Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kolaps na jevišti Národního divadla, další o povodních přímo na ulici. Na majoru Zemanovi Vladimír Brabec pohádkově vydělal. Jak jediná role ovlivnila celou jeho kariéru i soukromí? Tajnosti slavných

11.07.2015
Kolaps na jevišti Národního divadla, další o povodních přímo na ulici. Na majoru Zemanovi Vladimír Brabec pohádkově vydělal. Jak jediná role ovlivnila celou jeho kariéru i soukromí? Tajnosti slavných

Autor: TV Nova

Popisek: Dlouho o kontroverzním seriálu nechtěl vůbec mluvit, dnes již Vladimír Brabec připouští, že mu role majora Zemana hodně ublížila

Když natáčel před čtyřiceti lety majora Zemana, ani ho nenapadlo, do jaké míry se tato role podepíše na jeho celé další kariéře i soukromém životě. Po sametové revoluci zavřel kontroverzní seriál králi českého dabingu dveře ke kvalitnímu filmu.

Byl živelným, uvolněným a impulzivním hercem, zpočátku vytvářel zejména milovníky, citově založené hrdiny, komické a nadsázkou i gagy obdařené muže. Dokázal předvést složité a velmi rozmanité náročné charakterní kreace, jímž dopomáhal uvolněným pohybem a sytým, ve všech rozpětích vždy sedícím hlasem. Od roku 1959 byl členem Národního divadla, hrál mnoho hlavních postav a měl ‘našlápnuto‘ i na televizní a filmové role. Do cesty mu ale vstoupily dva důležité momenty, které jeho pracovní a i soukromý život ovlivnily a posunuly trochu jiným směrem. Role majora Zemana, a pak nemocné srdce, které ho v životě zradilo již dvakrát.

30 případů majora Zemana

30 případů majora Zemana

Žižkovský kluk šel rovnou do Národního

Narodil se 15. května 1934 na pražském Žižkově, do rodiny malíře pokojů a ochotníka. K divadlu tíhl už od dětství, zpíval v Kühnově dětském zboru a v letech 1946 až 1948 hrál v žižkovském Divadle Akropolis. Poté odešel na DAMU a herectví studoval pod vedením profesorů Radovana Lukavského, Miloše Nedbala a Otomara Krejči. Následně působil jednu sezónu v Divadle pracujících v Mostě a vojenskou prezenční službu si odbyl na Burianově scéně D 34. Ihned po vojně se stal členem činohry pražského Národního divadla, z které odešel v roce 1975 po infarktu na zdravotní dovolenou a až do roku 1980 byl hercem hereckého souboru Filmového studia Barrandov. Následovalo pár měsíců působení na částečný úvazek v Laterně magice a 1. září 1981 se vrátil do Národního divadla, v němž působil až do konce roku 1993. Poté hostoval v Hudebním divadle Karlín či v muzikálech Divadla Broadway.

V Národním divadle v roce 1962 v představení Kavkazský křídový kruh

V Národním divadle v roce 1962 v představení Kavkazský křídový kruh

 

Do filmu vstoupil komedií Svatby pana Voka, dále následoval životopisný snímek Tajemství velkého vypravěče a po revoluci i pohádka Z pekla štěstí nebo drama Anglické jahody. Objevil se i v televizních seriálech My všichni školou povinní, Dobrodružství kriminalistiky či v nekonečném projektu televize Nova Ulice. Zatímco ke kvalitnímu filmu se mu po listopadu 1989 dveře téměř zavřely, divadelní scéna ho na holičkách nenechala. Navíc je i skvělým dabérem, jeho hlasem promlouvá mimo jiné například Sean Connery či Yves Rénier alias komisař Moulin a za své umění získal řadu cen, mimo jiné i dvakrát Cenu Františka Filipovského.

Se Zuzanou Benešovou v Hudebním divadle Karlín v klasické operetě Mamzelle Nitouche

Se Zuzanou Benešovou v Hudebním divadle Karlín v klasické operetě Mamzelle Nitouche

O Zemanovi se bavit nechce

Fenomén totalitního seriálu 30 případů majora Zemana, v němž Vladimír Brabec hrál hlavní úlohu, je stále tématem k diskusi, která souvisí s tím, zda máme či nemáme dělat tlustou čáru za naší minulostí. Pro Vladimíra Brabce je to také stále živé téma, i když se o něm nechce vyjadřovat a odmítá o něm komunikovat s novináři. Přiznává, že mu tato role ovlivnila jak pracovní, tak soukromý život. A dokonce ovlivnila život i jeho dětem, které se kolem filmu a herectví pohybují dodnes.

S režisérem Jiřím Sequensem při natáčení seriálu 30 případů majora Zemana

S režisérem Jiřím Sequensem při natáčení seriálu 30 případů majora Zemana

Seriál o historii československého komunistického bezpečnostního sboru dodnes vyvolává rozporuplné reakce. Někteří říkají, že jde o napínavé detektivky, jiní v něm vidí především nástroj propagandy. Hrála v něm celá řada populárních českých herců. Někteří z nich se tváří, že s tím nemají problém, jiní by na tento projekt raději zapomněli a jen menšina o svém účinkování v něm dokáže mluvit jako o pochybení.

Dvakrát se podíval smrti do tváře

S manželkou Naďou, s níž se oženil v dubnu 1955, má dvě děti – nyní již osmapadesátiletého syna, režiséra Pavla Brabce, a o sedm let mladší dceru, herečku Helenu Brabcovou. Jeho život zásadně ovlivnily dvě věci. Jednak tato role, ale také nemocné srdce, které ho v jeho životě zradilo již dvakrát. V roce 1974, když už byl seriál roztočen, dostal infarkt přímo na jevišti Národního divadla. Filmaři ale počkali, až se uzdraví, protože natáčení bylo v plném proudu. Tehdy Brabec nepředpokládal, že si Zemanem paradoxně zavře dveře do televizních studií, do divadla a k dalším filmovým projektům. Když byl seriál hotov, mnozí mu záviděli, že „si hodně vydělal“, ale režiséři ho přestali obsazovat. Dodnes mu málokdo řekne jeho pravým jménem – vždycky „major Zeman“. Když ho tak oslovují lidé na ulici, občas mu povolí nervy a zeptá se, zda vůbec vědí, jak se jmenuje.

S manželkou Naďou

S manželkou Naďou

V roce 2002 ho nemocné srdce zradilo podruhé, právě když se konečně začal ze stínu majora Zemana dostávat a mohl se ‘přehrát‘ například do rolí vlídných dědečků. Zástava srdce ho postihla na ulici a téměř zemřel. „Bylo to po povodních, všechno bylo jinak, i ty tramvaje jezdily jinudy. Lidi si klidně mohli myslet, že tam leží nějaký ožrala. Představte si, že se ke mně teď na osmdesátinách Jiřky Bohdalové přihlásil ten pán, co ke mně tehdy přiběhl první z prodejny luxusních aut na rohu. Já o něm mnohokrát mluvil, dělal mi masáž srdce, pomohl mi moc. Druhá klika, že šli okolo dva doktoři z interny na Bulovce. Sanitka už byla sice na cestě, ale oni mě začali profesionálně oživovat. A do třetice – dovedete pochopit, že doktorka v sanitce se jmenovala Herzová, tedy Srdcová, a já měl srdeční kolaps?!“ zavzpomínal před časem v rozhovoru pro Blesk.cz.

S Pavlou Tomicovou jako důchodce Jiří Kreuzer v seriálu Ulice

S Pavlou Tomicovou jako důchodce Jiří Kreuzer v seriálu Ulice

Musel hodně zpomalit

Tentokrát už ho zdravotní problémy definitivně vyřadily z rozjetých hereckých projektů i z milovaného jeviště. A dokonce se musel vzdát i svého milovaného létání, k němuž přilnul stejně jako kolega z divadla a kamarád Luděk Munzar. Spolu si také před lety dělali pilotní průkaz na letišti v Letňanech. Kvůli srdečním problémům už mu lékaři usednout za knipl zakázali, do vzduchu se dostane jen párkrát do roka, když ho s sebou vezme některý z přátel. Dál ale řídí auto, věnuje se dabingu a občas se objeví na jevišti či před kamerou. A připouští, že mu major Zeman v herecké kariéře hodně ublížil.

Čtěte také:

Na natáčení dohlížel ministr vnitra, hlavní hrdina kasíroval před 40 lety neuvěřitelných 20 000 korun za epizodu… Co všechno ještě nevíte o kontroverzním majoru Zemanovi

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace