Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na natáčení dohlížel ministr vnitra, hlavní hrdina kasíroval před 40 lety neuvěřitelných 20 000 korun za epizodu… Co všechno ještě nevíte o kontroverzním majoru Zemanovi

29.06.2015
Na natáčení dohlížel ministr vnitra, hlavní hrdina kasíroval před 40 lety neuvěřitelných 20 000 korun za epizodu… Co všechno ještě nevíte o kontroverzním majoru Zemanovi

Autor: ČT

Popisek: Herec Vladimír Brabec ve své životní, i když mimořádně kontroverzní roli

Před čtyřiceti lety, v pátek 18. dubna 1975, měl premiéru seriál 30 případů majora Zemana. Mimořádně rozsáhlý projekt, zahrnující třicet celovečerních filmů, si rychle našel své odpůrce i fanoušky a jeho vysílání vzbuzuje dodnes emoce.

Seriál 30 případů majora Zemana budí od svého vzniku silné emoce nejen v divácích, ale také v samotných tvůrcích a protagonistech. Svému hlavnímu představiteli Vladimíru Brabci vynesl nevídanou vlnu popularity i odsouzení. Část diváků v něm spatřovala především napínavé detektivky, nehledíc přitom na politickou a ideovou účelovost projektu, část ho odmítla jako celek právě pro jeho tendenčnost. I když po roce 1989 nebyl dlouho vysílán, jeho opětovné uvedení vzbudilo nevídané emoce a vášně. V tak velké míře se to zatím žádnému jinému československému seriálu či filmu nepodařilo. Kromě sporných reakcí získal i řadu ocenění i prvenství a o jeho oblibě u diváků svědčí mnohdy rekordní sledovanost. Major Zeman zkrátka zanechal v naší společnosti výraznou stopu.

Velkolepého projektu se ujal úspěšný režisér Jiří Sequens, který měl v té době na kontě mimo jiné například legendární Hříšné lidi města pražského

Velkolepého projektu se ujal úspěšný režisér Jiří Sequens, který měl v té době na kontě mimo jiné
například legendární Hříšné lidi města pražského

Natáčení ‘pod taktovkou‘ ministerstva vnitra

Jeden z nejkontroverznějších i nejsledovanějších projektů natáčela Československá televize v letech 1974 až 1979 ve své Ústřední redakci armády, bezpečnosti a brannosti a rozsahem šlo o její největší projekt. Na jeho výrobě aktivně spolupracovalo tehdejší Federální ministerstvo vnitra prostřednictvím svého tiskového odboru a o průběhu natáčení byl pravidelně informován ministr vnitra Jaromír Obzina, jenž se také účastnil slavnostních předpremiér v různých městech. Ministerstvo tvůrcům poskytovalo poradenskou, materiální a finanční pomoc. Duchovními otci seriálu byli dramaturgové Jiří Procházka a major Leoš Jirsák, spisovatel Jaroslav Šikl, plukovník Jan Kovář z tiskového odboru ministerstva vnitra a šéfredaktor ÚRABB, plukovník Miloslav Broumský.

Ministr vnitra Jaromír Obzina s prezidentem Gustávem Husákem

Ministr vnitra Jaromír Obzina s prezidentem Gustávem Husákem

Každý díl byl věnován jednomu případu v jednom konkrétním roce v období let 1945 až 1973. Diváci tak mohli sledovat třicet let zápasů a bojů, nejprve se zbytky fašistů a kolaborantů, zrádců a udavačů, s banderovci, s buržoazií v únoru 1948, se záškodníky a nepřáteli státu v období zostřeného třídního boje. Pak přišly na řadu zahraniční špionážní organizace a jejich agenti, vesničtí kulakové, ohrožující hospodářství v období kolektivizace, a konečně zahraniční ideodiverzní centra, která údajně vyvolala s pomocí domácích nepřátel celospolečenskou krizi na sklonku 60. let.

Major Zeman se svou první ženou, kterou hrála Renáta Doleželová

Major Zeman se svou první ženou, kterou hrála Renáta Doleželová

Režisér si kladl podmínky

Záměr vytvořit několikadílný televizní seriál, jehož „hlavním obsahem budou příběhy příslušníka SNB v jednotlivých etapách vývoje socialistické společnosti“, se poprvé objevil v roce 1973 jako jeden z bodů dokumentu „Hlavní úkoly tiskového odboru sekretariátu FMV do XV. sjezdu KSČ“. Zkušený režisér Jiří Sequens nabídku vřele uvítal a reálně viděl i možnost, aby se seriál začal vysílat již v roce 1975, tedy v roce 30. výročí osvobození Československa a k připravovaným oslavám 30. výročí vzniku SNB. Zároveň si však vymínil, aby na rozdíl od původního záměru mohl projekt natáčet jako jediný režisér, pouze s jedním výrobním štábem.

Vladimír Brabec s Rudolfem Jelínkem

Vladimír Brabec s Rudolfem Jelínkem

Autorsky se na projektu podílely zhruba dvě desítky spisovatelů a scenáristů. Okruh autorů byl rozšiřován postupně, byli navrhováni dramaturgem po dohodě s režisérem a schvalováni šéfredaktorem po konzultaci s náčelníkem Tiskového odboru sekretariátu FMV. Realizace seriálu byla zahájena 22. března 1974 na zámku Líšno u Benešova natáčením scén ke druhému dílu Vyznavači ohně. Předpokládané náklady na jeden díl byly 1,5 milionu korun, praxe však ukázala, že by mohlo dojít ke snížení na 1,3 milionu. Vedení komunistické strany na úspěchu seriálu velmi záleželo, a tak dokonce uvolnilo 21 000 marek na nákup západoněmecké osvětlovací techniky. Tehdy to byly neskutečné peníze.

Malou Lidušku Zemanovou hrála ALžbeta Mjartanová, později ji vystřídala Ivana Andrlová

Malou Lidušku Zemanovou hrála ALžbeta Mjartanová, později ji vystřídala Ivana Andrlová

Spory a změny, prováděné ‘za pochodu‘

Během natáčení byly původní scénáře za pochodu přepracovávány, nejvýznamněji se na úpravách či nových verzích podílel režisér Sequens. Mezi hlavním dramaturgem Jiřím Procházkou a Jiřím Sequensem se začaly projevovat i názorové neshody na ideový obsah. Proti sobě stály dvě výrazné tvůrčí osobnosti, jejichž vyhraněné názory se střetly zejména při natáčení příběhu z roku 1968 a závěrečného dílu z roku 1973. Oba měly být realizovány podle Procházkových literárních předloh, s čímž režisér nesouhlasil. Seriál byl dokončen v květnu 1979 a ve spisech 4. odboru IX. správy FMV není žádná zmínka o tom, že by byly přepracovány.

Major Zeman se podruhé žení - Ladislav Mrkvička, Jaroslava Obermaierová a Vladimír Brabec

Major Zeman se podruhé žení - Ladislav Mrkvička, Jaroslava Obermaierová a Vladimír Brabec

Zeman se představuje i jako člověk

Hlavní postavou seriálu je příslušník SNB Jan Zeman, který se postupně vypracuje z řadového čekatele na náčelníka pražské kriminálky v hodnosti majora. Tvůrci ho obklopili dalšími postavami z nejrůznějších oblastí bezpečnostního aparátu, od úředního lékaře přes kriminalisty až po pracovníky Státní bezpečnosti. „Autoři nechtěli stvořit muže, který celý život jen honí zločince a na nic jiného nemá čas. Proto diváci poznají i člověka Zemana. Spolu s ním se zasmějí, proniknou do jeho citového zázemí. Zkrátka – budou mu věřit. Je to člověk, který se každým rokem stává zkušenějším, přemýšlivějším. Nespokojuje se s dosaženým. Stoupá po žebříčku nikoliv osobní kariéry, ale vysoké odbornosti, kterou si nenechává pro sebe, ale své zkušenosti a nápady předává,“ prohlásil o své postavě Vladimír Brabec v roce 1974 v rozhovoru pro časopis Signál.

Hana Maciuchová a Rudolf Jelínek

Hana Maciuchová a Rudolf Jelínek

Autorem několika povídek byl známý publicista a prozaik Jan Otčenášek, který v rozhovoru o rok později k projektu dodal: „Zeman se nedá jako detektivka chápat. Spíše se hodí vyjádření příběh s kriminální zápletkou. V detektivce vlastně sledujeme průběh vyšetřování, pachatel se nám objevuje až na konci. Ale v tomto případě známe pachatele již od samého začátku stejně jako důvěrně známe toho, kdo proti němu povede souboj v zájmu vítězství dobra nad zlem. Jde o zachycení psychiky lidí, o zkoumání jejich charakteru, názorů a životních zkušeností.“

Mezi hvězdami, které měly přilákat diváky, nechyběl ani Radoslav Brzobohatý

Mezi hvězdami, které měly přilákat diváky, nechyběl ani Radoslav Brzobohatý

Přehlídka skvělých herců a výkonů

Projektu se dostalo přímo hvězdného obsazení a na natáčení se vystřídalo 350 herců. Jejich výkony jsou bezesporu velmi kvalitní a témata příběhů rozmanitá. Někteří populární herci si v něm zahráli dokonce několikrát – například František Filipovský, zubař z dílu Bestie, se o tři díly později objevil před kamerou znovu v epizodě Loď do Hamburku jako překupník Bína.

V seriálu si zahrál mimo jiné i Jan Tříska

Jednoho z padouchů si v seriálu zahrál i Jan Tříska

Nejméně asi měli diváci rádi přehnaně uvědomělou Blanku Zemanovou, její představitelce Jaroslavě Obermaierové však nelze upřít, že odvedla brilantní herecký výkon. Přímo excelovaly i Regina Rázlová, Gabriela Vránová či Eva Hudečková, z Petra Haničince, brutálního vraha v Rubínových křížích, jde doslova strach. Hlavnímu představiteli navíc projekt vynesl na tehdejší dobu neuvěřitelný honorář – téměř 600 tisíc korun. Pokud se divák přenese přes angažovaný politický podtext, seriál je až na pár dílů stále ‘koukatelný‘, což potvrzují i peoplemetrové údaje o vysoké sledovanosti. A také komentáře na různých internetových stránkách, v nichž diváci znovu zdůrazňují, že se na ‘Zemana‘ dokážou dívat stále dokola.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace