Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Největší úlet kapelníka Janečka: Manekýnka, která vůbec neuměla zpívat. Jak skončila blondýnka, která měla být magnetem na vojáky? Tajnosti slavných

10.04.2015
Největší úlet kapelníka Janečka: Manekýnka, která vůbec neuměla zpívat. Jak skončila blondýnka, která měla být magnetem na vojáky? Tajnosti slavných

Foto: Youtube, repro

Popisek: Markéta Muchová byla hvězdou, vyrobenou 'na míru' pro mladé nezadané kluky. Dívky zase zbožňovaly Michala Davida a školákům František Janeček dodal Pavla Horňáka. Kapelník Kroků byl zkrátka již v 80. letech profík a dobře věděl, co na koho zabírá.

Její hlasový projev byl naprosto tragický, přesto se Markéta Muchová stala sólistkou Kroků Františka Janečka a dokonce nahrála několik úspěšných hitů. Kde ji vlastně kapelník vyhrabal a proč se kdysi zbožňovaná blondýnka za svou kariéru v socialistickém showbyznysu tak trochu stydí?

Okatá plavovláska s dlouhýma nohama a super postavou působila v někdejší kapele Kroky Františka Janečka především jako magnet na osamělá chlapecká srdce, citově strádající za zdmi kasáren. A fungovalo to. Davy chlapců v zeleném po ní šílely a její desky skupovaly ve velkém, i když by ji dnešní porotci pěveckých soutěží nejspíš rovnou šoupli do Hvězdné pěchoty. A bývalá hvězdička si je toho dobře vědoma. To je také hlavní důvod, proč se Markéta Muchová, nyní Nepomucká, ke své někdejší pěvecké kariéře raději nehlásí a na veřejnosti se odmítá byť jen objevit.

Plán, který se osvědčil

Hudební skladatel František Janeček byl již za socialismu jedním z mála opravdových producentů, který do detailu promýšlel, jak své tváře komplexně prezentovat veřejnosti. Důkazem jeho profesionality byla i skupina Kroky Františka Janečka, z níž dokázal udělat opravdový fenomén své doby. Jedním z jeho promyšlených lákadel byla i sexy zpěvačka, která se měla stát modlou především osamělých mladíků, toužících po lásce. Pro ty totiž nebyl Michal David se svými klávesami tím pravým ořechovým, a tak se Janeček začal rozhlížet po vhodném erotickém symbolu.

Z Markéty Krbuškové a Vladimíra Štancla 'vyrobil' hvězdy 80. let již tenkrát opravdový profesionální producent František Janeček

Z Markéty Krbuškové a Vladimíra Štancla 'vyrobil' hvězdy 80. let producent-profesionál František Janeček

Jeho zrak padl na profesionální manekýnku a fotomodelku Markétu Krbuškovou, která měla na kontě i pár filmových ‘štěků‘. Měla hezkou tvář, super postavičku, uměla se pohybovat po jevišti i před objektivem, jen se zpěvem byla vážně na štíru. To se ale dalo snadno napravit – při nahrávání ve studiu dokázali již tehdejší zvukaři udělat svými ‘kouzly‘ neodolatelnou pěvkyni třeba z ochraptělé šatnářky a co Markéta ‘nedala‘ na koncertech vlastními silami, dohonil playback. A vážně to fungovalo. Poté co křehké blondýnce vymyslel pseudonym Markéta Muchová a vystrčil ji na scénu, rozvášnění mladíci se o místa pod pódiem doslova rvali.

Za všechno může Ringo

Pražská rodačka, která letos oslaví již osmapadesáté narozeniny, toužila od dětství po loutkařině. Již ve škole vystupovala v úspěšném loutkovém divadle Paraple a poté se dvakrát neúspěšně hlásila na DAMU, na obor loutkoherectví. „Moje zpívání byla náhoda a experiment,“ připouští Markéta otevřeně, když dojde v rozhovoru na její začátky.

Markéta Muchová s kapelníkem Františkem Janečkem a hvězdou pro školáky Pavlem Horňákem

Markéta Muchová s kapelníkem Františkem Janečkem a hvězdou pro školáky Pavlem Horňákem

Za všechno vlastně může František Ringo Čech, který v roce 1983 hledal opravdu krásnou holku, která by mu namluvila krátký part do jeho písničky Dobrý den. Ženatý všeuměl a milovník krásných žen k ní zahořel obrovskou láskou, a když jej Markéta po čase opustila, trvalo mu prý dva roky, než se s jejím odchodem smířil a přestal trpět.

Kráska, která šla na dračku

Díky tomu si jí všiml i pověstný hledač talentů František Janeček. „Řekl mi, že jsem hezká holka, ze které by mohl udělat zpěvačku, přestože věděl, že moje zpívání není moc slavné,“ přiznává Markéta. „Původně mě napadlo, že bych mohla vystupovat pod uměleckým jménem Markéta Lazarová, ale nakonec jsem chtěla mít monogram MM a Janeček vymyslel Muchová,“ prozradila kdysi Blesku.

Markétin Superden se dočkal úspěšné reedice po revoluci

Markétin Superden se dočkal úspěšné reedice po revoluci

S pseudonymem Markéta Muchová vylétla díky Janečkovi na nebe populární hudby jako zářící Supernova. Její hity Sázej na mě, Běž, domů běžnebo S námi to zkus šly doslova na dračku a její album Superden si pořídilo dokonce více než padesát tisíc fanoušků. V roce 1985 dokonce obsadila desátou příčku v anketě Zlatý slavík. Její kariéra však po třech letech skončila stejně rychle, jako začala.

Dala přednost lásce

V kapele se totiž Markéta seznámila s kytaristou Jiřím Nepomuckým a byla z toho láska jako trám. Navíc jí pomalu přibývaly roky, a tak se rozhodla dát přednost rodinnému životu. Naposledy vystoupila na koncertu 22. prosince 1987, když už čekala staršího syna Jiřího a ve své době byla ve třiceti letech jako prvorodička téměř unikát.

Markéta na jedné z mála dostupných fotografií, bývalá hvězda se totiž drží v ústraní

Markéta na jedné z mála dostupných současných fotografií

V roce 1990 porodila mladšího syna Jana, manželství se však nakonec nevyvedlo, a tak po rozvodu začala pracovat jako asistentka ředitele zahraniční firmy a tvrdí, že je se svým životem spokojená. Postupně se z jejího zorného pole vytratila i většina přátel z dob velké slávy, zůstala jí pouze jediná kamarádka, zpěvačka Marcela Holanová. Přestože některé její hity dodnes vycházejí, po comebacku už Markéta netouží. Připouští však, že kdyby mohla mávnout kouzelnou hůlkou, dopřála by si znovu jediný týden koncertní šňůry s kdysi tak slavnými Kroky Františka Janečka, lidmi, kteří s kapelou tenkrát vystupovali, a s neopakovatelnou atmosférou, které si všichni užívali naplno.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská