s propagačními kampaněmi, v nichž jsou některé výrobky označovány jako „bio“, ačkoliv jsou plné různých cukrů, přičemž ten tzv. hnědý škodí stejně jako bílý.  Velmi nebezpečné jsou například různé zdánlivě zdravé müsli tyčinky a jogurty, plné obzvláště škodlivého glukózovo- fruktózového sirupu i dalších přidaných látek.

Daň z cukru? Ale...

Ale  na vině zdaleka nejsou jenom cukrovarnické společnosti. Autorka měla obrovské problémy získat prostředky, aby film vůbec vznikl. Nakonec se jí to podařilo v zahraničí a její dokument měl světovou premiéru v Dánsku. Zde si již negativní dopad konzumace cukru uvědomují a  díky tomu zavedli „cukrovou“ daň. Jenže další vláda ji zase ihned zrušila. Zatím marný boj, jak prozradila Andrea Culková v jednom z rozhovorů, vede i Světová zdravotnická organizace. A to přesto,  že náklady na léčbu nemocí, způsobených nadměrnou konzumací cukru, jsou  na celém světě obrovské.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
ČT,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace