Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejslavnější český ‘malý velký muž‘ si na smrt zvykl již v mládí. Co všechno musel překonat, když pak zaklepala na jeho dveře doopravdy? Tajnosti slavných

25.03.2015
Nejslavnější český ‘malý velký muž‘ si na smrt zvykl již v mládí. Co všechno musel překonat, když pak zaklepala na jeho dveře doopravdy? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: O život se český 'Little Big Man' Václav Neckář porval s takovou urputností, že by mu jeho pevnou vůli mohl závidět nejeden legendární hrdina

Oč je menší vzrůstem, o to větší duch se v jeho těle skrývá. Před kamerou umíral několikrát a neměl s tím vůbec problém. Když si ale na něj zubatá došlápla ve skutečnosti, bojoval o život jako lev. Doslova překonal sám sebe a prokázal tak silnou vůli, že byl před ním i hrdina legendárního amerického westernu s úctou smekl svůj stetson.

Až když opravdu měl co ztratit, konečně měl naprosto jasno, kým je a co musí udělat, podobně jako hrdina slavného amerického westernu Little Big Man v podání jedinečného Dustina Hoffmana. Před více než půlstoletím se jeho příchodem na scénu české populární hudby zrodil nový fenomén. Namísto tvrdého ‘Y‘, pevně zakořeněného do země, na scénu vtančil a při zpěvu naplno uplatňoval scénické nadání, ještě více rozvinuté lekcemi u slavného Franka Towena. Snadno rozpoznatelný hlas v kombinaci s chytlavou muzikou a chytrými texty rychle proměnil adepta herectví Václava Neckáře v jedinečnou pěveckou hvězdu.

Tentokrát prý už naposled

Své nejnovější, tak trochu vánoční autorské album, nazvané Mezi svými, pokřtil Václav Neckář loni 11. listopadu, a bylo to poprvé – za více než půlstoletí kariéry totiž ještě nikdy dřív vánoční album nenatočil. Letos navíc uplyne 50 let od začátku jeho spolupráce s vydavatelstvím Supraphon a k tomuto výročí vydala Pražská mincovna zlaté a stříbrné pamětní medaile. Současně však prohlásil, že tohle album je už opravdu poslední. „Stárnu, s tím nic nenadělám,“ konstatoval trochu posmutněle v Theatre Cinema Cafe Royal na pražských Vinohradech.

S Martinem Dejdarem a režisérem na premiéře muzikálu Mýdolový princ v pražském Divadle Broadway

S bratrem Janem a Martinem Dejdarem a na premiéře muzikálu Mýdlový princ

Mimořádný interpret české populární hudby však dostal ještě další neobvyklý dárek – 12. března se v pražském Divadle Broadway konala premiéra muzikálu Mýdlový princ, který od začátku do konce provázejí jeho nejslavnější hity. A na jevišti je v něm i Václav Neckář, i když pouze na projekčním plátně. Hraje tiž otce hlavního hrdiny, který těsně před smrtí natočí svou závěť na video. Konfrontace se smrtí mu však vůbec nevadí, není pro něj ničím mimořádným. „Brácha je zvyklý, že třeba i ve filmech vždy skončil špatně. Zemřel ve svém prvním muzikálu Gentlemani, i v Ostře sledovaných vlacích byl na konci mrtvý,“ řekl po premiéře jeho bratr Jan serveru Super.cz.

Po předcích měl co zdědit

Malý Václav, který se narodil 23. října 1943 v Praze, měl po svých předcích co dědit. Málokdo už dnes ví, že idol stříbrného plátna Eduard Dubský, jenž odstartoval filmovou kariéru během 2. světové války s režisérem Bořivojem Zemanem ve zlínských Baťových ateliérech, se ve skutečnosti jmenoval také Neckář a byl strýcem populárních bratrů Václava a Jana. Divadelním hercem a tanečníkem byl i jejich otec a malého Vaška využívali v ústeckém divadle v dětských rolích. Toto období však skončilo, když začal mutovat.

Ve slavném filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky

Ve slavném filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky

Po maturitě se čtyřikrát neúspěšně pokoušel přihlásit na DAMU, a tak zakotvil jako elév divadla v Mostě. Už tehdy ho ale víc lákala hudba. Poslouchal rock’n’roll, studoval hru na klavír a zpěv a snil o kariéře sólového zpěváka. Později se zdokonaloval u profesora Karenina, u kterého začínal i Karel Gott.

Zrodila se hvězda světového formátu

Na jaře 1964 přešel do plzeňského hudebního divadla Alfa, kde při konkurzu poprvé potkal s Martu Kubišovou. Brzy natočil první nahrávky pro rozhlas, hity jako Lékořice, Hříbě nebo Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě bodovaly v hitparádách a Vašek rychle získával popularitu. Není divu, že s ním v roce 1965 ředitel pražského divadla Rokoko podepsal smlouvu, a cesta k úspěchu byla otevřená. V Plzni se ještě stačil seznámit se svou budoucí ženou Jarkou Žlábkovou, která byla baletkou Divadla J. K. Tyla. Vzali se v roce 1974 a mají syna Václava.

Princezna Helena a princ Václav v pohádkové hudební komedii režiséra Bořivoje Zemana Šíleně smutná princezna

Princezna Helena a princ Václav v pohádkové hudební komedii režiséra Bořivoje Zemana Šíleně smutná princezna

V Rokoku odstartovala jeho spolupráce s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou, která později vyvrcholila vytvořením slavného tria Golden Kids. Jejich jevištnímu projevu napomohl dodat ojedinělosti slavný tanečník, choreograf a taneční pedagog Frank Towen, vlastním jménem František Novotný, s jehož přispěním se proměnila tuzemská populární hudební scéna v do té doby v naprosto nevídanou show. Také si ho ale všiml režisér Jiří Menzel, který hledal hlavního představitele do filmu Ostře sledované vlaky. Role nesmělého mladičkého železničáře Miloše Hrmy se Neckář zhostil výborně, a když film získal Oscara, zrodila se i česká filmová hvězda.

Nové starty byly mimořádně tvrdé

Po patnáctiměsíční slávě ukončila existenci Golden Kids státní moc a Vašek se rozhodl zpívat dál. Znamenalo to další začátek – jiný styl zpívání, nové písničky… mimo jiné i nestárnoucí balady. S bratrem Janem založil skupinu Bacily, nazpíval desítky hitů a stal se legendou. Po revoluci založil s Janem hudební vydavatelství Ne a Ne Records, vzápětí však přišel útlum. Näjednouo nedokázal přijít s novými alby, měl problémy se životosprávou a neúspěchem skončil i pokus o obnovení Golden Kids. Obrat nastal až na přelomu tisíciletí, kdy znovu začal vyprodávat koncertní sály. Jenže…

Golden Kids si užívali slávy pouhých patnáct měsíců

Golden Kids si užívali slávy pouhých patnáct měsíců

Velká pracovní zátěž, málo odpočinku a narůstající nadváha mu tvrdě vystavily účet. V listopadu 2002 zkolaboval přímo na pódiu, při natáčení televizního pořadu. Vážná mozková příhoda ho na čas připravila o řeč i paměť. Znovu se ocitl na úplném začátku, tentokrát ale beze slov. Zpěvák, který zapomněl všechny texty svých písní! Dřina, kterou měl před sebou, byla nejtěžší v celém jeho životě. S pomocí lékařů a dalších odborníků se postupně pral s extrémní nadváhou i ztrátou paměti. Logopedka ho jako malé dítě znovu učila mluvit, známý odborník na zdravou výživu Vít Chaloupka mu pomáhal vrátit fyzickou kondici. Václav musel znovu prokázat, že má opravdu mimořádně silnou vůli. Jen díky ní se vrátil do života a navzdory sedmi křížkům na krku září jako kdysi. O svou nejdůležitější vlastnost totiž nikdy nepřišel – stále dokáže fanoušky svými písněmi i projevem dojímat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Tentokrát prý už naposled

Své nejnovější, tak trochu vánoční autorské album, nazvané Mezi svými, pokřtil Václav Neckář loni 11. listopadu, a bylo to poprvé – za více než půlstoletí kariéry totiž ještě nikdy dřív vánoční album nenatočil. Letos navíc uplyne 50 let od začátku jeho spolupráce s vydavatelstvím Supraphon a k tomuto výročí vydala Pražská mincovna zlaté a stříbrné pamětní medaile. Současně však prohlásil, že už je opravdu poslední. Stárnu, s tím nic nenadělám,“ konstatoval trochu posmutněle v Theatre Cinema Cafe Royal na pražských Vinohradech.

Mimořádný interpret české populární hudby však dostal ještě další neobvyklý dárek – 12. března se v pražském divadle Broadway konala premiéra muzikálu Mýdlový princ, který od začátku do konce provázejí jeho nejslavnější hity. A na jevišti je v něm i Václav Neckář, i když pouze na projekčním plátně. Hraje otce hlavního hrdiny, který těsně před smrtí natočí závěť na video. Brácha je zvyklý, že třeba i ve filmech vždy skončil špatně. Zemřel ve svém prvním muzikálu Gentlemani, i v Ostře sledovaných vlacích byl na konci mrtvý,“ řekl premiéře jeho bratr Jan serveru Super.cz

Po předcích měl co zdědit

Malý Václav, který se narodil mě po svých předcích co dědit. Málokdo už dnes ví, že idol stříbrného plátna Eduard Dubský, jenž odstartoval filmovou kariéru během 2. světové války s režisérem Bořivojem Zemanem ve zlínských Baťových ateliérech, se ve skutečnosti jmenoval také Neckář a byl strýcem populárních bratrů Václava a Jana. Divadelním hercem a tanečníkem byl i jejich otec. Malého Vaška využívali v ústeckém divadle v dětských rolích, toto období však skončilo, když začal mutovat.

Po maturitě se čtyřikrát neúspěšně pokoušel přihlásit na DAMU, a tak zakotvil jako elév divadla v Mostě. Už tehdy ho ale víc lákala hudba. Poslouchal rock’n’roll, studoval hru na klavír a zpěv a snil o kariéře sólového zpěváka. Později se zdokonaloval u profesora Karenina, u kterého začínal i Karel Gott.

Zrodila se hvězda světového formátu

Na jaře 1964 přešel do plzeňského hudebního divadla Alfa, kde při konkurzu poprvé potkal s Martou Kubišovou. Natočil první nahrávky pro rozhlas. hity jako Lékořice, Hříbě nebo Tu kytaru jsem koupil kvůli bodovaly v hitparádách a Vašek rychle získával popularitu. Není divu, že s ním v roce 1965 ředitel pražského divadla Rokoko podepsal smlouvu a cesta k úspěchu byla otevřená. V Plzni se ještě stačil seznámit se svou budoucí ženou Jarkou Žlábkovou, která byla baletkou Divadla J. K. Tyla. Vzali se v roce 1974 a mají syna Václava.

V Rokoku odstartovala jeho spolupráce s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou, která později vyvrcholila vytvořením slavného tria Golden Kids. Jejich jevištnímu projevu napomohl dodat ojedinělosti slavný tanečník, choreograf a taneční pedagog Frank Towen, vlastním jménem František Novotný, s jehož přispěním se proměnila tuzemská populární hudební scéna v do té doby v naprosto nevídanou show. Také si ho ale všiml režisér Jiří Menzel, který hledal hlavního představitele do filmu Ostře sledované vlaky. Role nesmělého mladičkého železničáře Miloše Hrmy se Neckář zhostil výborně, a když film získal Oskara, zrodila se i česká filmová hvězda.

Nové starty byly mimořádně tvrdé

Po patnáctiměsíční slávy ukončila existenci Golden Kids státní moc a Vašek se rozhodl zpívat dál. Znamenalo to další začátek – jiný styl zpívání, nové písničky… mimo jiné i nestárnoucí balady. S bratrem Janem založil skupinu Bacily, nazpíval desítky hitů a stal se legendou. Po revoluci založil s Janem bratrem hudební vydavatelství Ne a Ne Records, vzápětí však přišel útlum. Neckář nedokázal přijít s novými alby, měl problémy se životosprávou a neúspěchem skončil i pokus o obnovení Golden Kids. Obrat nastal až na přelomu tisíciletí, kdy znovu začal vyprodávat koncertní sály. Jenže…

Velká pracovní zátěž, málo odpočinku a narůstající nadváha mu tvrdě vystavily účet. V listopadu 2002 zkolaboval přímo na pódiu, při natáčení televizního pořadu. Vážná mozková příhoda ho na čas připravila o řeč i paměť. Znovu se ocitl na úplném začátku, tentokrát ale beze slov. Zpěvák, který zapomněl všechny texty svých písní. Dřina, kterou měl před sebou, byla nejtěžší v celém jeho životě. S pomocí lékařů a dalších odborníků se postupně pral s extrémní nadváhou i ztrátou paměti. Logopedka ho jako malé dítě znovu učila mluvit, známý odborník na zdravou výživu Vít Chaloupka mu pomáhal vrátit fyzickou kondici. Václav musel znovu prokázat, že má opravdu mimořádně silnou vůli. Jen díky ní se vrátil do života a navzdory sedmi křížkům na krku znovu září jako kdysi. O svou nejdůležitější vlastnost totiž nikdy nepřišel – stále totiž dokáže fanoušky svými písněmi i projevem dojímat.

Vložil: Adina Janovská