Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naprosté selhání Václava Moravce. Hosta nechal plácat páté přes deváté: Prezident Bartoška coby bratr lidovec, lobbisti jako lítající můry a netrpěliví Češi

08.07.2015
Naprosté selhání Václava Moravce. Hosta nechal plácat páté přes deváté: Prezident  Bartoška coby  bratr lidovec, lobbisti jako  lítající můry a netrpěliví Češi

Foto: MFF KV

Popisek: Prezident MFF Karlovy Vary u Václava Moravce zcela ovládl pole.

Když upoutávky na nedělní otázky Václava Moravce slibovaly téma „budoucnost MFF a financování kultury“, vypadalo to jako zajímavé téma. Obzvláště, kdy se v Karlových Varech mluví o tom, že letošní ročník filmového festivalu je poslední. Bohužel se však z nepochopitelných důvodu tento nedělní debatní pořad zvrhl v další mediální exhibici jednoho z hostů. Moravec se prakticky vůbec nezmohl na to, aby Jiřího Bartošku, prezidenta Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, korigoval v jeho výrocích a oponoval mu fakty, jak to činí v případě jiných.

Zatímco kolem pořádání a financování karlovarského festivalu panuje řada vážných otázek a podezření, Moravec Bartošku prezentoval spíše jako  tvář listopadové revoluce a signatáře Několika vět.  Drahocenný čas tak byl vyplýtván na témata, která bylo zcela mimo anoncovanou problematiku a navíc jej vyplnily zbytečně dlouhé  záběry z televizního archivu. Tristní byl okamžik, kdy se společně  vysmáli  projevu někdejšího funkcionáře Lidových milicí nebo  kdy zavzpomínali, že se  Bartoška stal na vojně členem Československé strany lidové. Ten si přitom nebyl jistý, zda je ještě „bratrem“  a rozšafně vtipkoval, zda by  lidovcem mohl zůstat, kdyby zpětně doplatil členské příspěvky. Pak byl dobře naladěný host  zcela nepochopitelně připomínán další historickou událostí, obdobím, kdy se stal jedním z aktérů listopadové revoluce a navrhl dokonce Václava Havla na funkci prezidenta.

Lobbisté jako létající můry?

Vzápětí se ho moderátor také zeptal, které chvíle po listopadu považuje za promarněnou šanci. „Čtyřicet let se tady něco dělo, čtyřicet let se  bude něco dít... Já mám pocit, že  jsou lidi netrpěliví,“ zhodnotil stručně a jasně populární herec promarněné šance českého národa. Jediný moment, kdy  Moravec  Bartošku  konfrontoval s nepříjemnými fakty, nastal, když  mu připomněl pověstné schůzky „lobbistů a šizuňků“ na karlovarském festivalu. Podle prezidenta  je  MFF  největší kulturní akcí, která přitahuje různé lidi: “Když večer rozsvítíte lampu, tak ty můry kolem ní začnou lítat... My je nezveme. .. Probůh, nechtějte po festivalu, který promítá dvě stě filmů, aby kontroloval tyhlety věci,“ rozčílil se.

Sofistikované opomenutí

Na  podstatné otázky, týkající se MFF, prakticky nedošlo, stejně jako na problematiku financování kultury. Namísto toho, aby  Moravec například  otevřel tabuizovaný fakt,  že se u nás koná  příliš mnoho filmových festivalů, že jsou na ně vyplýtvány stovky milionů korun a  polostátní firmy  v rámci  sponzoringu utrácejí obrovské částky, nechal Bartošku, aby sofistikovaně odvedl pozornost jinam. Například  k tomu, že  se  v zemi  Dvořáka a Mahlera v posledních  pětadvaceti letech nepostavila jediná koncertní síň, divadla se podle něj v Praze rekrutují z šantánů a vybudována  byla prý pouze tři  nová, v Praze, Mostě ve Zlíně. Zcela ale například opomněl  nedávné otevření nového, supermoderního divadla v Plzni.  Moravec přitom ani nedutal.

Trošku hodně českých filmů

Překvapující ale bylo, když Bartoška uvedl, že natočení pětadvaceti filmů ročně v Česku je na jeho vkus  trošku hodně. Mělo by se to prý zredukovat a zkvalitnit. Ani této zásadní věci ale nebyl poskytnut další prostor, byť se kritici například ptají, proč čeští filmaři, na rozdíl od svých zahraničních kolegů, netočí filmy, reagující na  palčivé problémy současnosti. Mnohem zajímavější byl naštěstí rozhovor s dalšími hosty Otázek, polskou režisérkou Agnieszkou Holland a Benjaminem Tučkem, scénáristou a režisérem populárního seriálu Kancelář Blaník.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace