Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neuvěřitelná veřejnoprávní komedie, ČT představila nové komické duo. Kluci se vyřádili, na úkor paralyzovaného Moravce. Přitom v zákulisí bylo vše jinak

07.10.2015
Neuvěřitelná veřejnoprávní komedie, ČT představila nové komické duo. Kluci se vyřádili, na úkor  paralyzovaného Moravce. Přitom v zákulisí bylo vše jinak

Foto: ČT, repro

Popisek: Tyto Otázky Václava Moravce vyvolaly obrovský ohlas

Už dlouho nevzbudil žádný pořad České televize takové ohlasy, jako nedělní Otázky Václava Moravce. Pár hodin poté, co skončily, se o něm psalo palcovými titulky v bulvárních i seriózních médiích. Politickému duelu na téma „Antibabiš - Antikalousek“ přihlížel paralyzovaný Václav Moravec. Všichni tři společně předvedli další veřejnoprávní komedii.

To, že se jednalo o skutečnou komedii,  paradoxně prozradila samotná Česká televize. V   publicistickém pořadu 168 hodin nechala nahlédnout do zákulisí přípravy Otázek a  diváci se nestačili divit. Zatímco na obrazovkách na sebe hlavní protagonisté OVM hystericky štěkali, uráželi se a vzájemně se obviňovali ze zlodějen a korupce, těsně před  vysíláním společně  přátelsky klábosili, popíjeli kávu a především si tykali. Sice si také vzájemně vyčítali, kdo dostal větší dotace, ale velmi přátelským způsobem a s úsměvem. 

Opět nepřipravený Moravec

Jenže, jen co ve studiu zasvítila červená, rozhodli se na obrazovkách sehrát komedii o tom, kdo je větší lhář a zloděj.  Přestali si tykat a nasadili zcela jiný tón než u kafíčka, kde vesele vtipkovali. Václav Moravec byl přitom opět odsouzen do role outsidera a zmohl se tak akorát na to, že své hosty přísně mírnil v užívání nepřiměřených výrazů. Navíc projevil svoji překvapivou nepřipravenost. To, že si oba političtí sokové budou vyčítat lži a vzájemně se obviňovat, musel předem tušit. A přesto se opět diváci nedozvěděli, kdo vlastně lže a kdo ne. Je takový problém zveřejnit konečně fakta o tom, v jaké výši dostávají Babišovy firmy od státu dotace? Jak dlouho už lidé poslouchají vzájemné Babišovy a Kalouskovy útoky, aniž zjistí, jaká je skutečnost?

Promiňte, promiňte, promiňte...

Moravec většinou nedokázal  reagovat a některé závažné výroky nechal  vyšumět. Například když Babiš hovořil o tom, že Miroslav Kalousek ve sněmovně „zablokoval hazard“ a že je „hazardem zlobovaný“. Z palčivého tématu rychle vycouval k jiným, méně kontroverzním.  Stejně tak se mu nedařilo ovládnout Babišovu snahu manipulovat debatu směrem, kterým mu více vyhovoval.  Často se zmohl pouze na opakované „promiňte, promiňte“, zatímco ministr financí debatě vévodil.  Jako obvykle mával tabulkami a grafy a snažil se diváky přesvědčit, že je největším plátcem daní v zemi a ministrem, nejvíce snižujícím zadluženost, a dobrákem, který vrací lidem daně.  Pochlubil se také, že stát řídí jako firmu a ta firma začíná být úspěšná. Kalousek  dokonce Babišovi za jeho „mistrovství“  složil poklonu.  Obratný ministr ještě využil finále první hodiny Otázek k tomu, aby  promluvil i na aktuální téma uprchlické vlny a  prozradil, jak se těší, že při další předvolební kampani bude opět objíždět lidi. „My tady ty uprchlíky mít nebudeme... Brusel nám nebude říkat, koho tady máme mít,“ hřímal.

Kluci se zase vyřádili

Je typické, že diváci reagovali podle svého politického smýšlení a buď spílali Babišovi nebo Kalouskovi (tomu více). Vtipálci suše konstatovali, že kluci se zase vyřádili za peníze koncesionářů ČT.  Ale  našlo se i pár těch, co se ptali, jak to, že na jejich obviňování ze zlodějen nereaguje policie. „To nebude nikdo vyšetřovat?“, ptají se znepokojeně.

Na tom, že šlo pouze o otřesné divadlo, které nemá žádnou informační hodnotu, se shodují i novináři a politologové.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová