Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Převraty v České televizi ho třikrát málem připravily o život. Čím vším musel projít Saša Hemala, než se stal následníkem legendárního Přemka Podlahy? Tajnosti slavných

30.07.2015
Převraty v České televizi ho třikrát málem připravily o život. Čím vším musel projít Saša Hemala, než se stal následníkem legendárního Přemka Podlahy? Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Strach o práci a nejistota připravily moderátora Alexandra Hemalu málem o život dokonce třikrát

Déle než třicet let jsme ho vídali na obrazovce, pak ze dne na den přišel o pracovní smlouvu. Psychické vypětí a nejistota, způsobené několika personálními zemětřeseními v ČT, zaplatil populární hlasatel vážnými zdravotními komplikacemi.

Od loňského září vystřídal Alexander Hemala před kamerou populárního krále kutilů Přemka Podlahu, který na svoji dlouholetou práci rezignoval kvůli vážným zdravotním problémům, kterým nakonec 23. prosince podlehl. Během léta ještě Hemala absolvoval ‘trénink‘ společně s Podlahou, pak už se musel nové role ujmout sám. V nové roli se mu konečně nesmírně ulevilo – po letech nejistoty, kterou jako jediný živitel rodiny mimořádně těžce snášel, se zase dočkal jisté, a navíc velké hezké práce.

Do televizní hlasatelny nastoupil v jednadvaceti letech

Do televizní hlasatelny nastoupil v jednadvaceti letech

Skolil ho strach o práci

Muž, kterého v Čechách zná snad opravdu každý, se narodil 3. září 1952 v Brně. „Po základní škole jsem nastoupil na Střední ekonomickou školu a výběr jsem měl dosti zúžený, neb mě učení moc nebavilo, a jak se vyjádřila má milá třídní učitelka, hlava to nebere, ruce jsou obě levé, tak asi tato škola bude takové východisko z nouze,“ přiznal v jednom rozhovoru. Po maturitě vystudoval žurnalistiku na Karlově univerzitě v Praze a od roku 1973 pracoval v tehdejší československé televizi. V roce 1997 však byla se všemi hlasateli rozvázána stálá pracovní smlouva, a tak se i Saša ocitl ze dne na den na volné noze.

Jako denní režisér denního vysílání

Jako denní režisér denního vysílání

Pro živitele rodiny se třemi dětmi, jehož žena Vlasta byla navíc po celý život v domácnosti, to znamenalo velkou nejistotu a obrovský stres. Navíc přicházely informace, že staří hlasatelé mají odejít a budou nahrazeni novými mladými tvářemi. Nikdo ze ‘staré gardy‘ nevěděl, zda příští měsíc do hlasatelny vůbec ještě nastoupí. Situace se však postupně uklidňovala, vedení přijalo několik nových hlasatelů a rozhodlo se zachovat i ty služebně starší. Právě když se život vracel do normálních kolejí, Hemala zkolaboval a záchranka ho odvezla do nemocnice. Stres a následně neléčený vysoký krevní tlak vedly k poruše vestibulárního ústrojí, které má zásadní vliv na rovnováhu v těle. Lékaři se snažili jeho stav pomocí léků stabilizovat, tři měsíce byl v domácím ošetřování a učil se znovu chodit. Stále se mu točila hlava.

Scénář jako přes kopírák, jenže bylo hůř

Za několik měsíců jeho potíže jako zázrakem odezněly a populární hlasatel se pomalu vrátil zpátky do života. Pořídil si psa a chodil s ním na dlouhé procházky, přestal kouřit a poctivě bral prášky na vysoký krevní tlak. S manželkou upravoval a zařizoval rodinný dům a opět pracoval v hlasatelně. Klidu si Hemalovi užívali tři roky, pak se ale v roce 2001 začala hlasatelna znovu otřásat v základech. Na poradách vedení České televize se stále častěji mluvilo o tom, že práce hlasatelů je již jakýmsi přežitkem. Pro Sašu tím začalo další období nejistoty a obav, jak uživí rodinu, tím horší, že už měl na krku pět křížků.

S manželkou Vlastou, s níž má tři děti

S manželkou Vlastou, s níž má tři děti

V létě roku 2003 ho syn Jakub odvezl s infarktem do nemocnice. Lékaři se snažili zjistit rozsah poškození pomocí angioplastiky, jenže při tomto lékařském výkonu selhalo Hemalovo srdce definitivně. V lékařské zprávě se později dočetl, že byl čtyřikrát defibrilován, než znovu naskočilo, a lékaři mu doporučili bypass. Měsíc po infarktu tedy podstoupil operaci, po níž se cítil lépe. Snadněji se mu dýchalo a znovu nabral sílu a energii do dalšího života. A opravdu ji potřeboval, protože počátkem roku 2005 už bylo jasné, že se hlasatelskou profesi nepodaří zachránit. Na Silvestra, 31. prosince 2005, se Saša Hemala těsně před půlnocí za všechny své kolegy s touto profesí rozloučil a definitivně zavřel dveře od studia, v němž strávil dlouhých dvaatřicet let.

1. května 2013 ve vzpomínkovém pořadu k 60. Výročí české televize

1. května 2013 ve vzpomínkovém pořadu k 60. výročí České televize

Třetí záchrana na poslední chvíli

Po poslední službě se rozhodl dát si pauzu. „Odjel jsem na Nový Zéland, kde studoval můj syn,“ prozradil Hemala ve své Třinácté komnatě. „Potřeboval jsem získat odstup a nadhled a taky si promyslet, čím se budu dál živit.“ Po několika měsících se vrátil zpátky domů a Česká televize mu nabídla místo režiséra denního vysílání. Loni v červnu mu šlo ale o život potřetí. Najednou nemohl dýchat, a tak pro něj přijela záchranka, která ho na jeho přání odvezla do nemocnice v pražském Motole, protože tam už ho znají.

Navzdory problémům se srdcem se nechal 'ukecat', aby se s tanečnicí Jitkou Šorfovou zúčastnil IV. řady StarDance

Navzdory problémům se srdcem se nechal 'ukecat', aby se s tanečnicí Jitkou Šorfovou
zúčastnil IV. řady StarDance

„Mám už deset let bypass, takže bylo podezření, že se děje něco kolem něj. Pan doktor Hájek a jeho tým mi v nemocnici provedli takzvanou angioplastiku, tedy roztažení cévy. Napíchli mi tříslo a kamerkou se do mě podívali. Nakonec mi roztáhli balonkem místo, které bylo ucpané, a život jde dál,“ zavzpomínal na pobyt v nemocnici populární moderátor v rozhovoru pro server ahaonline.cz. Přiznal, že si tentokrát na problémy ‘zadělal‘ nejspíš sám, protože se rád napije něčeho dobrého, a na akcích, jejichž moderováním se živí, zpravidla teče alkohol proudem. „Jsem milovník alkoholu a asi jen tak nepřestanu. Nejraději si večer zapálím doutník a dám si panáka,“ přiznal své hříchy Hemala.

Nečekané komplikace

Na přelomu roku se pak najednou doslova začal ztrácet před očima, ve velmi krátkém čase zhubl neuvěřitelných deset kilogramů. Příčinou ale nebyla ješitnost chlapa, který chce vypadat před kamerou za každou cenu dobře. Ke slovu se totiž přihlásil moderátorův žlučník. „Moc jsem nejedl, protože mne k tomu přinutilo to, že jsem měl něco se žlučníkem. Vlastně jsem ani jíst nemohl. A pak mi ho ve finále vyndali, tak jsem zase nemohl jíst,“ prozradil serveru Super.cz. Jeho hlavní prací je nyní Receptář prima nápadů, v němž definitivně vystřídal zesnulého Přemka Podlahu. „Já jsem strašně nešikovný člověk, takže si díky Receptáři obrušuji prstíky,“ přiznal a dodal, že sice pořad dřív občas sledoval, nikdy ho ale ani ve snu nenapadlo, že by se mohl jednou stát jeho hlavní hvězdou.

Jako nová hvězda primáckého Receptáře prima nápadů

Jako nová hvězda primáckého Receptáře prima nápadů

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace