Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vážná nemoc české Sophie Loren. Kvůli komu vzdala kariéru a proč zůstala ve stáří úplně sama? Tajnosti slavných

16.06.2015
Vážná nemoc české Sophie Loren. Kvůli komu vzdala kariéru a proč zůstala ve stáří úplně sama? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Nádherná Marie Drahokoupilová se vzdala herectví, protože se konečně opravdu zamilovala

Stala se symbolem krásy a zbožňovaly ji davy mužů. Nápadníky ale přebírala tak dlouho, až přebrala. Proč zůstala na stará kolena sama a s jakými zdravotními problémy se potýká nádherná česká Sophia Loren?

Záhadný úsměv, tajuplné velké hnědé oči, a navíc dokonalé umění konverzace z ní učinily ozdobu filmů i televizních inscenací a vysloužily jí přezdívku česká Sophia Loren. Stala se oblíbenou představitelkou luxusních milenek, osudových a mužům vůbec všelijak nebezpečných žen. Pro někoho znamenala idol, pro jiné ohrožení, lhostejná ale nebyla nikomu. K jejímu půvabu dámy z vyšší společnosti patřila navíc dokonalá francouzština v době, kdy byla dvorní etiketa dávno zapomenuta. Skvěle ji využila i v televizních lekcích francouzštiny, které připravovala společně s Irenou Kačírkovou a francouzským lektorem. Libozvučný alt Marie Drahokoupilové můžeme často slyšet i v dabovaných filmech. A pak jakoby se po ní najednou slehla zem. Důvod byl velmi prozaický – docela obyčejně se zamilovala.

S Janem Kačerem v dramatu Flirt se slečnou Stříbrnou, který jí přinesl první velký úspěch

S Janem Kačerem v dramatu Flirt se slečnou Stříbrnou, který jí přinesl první velký úspěch

Herečkou proti tatínkově vůli

Narodila se 12. června 1941 v Praze v rodině stavebního inženýra, vyrůstala jako jedináček a rodiče jí podle jejích slov vytvořili přepychové dětství. Lásku k divadlu a herectví jí vštípila matka, která působila v mládí jako nadšená ochotnice, dobře se znala s tehdy slavným hercem Jiřím Plachým a režisérem Hanušem Theinem. Marie od druhé třídy základní školy recitovala básničky, hrála divadlo v divadelním kroužku a stala se členkou Dismanova dětského rozhlasového souboru.

V roce 1976 v psychologickém dramatu Běž, ať ti neuteče

V roce 1976 v psychologickém dramatu Běž, ať ti neuteče

Během studií na gymnáziu v pražské Kubelíkově ulici dostala v roce 1957 první malou roli v komedii Ivo Nováka a Miloše Formana Štěnata. Přes otcův nesouhlas si pak podala přihlášku na DAMU a o alternativním studiu medicíny uvažovala pouze v případě neúspěchu. Její dětský sen stát se profesionální herečkou se ale naplnil – ke studiu herectví byla přijata. Jejími profesory byli Vlasta Fabiánová, Vítězslav Vejražka a Luboš Pistorius, spolužáky například Iva Janžurová či Miroslav Nohýnek. Jejím absolventským představením se stala hra 12, kterou pro její ročník napsal dramatik Pavel Kohout tak říkajíc na tělo.

Zrodila se osudová žena

Po absolutoriu v roce 1963 dostala umístěnku do divadla v Karlových Varech, opravdu hrát ale začala až v oblastním divadle v Kolíně, kde ‘odsloužila‘ dvě sezóny. Jako dívka, formovaná Prahou a zhýčkaná její kulturní nabídkou a profesionálními možnostmi, toužila vrátit se do hlavního města a využila první příležitosti, která se naskytla. Angažmá získala v libeňském divadle S. K. Neumanna, dnešním Divadle Pod Palmovkou, v jehož souboru zůstala až do svého odchodu z republiky v roce 1980.

S Jaromírem Hanzlíkem v historickém dramatu Poslední královna

S Jaromírem Hanzlíkem v historickém dramatu Poslední královna

Ve své filmové kariéře byla především obsazována do rolí tajemných, chladných a osudových žen. Za léta před kamerou vytvořila více než padesát rolí, první velký úspěch jí přinesla v roce 1969 hlavní role v psychologickém dramatu režiséra Václava Gajera podle knihy Josefa Škvoreckého Flirt se slečnou Stříbrnou. A pak se provdala za ‘železnou oponu‘, což způsobilo omezení jejího obsazování do českých filmů na minimum.

Setkání v Karlových Varech

Jejímu kouzelnému zjevu, šarmu a nádechu tajemnosti ochotně podlehl nejeden režisér či herecký kolega, několik let udržovala milenecký vztah s populárním psychologem a sexuologem Miroslavem Plzákem. Definitivní změnu v jejím životě způsobil až šarmantní gentleman, kterého potkala na filmovém festivalu v Karlových Varech. Byl jím rakouský obchodní zástupce Ervin Neuhart, do nějž se zamilovala, v roce 1980 se za něj provdala a následovala ho do Vídně. Z divadla odešla na volnou nohu, což v překladu znamenalo, že prožívala poklidný život ženy v domácnosti. K herectví se vracela spíš výjimečně, do vlasti jezdila jen velmi zřídka a na filmovém plátně či divadelních prknech jsme ji dlouhá léta vůbec neviděli.

S populárním sexuologem Janem Plzákem

S populárním sexuologem Janem Plzákem

Počátkem 90. let se manželství rozpadlo, následoval rozvod a návrat do Čech. Jenže paní Marie se vracela už do jiného státu a jiné situace na filmovém a televizním trhu. Vazby se přerušily, a byť se postupně objevovala na obrazovkách v malých rolích, comeback slečny Stříbrné se nekonal. A ani se o něj příliš nesnažila. Díky majetkovému vyrovnání po rozvodu nepociťovala existenční nouzi a nemusela ani řešit otázku bydlení, protože se nastěhovala do bytu po rodičích na pražských Vinohradech. V roce 1993 se objevila ve snímku Ples upírů, o tři roky později v Králi Ubu a naposledy jsme ji mohli vidět v seriálu České televize Život je ples.

Užívá si důchodu

Po návratu domů jí podle nejbližších přátel lékaři zjistili svalovou atrofii, při níž dochází k postupnému ubývání svalstva. Způsobit ji může nedostatek bílkovin v jídle při dietách, nebo narušené vstřebávání živin. Může také jít o nedostatečné využívání svalstva, vedoucí postupně ke snadné unavitelnosti. A tak si paní Madla, jak jí všichni říkají, užívá poklidného života důchodkyně a občas vyrazí do Vídně na návštěvu kamarádů. O svém bývalém manželovi ale nic neví. „Kapitola se uzavřela,“ dodává.

V talk show Haliny Pawlowské Banánové rybičky

V talk show Haliny Pawlowské Banánové rybičky

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská