Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svému staršímu synovi Karel Šíp málem zkazil dětství. Na čem se nikdy neshodli a jak si populární bavič vybírá hosty? To vás možná překvapí... Tajnosti slavných

24.07.2015
Svému staršímu synovi Karel Šíp málem zkazil dětství. Na čem se nikdy neshodli a jak si populární bavič vybírá hosty? To vás možná překvapí... Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Děvčata bavič Karel Šíp balil od mládí na humor a písničky

Každý host je pro něj inspirací, ptá se na cokoliv, ale vždy trefně a s empatií. A právě ta mu překvapivě chyběla ve vztahu k vlastnímu synovi. Čím mu málem zničil dětství a proč zanevřel na muziku?

Král českých talkshow sklízí přízeň diváků i různé ceny již čtyři desetiletí. Působí jako věčný optimista, říká však, že mezi optimismem a člověkem, který se rád směje, je velmi tenká hranice. Velké úspěchy měl ve svém hlavním oboru již v době, kdy se tomuto formátu oficiálně říkalo zábavný pořad. Nejprve se díky němu diváci skvěle bavili díky Hitšarádě, následovala Šaráda, později přišly na televizní obrazovku Horoskopičiny, z nichž vznikla Všechnopárty, která se vysílá dodnes. Historie rodu populárního moderátora, baviče, scenáristy a textaře byla dlouho zahalena tajemstvím, znalosti o svých předcích především z tatínkovy strany měl dlouho téměř nulové. Jasné bylo pouze jedno – herecký talent zdědil právě po něm.

I fotbal hrál na divadelním dvoře

Narodil se 1. června 1945, jeho tatínek Karel Hugo Feuerteil, uměleckým jménem Šíp, byl operetním hercem a zpěvákem v ostravském divadle. A právě po něm zdědil syn nejen herecký talent, ale také jedinečný smysl pro humor. „V divadle jsem strávil dětství, v podstatě jsem znal pouze dva světy – školu a divadlo. I fotbal jsem hrál na dvoře s dětmi herců,“ prozradil populární bavič. Právě to ho prý trvale poznamenalo, naštěstí v tom nejpozitivnějším smyslu. Díky otci se seznámil s operetní klasikou, od první noty až po poslední. „Nejprve jsem sedával v portálu jako divák, v mnoha představeních ale také pobíhali dětští komparzisté, a tak začlenili i mě,“ zavzpomínal.

Fotbal zůstal jeho celoživotní láskou, dodnes hraje za herecký klub Amfora

Fotbal zůstal jeho celoživotní láskou, dodnes hraje za herecký klub Amfora

V okamžiku, kdy režiséři zjistili, že je malý Karel schopný beze studu na jevišti i promluvit, odstartovala jeho herecká kariéra. „Byl jsem samou důležitostí nadutý jako páv,“ přiznal. Ta ale brzy skončila, když odešel na střední školu do jiného města. V novém prostředí však v sobě objevil další talent – hudební. „Mám sklony k uměleckým disciplínám, protože jsem se narodil ve znamení Blíženců. Ti jsou rovněž roztržití, nevydrží dlouho u jedné činnosti a potřebují vždy dvě varianty, mezi nimiž oscilují. Zda je to dobře nebo špatně, to jsem se nikde nedočetl,“ směje se Šíp.

Zachutnal mu mikrofon a zrodila se show

Právě hudební zkratkou se dopracoval k moderátorskému ‘chlebíčku‘, který mu zachutnal již v mládí. Jako absolvent filmové školy dostal v roce 1963 umístěnku do Československé televize, kde pracoval jako asistent produkce. „K moderování jsem se dostal úplnou náhodou. Natáčeli dokument o kapele, v které jsem hrál, a měl jsem ho i moderovat. Asi se to někomu zalíbilo, a tak mě poprosili ještě jednou, podruhé, potřetí… a dostal jsem relaci Hitšaráda,“ zavzpomínal na své začátky. Ke spolupráci přizval Jaroslava Uhlíře, protože mu prý dialog připadal smysluplnější. „Vždy jsem ctil umělecké dvojice. Když jsem začal s Jardou pracovat, splnil se mi sen. Byl tu však určitý rozdíl. Jarda byl čistokrevný muzikant, který neměl ambice stát se autorem psaného či mluveného slova. Dialogy jsem psal já a on se je pouze učil. Chvíli to fungovalo, pak se ale Jarda vzepřel a já musel akceptovat, že chce sedět u klavíru a skládat hudbu,“ povzdychl si Karel Šíp v rozhovoru pro Korzár.sk.

I populární dvojice Šíp-Uhlíř se zrodila díky náhodě

I populární dvojice Šíp-Uhlíř se zrodila díky náhodě

K hudební kariéře byl ale předurčen i on a dnes již se smíchem konstatuje, že ho o ni připravil Jiří Schelinger. Poté co se s kamarády rozhodl odejít z kavárenské kapely a založil skupinu Faraon, přišel do ní právě Schelinger. „Bylo mi hned jasné, že je to velký talent. Jako kapelník jsem s ním měl velké plány, ale bylo to naivní. Zavolal mu Ringo Čech a on odešel,“ připomněl Šíp jedno ze svých velkých zklamání. Problém byl totiž v tom, že i když se snažili muzikanti v kapele hvězdu ze všech sil nahradit, už to nešlo. „Stále to nebylo ono, a tak jsem to po nějakém čase pověsil na hřebík,“ konstatoval Šíp. Přesto si dodnes občas zabrnká na baskytaru a někdy složí nějaký ten text, kterých má na kontě stovky. „Píšu už jen sporadicky, když mě někdo osloví, což bývá hlavně Karel Gott. Beru to dnes jako zábavu, něco jako luštění křížovek,“ dodává.

Hosty si vybírá podle vrásek

Po Hitšarádě následovala Šaráda, později Horoskopičiny, z nichž vznikla Všechnopárty, která se vysílá dodnes. „Výběr hostů ovlivňuji i já, méně sympatického člověka poznám už na dálku a takové nezvu," tvrdí Šíp, který prý má pro výběr ještě jeden speciální ‘klíč‘. Sleduje, zda hosté mají vrásky kolem očí, protože ty vznikají především od smíchu. „Dokonce už dokážu odhadnout u cizích lidí, zda mají smysl pro humor. Stačí si všímat výrazu ve tváři. Ale věřím, že smích je nakažlivý, proto je zásadní, s kým trávíte čas,“ myslí si.

Marcela Holanová s ním žila 25 let a nad nějakou tu nevěru už se dokázala povznést. Pak ale Šípova milenka Iva otěhotněla.

Marcela Holanová s ním žila 25 let a nad nějakou tu nevěru už se dokázala povznést.
Pak ale Šípova milenka Iva otěhotněla.

Právě na hudbu a humor prý balil v mládí i děvčata. „Jinou metodu jsem používat nemohl, když to nevyšlo přes humor, tak to prostě nevyšlo vůbec. Snažil jsem se, ale byl jsem velmi stydlivý, nedokázal jsem děvče oslovit na ulici nebo v elektrice,“ přiznává. Zato ale vyrážel s kamarády do kaváren, kde vymýšlel seznamovací scénáře. „Občas byly dost komplikované, ale vtipné, abych zaujal,“ prozradil. Stejně fungovalo i hraní na kytaru a písničky, s nimiž neměl problém sám si je napsat. „To na děvčata platilo, dalo se z toho zkrátka těžit,“ přiznal svou ‘balicí‘ taktiku.

Synovi málem zkazil dětství

Veselým společníkem se snažil být i při seznamování s matkami svých dvou synů, ke svému soužití se zpěvačkou Marcelou Holanovou navíc dodává: „S Marcelou jsme si zůstali – oba jsme byli svobodní, mně už bylo víc než třicet.“ Právě s ní má syna Karla, který je již dospělý, se současnou manželkou Ivou vychovává dvanáctiletého Honzíka. „Mám pocit, že u prvorozeného profrčela ta dětská léta, ani nevím jak. Hodně jsem jezdil po vystoupeních, byl jsem pryč z domova a najednou je chlapec velký. Nyní odjíždím na víc dní z domova jen výjimečně a otcovství si užívám. Baví mě sledovat, jak Honza roste, jako se vyvíjejí jeho myšlenkové pochody,“ konstatuje hrdý otec.

Exmanželka Marcela a syn Karel

Exmanželka Marcela a syn Karel

Ze staršího syna Karla je finanční poradce, který se pokoušel vystudovat i práva. A známý bavič dnes již otevřeně přiznává, že toužil mít z něj něco úplně jiného. „Nutil jsem ho do hudby a málem jsem mu tím zničil dětství. Zkrátka se pro ni nenarodil a já jsem to dlouho nechtěl vzít na vědomí. Honzík hraje na kytaru a klavír, zda při tom zůstane, netuším, ale už ho nutit nebudu,“ přiznává sebekriticky.

Mladšímu už do ničeho nekecá

Na druhý pokus se stal Karel Šíp otcem až hodně po padesátce, ani to ale prý nezměnilo jeho pohled na výchovu. „Žádné zásadní rady do života jsem synům nedával, je dobré občas něco říct a oni si o tom popřemýšlejí. Dítě má svoji osobnost a rodič by měl pouze sledovat, jaká je, a nechat jí volný průchod,“ myslí si. Bulvární tisk si často vychutnává třicetiletý věkový rozdíl mezi ním a manželkou a občas se zamýšlí i nad tím, zda je vůbec rozumné pořizovat si v tak vysokém věku dítě.

S druhou ženou Ivou a Honzíkem

S druhou ženou Ivou a Honzíkem

„Když jsem se rozhodl pro vztah s o třicet let mladší partnerkou, která je bezdětná, nemohl jsem jí jenom proto, že jsem starší a mám rád své pohodlí, dítě odepřít,“ tvrdí Šíp, jenž je prý dnes rád, že Honzíka má, a svůj věk vůbec neřeší. „Kdyby člověk takhle uvažoval, nestalo by se v jeho životě nic. V takové chvíli vstupuje do hry chemie, která je nezávislá na rozumových pochodech,“ dodává.

Bez smíchu jako ryba na suchu

Zda Honza vykročí v otcových stopách, je tudíž ještě ve hvězdách, úspěšný otec si nicméně uvědomuje, že by to neměl lehké. „Bavič je profese jako každá jiná, někomu to jde lépe, jinému hůř,“ tvrdí Šíp, kterému to stále jde výborně a bez publika by se cítil nesvůj. „Kdyby se z publika neozýval smích, byl bych ztracený, nemělo by to smysl. Smích je můj životabudič. Nedokážu pochopit, jak někdo může dělat takový formát bez diváků a smích je jen domixovaný. To bych nemohl,“ povzdychl si.

Často spolupracuje i s Josefem Aloisem Náhlovským

Často spolupracuje i s Josefem Aloisem Náhlovským

Známý bavič připouští, že určitá životní pohoda u něj nastala až s věkem, a aby byly chvíle radosti dokonalé, občas si zahraje tenis, fotbal nebo mariáš s kamarády. „Prošel jsem si toho v životě už dost, hodně slepých uliček jsem sám zaslepil a vím, kde je moje místo. Rozzlobí mě už opravdu jen máloco, jsem spokojený, že mám fungující rodinu, ženu, dva fantastické syny, i když s velkým věkovým rozdílem. Když tyto základní věci fungují, jsem šťastný,“ konstatuje spokojeně a dodává: „ Beru si jen tolik práce, kolik sám unesu. Nepřepínám se. Prostě typický Blíženec.“

Čtěte také:

Populárního baviče Karla Šípa trápí problémy, které vážně ohrožují jeho kariéru. Nejde jen o budoucnost, ale také o miliony z honorářů

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace