Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Léta žila ve stresu, protože nemohla otěhotnět, pak si manžel pořídil dítě s milenkou. Co všechno definitivně vymetla Veronika Freimanová ze své duše při „velkém úklidu“? Tajnosti slavných

13.10.2015
Léta žila ve stresu, protože nemohla otěhotnět, pak si manžel pořídil dítě s milenkou. Co všechno definitivně vymetla Veronika Freimanová ze své duše při „velkém úklidu“? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Veronika Freimanová jako Jana Dvořáková v úspěšném retro seriálu České televize Vyprávěj

Na špatný kádrový profil nakonec vyzrála a dosáhla svého. V soukromí si ale vypila pohár hořkosti až do dna. Jak s hvězdou úspěšného seriálu Cesty domů zamávala nevěra manžela, který přebral ženu slavnému kolegovi?

Hrdá, psychicky velmi silná a nepomstychtivá je exmanželka režiséra Jaroslava Brabce, které osud nadělil všemožných ran více než vrchovatě. A málokdo dokáže zvládat ‘podpásovky‘ s takovou grácií, jako právě Veronika Freimanová. V dětství snila o kariéře baletky, osud ale nakonec rozhodl jinak. „Myslím, že jsem k tomu neměla žádné předpoklady, ale přišlo mi to jako největší sebevyjádření, jaké může být,“ přiznala v jednom rozhovoru. Navíc se ukázalo, že má růstovou srdeční vadu, takže na balet musela zapomenout.

Mladá Veronika s Josefem Abrhámem v Žebrácké opeře

Mladá Veronika s Josefem Abrhámem v Žebrácké opeře

Zatímco jako baletka by už byla v důchodu, jako herečka má čerstvá šedesátnice stále práce dost a patří k dámám, kterým se podařilo plynule přejít od dětských rolí princezen přes mladé ženy k maminkám a babičkám. „V tom jsme na tom my herečky lépe i než zpěvačky. Nemusíme nosit do sedmdesáti podkolenky a tvářit se, že jsme stále mladé, protože nám kynou role maminek, babiček, prababiček a čarodějnic. Tak, jak stárneme, stárnou i naše role, je to zkrátka přirozený běh života a je to moc fajn,“ dodává.

Začínala po boku velkých hvězd

Narodila se 24. září 1955 v Praze, v harmonickém prostředí intelektuálních rodičů. Její otec Přemysl Freiman byl operní režisér, maminka Milena pracovala ve státní správě. Díky projektu České televize Tajemství rodu vyšlo teprve nedávno najevo, že v jejích žilách koluje krev zakladatele československé jednotky Cizinecké legie ve Francii i zakladatele vlasteneckých spolků v česko-německém pohraničí. Jejím dědečkem byl Václav Freimann, poslanec Revolučního národního shromáždění v letech 1918 až 1920, druhým zase československý důstojník Ladislav Preiniger, který byl popraven nacisty v roce 1941 za odbojovou činnost.

V roce 1979 v pohádce O chudém královstvíčku

V roce 1979 v pohádce O chudém královstvíčku

Od útlého dětství chodila do baletu, objevovala se na televizní obrazovce, například v populárním Studiu kamarád. Její start herecké kariéry nedokázal zhatit ani špatný kádrový profil. „Měla jsem velké štěstí – dostala jsem se na konzervatoř. Sice složitě, ale dostala. Kvůli nevhodnému kádrovému profilu jsem totiž normálně neměla šanci, ale pan Karpíšek mi poradil, že když půjdu do večerní školy a do druhého ročníku konzervatoře přestoupím z večerní, nikdo se už v mém původu šťourat nebude,“ prozradila.

Angažmá v nejlepším pražském divadle

Před filmovou kamerou stanula poprvé v roce 1973 v romantickém dramatu Karla Kachyni Láska. V té době už ale studovala herectví na Státní konzervatoři Praha a současně hostovala v legendárním Činoherním klubu po boku takových hvězd, jako Josef Somr, Petr Čepek nebo Josef Abrhám, a dodnes na své počáteční kroky po jejich boku s úctou vzpomíná. „Činoherní klub byl v té době nejlepším divadlem v Praze, později mi nabídli angažmá. Takže ať byla doba jakkoli zlá, já jsem se ocitla v té nejlepší společnosti,“ dodala.

S Janem Antonínem Duchoslavem v komedii Sněženky a machři

S Janem Antonínem Duchoslavem v komedii Sněženky a machři

Do širšího diváckého podvědomí se Veronika zapsala až v roce 1982 rolí učitelky Hanky v nesmrtelné teenagerské komedii Karla Smyczka Sněženky a machři. V současnosti ji můžeme spatřit na divadelních prknech, na plátnech kin i televizních obrazovkách, především v úspěšných seriálových projektech, zahrála si mimo jiné v Pojišťovně štěstí, Vyprávěj, Cestách domů či První republice. Vyzkoušela si i roli moderátorky, především zábavních a kulturních pořadů. Mimo pracovní činnost se stala patronkou Linky proti rakovině prsu kosmetické značky Avon a je patronkou občanského sdružení Luka, jehož cílem je plnohodnotné včlenění handicapovaných do společnosti.

O skandál se postarali jiní

V civilu byla odjakživa spíš nenápadná a žádné skandály nepřitahovala. Tím víc si pak veřejnost zgustla na aféře jejího dnes již bývalého manžela, režiséra Jaroslava Brabce, který se zakoukal do mladé manželky slavného kolegy Jiřího Menzela Olgy a zplodil s ní nemanželskou dceru. Přestože to pro Veroniku znamenalo obrovskou ránu, nikdy se manželovi nemstila prostřednictvím médií a neřekla o něm jediné špatné slovo. Pouze se nechala v tichosti rozvést. A udělala dobře.

Hereččin manžel Jaroslav Brabec si odváží z porodnice milenku Olgu Menzelovou a dceru Annu Karolínu

Jaroslav Brabec si odváží z porodnice milenku Olgu Menzelovou a dceru Annu Karolínu

Ve chvíli, kdy to čekala nejméně, si ji totiž našla nová láska. „Myslím, že klíčové bylo, že jsem si v sobě udělala pořádek a láska přišla ve chvíli, kdy jsem nic nehledala, po ničem netoužila, byla jsem klidná, spokojená a vyrovnaná s tím, že jsem kapitolu chlapi odškrtla jako vyřízenou věc – zkusila jsem to, nevyšlo to, jde se dál. Samozřejmě kromě toho, že základem jen udělat si v sobě pořádek, musí mít člověk i velké štěstí, aby se mu něco takového přihodilo. Rozhodně to neberu jako samozřejmost. Vždyť se stačí rozhlédnout kolem sebe, kolik lidí se navzájem trápí…“ prozradila před časem své pocity serveru novinky.cz dáma, která se před dvěma roky nakonec přece jen znovu provdala. Jejím druhým osudovým mužem se stal úspěšný architekt Vladimír Bouček. Šušká se, že nabídek k sňatku dostala víc, ale až tento pán se stal vyvoleným. „Prožívám jeden z nejkrásnějších vztahů, které mě potkaly. Nic víc si nepřeji, protože jsem dostala něco, po čem jsem se vůbec neodvážila toužit. Vlastně jsem ani nevěděla, že to existuje,“ dodala.

O děti musela bojovat

Odjakživa toužila i po mateřské roli, právě o ni se ale musela s osudem nejvíc poprat. Její starší dcera Tereza se narodila až koncem 80. let a Markéta v době, kdy už bylo herečce osmatřicet. „Velmi dlouho se mi nedařilo otěhotnět a už jsem si myslela, že děti mít nikdy nebudu. Byl to pro mě velký stres a problém, takže Tereza se narodila jako vytoužené dítě a bylo to opravdu dítě na plný úvazek. Kde jiným stačilo říct stůj, ona letěla dál. Ze školky přicházela v bačkůrkách, byla neuvěřitelně rozlétaná a rozhodně to nebylo dítě, které se nechalo odložit do kouta. Nejzajímavější na tom je, že až po narození druhé dcery jsem pochopila, že to s dítětem může být i snadné. Předtím mi nikdo neřekl, že jsou i klidnější děti…“ prozradila.

S dcerami Terezou a Markétou

S dcerami Terezou a Markétou

Dnes už jsou obě hereččiny dcery dospělé a samostatně fungující osobnosti, až do čtyřicítky však prý byla upachtěnou maminkou, která vláčela všechny starosti a povinnosti na svých bedrech. „Všechno jsem chtěla dělat na 150 procent a mnoho věcí samozřejmě nevycházelo podle mých představ. Spoustu pracovních nabídek jsem musela odmítnout. Po čtyřicítce se mi však všechno tak pěkně vyjasnilo. Odešla jsem na volnou nohu, začala jsem dostávat role, o nichž se mi do té doby ani nesnilo,“ zavzpomínala.

Role, která pootevřela dveře ke slávě

Skvělý výkon podala Veronika Freimanová například jako Lady Macbeth, diváci ji ale milují jako komediální herečku, která zazářila ve Snowboarďácích a Rafťácích. Obrovský průlom ale pro ni znamenala postava Jany Dvořákové v seriálu České televize Vyprávěj, díky níž zvítězila v anketě TýTý hned dvakrát, v roce 2010 a 2012. Navzdory úspěchům si ale nadále uchovává skromnost, drží se při zemi a je typem ženy, kterou byste si přáli mít za nejlepší kamarádku.

Dlouho se další svatbě bránila, architekt Vladimír Bouček ji ale nakonec přesvědčil

Dlouho se další svatbě bránila, architekt Vladimír Bouček ji ale nakonec přesvědčil

Nedávno oslavila šedesátiny a kolegové jí uspořádali opravdu velkolepou oslavu v Divadle Bez Zábradlí, po představení hry Další roky ve stejnou dobu, po níž sklidila několikaminutový potlesk. A když podruhé spadla opona, rozezněla se divadlem hereččina oblíbená skladba od Adele a spolupracovníci jí přinesli krásný narozeninový dort. Za všechny jí popřáli vše nejlepší Hana Heřmánková a Zdeněk Žák. Oslava pak samozřejmě pokračovala v divadelním klubu a mezi gratulanty nechyběly takové osobnosti, jako Jana Švandová, Václav Vydra či Stanislav Zindulka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská