Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otec spáchal sebevraždu, sestra zmizela beze stopy, syna zabila zákeřná nemoc, zakázali jí pracovat... S čím vším se musela vyrovnat legendární hlasatelka Heda Čechová. Tajnosti slavných

28.07.2015
Otec spáchal sebevraždu, sestra zmizela beze stopy, syna zabila zákeřná nemoc, zakázali jí pracovat... S čím vším se musela vyrovnat legendární hlasatelka Heda Čechová. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Krásná Heda Čechová byla ikonou 60. let, pak ale naráz zmizela z obrazovky, protože se vzepřela nastupující normalizaci

Její život by stačil na román. Patřila k nejkrásnějším a nejlepším moderátorkám u nás, v životě měla ale obrovskou smůlu. Navíc se musela vyrovnat s neuvěřitelnou sérií osobních tragédií.

Patřila k nejkrásnějším a nejlepším hlasatelkám, ženy napodobovaly její styl, muži jí padali k nohám. Pak přišel rok 1968 a strmý pád. Heda Čechová však zůstala vždy hrdá, ať už v rozhlase, televizi, archivu nebo později v politice. Když nedobrovolně skončila se svým působením na obrazovce, četla například komentáře k dokumentárním filmům a cestopisům. Pak byla přeřazena do archivu. Pro slepeckou tiskárnu natáčela texty-knihy pro slepce na zvukových nosičích, načítala nejrůznější časopisy a informace a této činnosti se věnuje dodnes. V roce 1977 vážně onemocněla a šla do invalidního důchodu. Po revoluci se její život opět změnil.

Masaryk v ní viděl mezinárodní hvězdu

Dcera správního ředitele rozhlasu Jaromíra Šimandla Hedvika se narodila 17. července 1928 v Praze, původně ale toužila po uplatnění ve zcela jiném oboru. Nejenže úspěšně odmaturovala z chemie, ale chtěla ji i studovat. Tatínek jí ale na vysokou školu nechtěl dát peníze, a tak se tajně přihlásila do konkurzu na hlasatelku Československého rozhlasu, aby si na studia vydělala. Věděly prý o tom jenom maminka a třídní profesorka a ze tří uchazečů Heda uspěla jako jediná. Ukázalo se, že se jako hlasatelka nejspíš už narodila. Brzy patřila k nejlepším a svým podmanivým hlasem a profesionalitou upoutala i tehdejšího ministra zahraničních věcí Jana Masaryka, který chodil do rádia glosovat aktuální události.

Hedvika Šimandlová s rodiči o Vánocích 1928

Hedvika Šimandlová s rodiči o Vánocích 1928

„Když jsme vešli do studia, Jan Masaryk si mě přeměřil pohledem a povídá: Ona má nejenom pěknej hlas, ona má i pěkný nohy,“ zavzpomínala paní Čechová v rozhovoru pro časopis Vital. Byl podzim 1947. Na jaře ji chtěl Jan Masaryk vyslat na roční stáž do britské BBC a pak měla jet ještě do Francie. „Chtěl ze mě udělat mezinárodní hlasatelku, jak to bylo zvykem na Západě,“ dodala paní Heda. Jenže přišel únor 1948 a všechno bylo rázem jinak. Pouhé dva týdny po komunistickém převratu našli šokovaní pracovníci ministerstva zahraničí Masarykovo bezvládné tělo na dlažbě pod okny Černínského paláce. Tím však osudové tragédie, které ovlivnily život paní Čechové, teprve odstartovaly.

Převrat zdevastoval celou rodinu

Vzápětí prodělala těžkou infekční žloutenku a lékaři tvrdili, že nejspíš nebude moci mít nikdy děti. V září pak odstartovala další rodinná tragédie. Její otec byl označen na podnikové schůzi za nepřítele a vyhozen z rozhlasu. Dlouho pak nemohl najít práci, nakonec sehnal v Jinonicích místo vedoucího drůbežárny, jenže tak obrovskou nespravedlnost velmi těžce nesl. Nakonec se s ní nedokázal vyrovnat, 23. května 1949 se zastřelil a v den svých 45. narozenin měl pohřeb.

Jan Masaryk z ní chtěl udělat mezinárodní hvězdu

Jan Masaryk z ní chtěl udělat mezinárodní hvězdu

Vyhazov z rozhlasu hrozil i Hedě, zastal se jí ale tehdejší generální ředitel Kazimír Stahl. Zachránil tím život i její mamince, protože byla v domácnosti a odkázána na dceřinu pomoc. A aby toho nebylo málo, na podzim 1949 zatkli i maminčina bratra Františka Klímu, jenž jako nejbližší spolupracovník Milady Horákové dostal doživotí.

Čech se stal jejím štěstím v neštěstí

Naštěstí Heda poznala kolegu Vladimíra Čecha, provdala se za něj a navzdory černým scénářům lékařů porodila 6. července 1951 syna Vladimíra, pozdějšího úspěšného herce a moderátora. Manželství jí sice nevyšlo, a tak ho od jeho sedmi let vychovávala sama, štěstí se na ni ale usmálo alespoň v práci. V roce 1956 ji pozvali na konkurz do Československé televize, dopoledne ho udělala a večer už četla zprávy. Zpočátku jako externistka a v roce 1960 jí nabídli stálé místo programové hlasatelky.

S manželem Vladimírem Čechem starším

S manželem Vladimírem Čechem starším

Uváděla také velké přímé přenosy, například z Národního divadla, koncerty sólistů Pražského jara či legendární estrády s Janem Pixou. Vždycky měla nádherné šaty, které divačky obdivovaly. „Šaty mi šila moje matka, já jsem je vymýšlela a moc mě to bavilo,“ přiznala. Její popularita byla obrovská, dostávala nabídky k sňatku, dvořili se jí i komunističtí funkcionáři. Jejich zájmu se ale dokázala snadno zbavit.Měla jsem na to svoji metodu – zavedla jsem řeč na jejich ženy a děti,“ prozradila. V roce 1965 ji ale postihla další tragédie – její o čtyři roky mladší sestra emigrovala a doslova se po ní slehla zem. Nenašla se jediná stopa, přestože po ní dokonce pátral i Interpol.

Co se neodpouštělo

Další dramatické období v jejím životě odstartovala invaze ‘spřátelených vojsk‘ v srpnu 1968. „Televize ve Vladislavově ulici byla celá obsazená sovětskými vojáky, takže se odtud nemohlo vysílat. Když se po nich uklidil hrozný nepořádek, teprve nám bylo dovoleno jít do práce. První večer, kdy na mě připadla služba, jsem si oblékla černé šaty ? a všichni pochopili, jak se k okupaci stavím. Samozřejmě že z toho byl poprask. Ten večer jsem jen stroze přečetla program – žádné přání hezkého večera, ani do kamery jsem se nepodívala,“ zavzpomínala.

Na jedné z akcí v pražské Lucerně

Na jedné z akcí v pražské Lucerně

Na Štědrý večer pak zarecitovala báseň Jaroslava Seiferta, který byl už v té době na indexu, a ještě pak napsala článek do novin, poté co se upálil Jan Palach. „To už byly mé dny na obrazovce sečtené. Pamatuju si, jak na mě v režii, plné lidí, jeden opilý soudruh ÚV řval: Jsi sice naše nejlepší hlasatelka, ale dala ses k nim – a dokud tu budeme my, hlásit nebudeš! A pak jsem opravdu dvacet let nesměla na obrazovku,“ dodala paní Čechová.

Emigraci odmítla kvůli synovi

Vladimírovi bylo tehdy sedmnáct, takže tak prudké životní zvraty prý nesl velmi těžce. A jako syn Hedy Čechové to v budoucnu neměl právě lehké. Nikdy jí to ale nevyčetl. Kvůli němu také odmítla odejít do zahraničí. „Mohla jsem jít do západního Německa, kde mi drželi nějaký čas místo starší manekýny, nebo bych mohla hlásit na Svobodné Evropě – ale to bylo v době, kdy byl Vladimír čerstvě zamilovaný a odmítl odejít. A já bych bez něho nikdy nešla,“ dodala.

Se synem Vladimírem

Se synem Vladimírem

V roce 1977 si ji vzal znovu osud na mušku a v pouhých devětačtyřiceti letech vážně onemocněla. Na chalupě v jižních Čechách málem vykrvácela, a tak ji převezli do Prachatic, kde ji okamžitě operovali, a pak v Českých Budějovicích ozařovali. Později se dozvěděla, že jí lékaři dávali tři měsíce života. „Ale já si tehdy téměř vůbec nepřipouštěla, že by to mohlo skončit špatně,“ prohlásila. Po roce dostala invalidní důchod a od té doby trávila větší část roku na chalupě. Vladimír se oženil, v  roce 1980 se narodila vnučka Petra, o osm let později Vladimír a později k nim přibyli z jeho druhého manželství ještě Sára a Matěj. „Nikdy jsem si nemyslela, že od jednoho syna budu mít čtyři vnoučata,“ dodala paní Heda.

Politika ji znechutila

Krátce po sametové revoluci šla jednoho dne na procházku se psem, a tak se zašla podívat do kanceláře Občanského fóra. „Krásně mě přivítali a já jsem pro ně začala pracovat,“ připomněla svůj vstup do politiky. V roce 1990 se stala na dva roky poslankyní České národní rady a na toto období vzpomíná ráda. „Brali jsme dvanáct tisíc korun měsíčně a kvůli penězům jsme to určitě nedělali, pro nás byl důležitý pocit svobody,“ vzpomíná. Zato ze současné politiky je pořádně znechucená a jako po celý život ani tentokrát si ‘nebere servítky‘. Nynější politiky vnímá velmi špatně. „To jsou lidi, kterým nejde o věc, jen hrabou. Samozřejmě neplatí to o všech, ale ten převládající dojem z parlamentu je bohužel takový,“ říká nekompromisně.

Se životem je paní Heda smířená a žije vzpomínkami

Se životem je paní Heda smířená a žije vzpomínkami

Jediné, s čím se paní Heda nedokáže smířit, je smrt jediného syna Vladimíra, který v březnu 2013 podlehl rakovině. Sleduje všechny reprízy jeho pořadů, pouští si filmy, v nichž hrál… Smířila se s osudem a vychutnává si alespoň radost, kterou jí dělají vnoučata. Napohled působí naprosto vyrovnaně a říká, že je to nejspíš silnou vůlí a osobními dispozicemi. „Mám asi vrozenou takovou mírnou lehkomyslnost. Mně se strašně líbila Scarlett O‘ Hara v Severu proti Jihu, to její: Na to budu myslet až zítra,“ prohlásila. „Řekla jsem si, že se tomu nesmím poddat! Tu radost jim nesmím udělat, aby mě viděli na kolenou.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace