Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bezohledný developer opět proti zájmům obyvatel… Kdo pomůže obyvatelům z Prahy 4 v Kubištově ulici, starosta Štěpánek, nebo netopýři?

18.09.2015
Bezohledný developer opět proti zájmům obyvatel… Kdo pomůže obyvatelům z Prahy 4 v Kubištově ulici, starosta Štěpánek, nebo netopýři?

Foto: Facebook

Popisek: Petr Štěpánek

Boj developerů a investorů se zástupci města a občany doprovází již po staletí výstavbu snad každého domu v Praze. Aktuálně jde například i o plánovanou stavbu čtrnáctipodlažního domu v Praze 4 Kubištově ulici.

Čím je stavba větší a blíž historického centra, tím je boj ostřejší. Nových rozměrů dostává tento boj poslední čtvrtstoletí, kdy je do širokého posuzování zvaná veřejnost, které se nová stavba nějak dotýká, včetně různých zájmových organizací, a kdy developeři se snaží za každou cenu zastavět jakýkoliv  volný metr pozemku. Pod velký tlak se tak dostávají ti, kteří mají o stavbě rozhodnout. A protože nové  stavební předpisy v Praze jsou stále spíše vyhraněným politickým bojem, než funkčním nástrojem při rozhodování, lze se dočkat i velkých překvapení.

Jak radnice rozhodne?

Jedno takové hrozí v Praze 4 v Kubištově ulici. Radnice by právě nyní měla rozhodnout o čtrnáctipatrové stavbě v blízkosti stávajících desetipatrových obytných domů, což vyvolává vzrušenou debatu a nesouhlas nájemníků z domu, který je nové plánované výstavbě nejblíž. Zajímavostí je, že o stavbu nového domu se bojuje již od února 2013, kdy odborná organizace územního plánování - Útvar rozvoje hl. Města Prahy - vyjádřil nesouhlas se záměrem stavět takto projektovaný dům.

Od té doby se útvar rozvoje města sice transformoval do Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, na zamítavém stanovisku ani na kritizovaném projektu se ale nic nezměnilo.

Obyvatelé se bouří 

Stávající domy, které by měly být plánovanou novou výstavbou dotčeny nejvíce, se nachází poblíž Zeleného pruhu ve smyčce ulice Kubištova. Nejvíce bude stavbou dotčen dům č.p. 1102 Kubištova 1.

 Obyvatelé nejen tohoto dobře vypadajícího domu si stěžují například i na plánovanou kavárnu, která má v rámci tohoto projektu vyrůst na místě stávajícího vyasfaltovaného hřiště na míčové hry, které je hojně po celý den využíváno. Chodí si sem hrát i děti z blízké mateřské školky.

Kavárna, možná také kasino

Nová kavárna má být asi jedno až dvoupodlažní objekt a nemusí to být jen kavárna. Mluví se například o tom, že existují nájemci, kteří by zde více než kavárnu raději viděli výčep s kasinem.  Strašákem je dnes blízká restaurace „U havrana“, která je podle místních pololegální, je vlastně pozůstatkem kanceláří a šaten z výstavby z osmdesátých let a je spíše zdrojem hluku a problémů, které řeší často i Městská policie, než vyhledávaným restauračním zařízením.

Obyvatelům ale nevadí jen tato kavárna, bouří se  proti jakékoliv výstavbě v této lokalitě, která měla být podle územního plánu nezastavena a využívána pro relaxaci. Kdo by chtěl vyměnit před okny zeleň za hospodu?

Výstavba sníží cenu bytů

Na stavební odbor městské části Prahy 4 nájemníci domu v Kubištově zaslali už i oficiální námitky s novou výstavbou. Uvádí se v nich mimo jiné, že nová výstavba je předimenzovaná oproti okolním domům, že nájemníkům stávajícího domu bude výrazně stínit a že se zvýší neúměrně doprava a sníží možnost parkování. Občané se především bojí, že novou výstavbou se znehodnotí cena jejich současných bytů.

Za jímavostí je, že mezi námitkami, které nedoporučují stavbu nového domu, je i protest proti kácení vzrostlých, minimálně osmdesátiletých vrb, kde je potvrzen výskyt a hnízdění zákonem chráněných netopýrů rezavých. Jak to dopadne, lze jen těžko odhadnout. Dostane přednost spokojenost místních obyvatel, anebo zájem developerů?

Vzpomene si starosta na předvolební sliby?

Otázkou také zůstává, zda obyvatelům domu v Kubištově ulici pomůžou více netopýři a osmdesátileté vrby, nebo nový starosta Petr Štěpánek, který po nástupu do funkce v místním časopise Tučňák obyvatele čtyřky přesvědčoval: „My našim občanům jednoznačně slibujeme, že zahušťování se jich týkat nebude.“

„My chceme do územního plánu zabudovat skutečné regulativy, které pak všichni musejí dodržovat. Pak by se například v Nuslích nedostaly do blokové zástavby vysoké budovy a v Podolí či v Braníku by ve vilových čtvrtích nerostly blokové či výškové budovy,“ řekl také starosta.

A naposledy starosta Štěpánek. Dal totiž přímou (tehdy určitě nechtěnou) odpověď na stížnost starousedlíků z Kubištovy ulice, že se bojí o snížení cen svých bytů: „Navíc výška domů byla koncipovaná tak, aby si navzájem nestínily. Další nové domy by starousedlíkům znehodnotily jejich byty.“

Božena Lišková

Vložil: Anička Vančová