Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dostala funkci a už zase řádí jako černá ruka. Kdo všechno se třese strachy před Rázlovou? A proč ´smahla´ Holubovou a Hrzánovou? Tajnosti slavných

11.03.2015
Dostala funkci a už zase řádí jako černá ruka. Kdo všechno se třese strachy před Rázlovou? A proč ´smahla´ Holubovou a Hrzánovou? Tajnosti slavných

Foto: youtube.com

Popisek: Po úspěšném comebacku na jeviště a před kameru se Regina Rázlová vrací i jako pedagožka. Je novou šéfkou hereckého oddělení Mezinárodní konzervatoře Praha.

Po kriminálu a boji se zákeřnou nemocí se jedna z nejvýraznějších českých hereček vrací na výsluní. A jak je pro ni typické, pořádně rázně. Už zase učí a kolegové i studenti zjišťují, že se nadarmo nejmenuje Rázlová.

Vyhazov z Národního divadla, bulvární štvanice, kriminál a dramatické zhoršení zákeřné nemoci. To vše dokázala ustát jedna z nejenergičtějších a nejvýraznějších českých hereček, sedmašedesátiletá Regina Rázlová. Nyní se vrátila na ‘scénu‘ i jako pedagožka. Stala se šéfkou hereckého oddělení Mezinárodní konzervatoře Praha a je to, jako by na školu zaútočil uragán.

Studenti mají strach, učitelé mlčí

„Sotva nastoupila do hereckého oddělení, řádí jako černá ruka! V polovině školního roku mají z výuky hlavních předmětů odejít učitelé Jaroslav Sypal, Lucie Kožinová, René Přibyl a Renata Drössler. Má svůj koncept a tvrdě si ho prosazuje. A chce si přivést své lidi,“ tvrdí studenti, kteří kontaktovali redakci Nedělního Aha!

Studentům prý hlavně leží na srdci budoucnost projektů, na nichž se svými pedagogy pracují a bojí se o jejich budoucnost. Ostatní pedagogové se k tomu odmítají vyjádřit, údajně hlavně protože se bojí o práci. Sama herečka potvrdila, že se o určitých změnách jedná, konkrétnější informace však odmítla poskytnout. „Byla bych ale ráda, kdyby všichni zůstali,“ dodala na dotaz týdeníku.

Její postava v nové komedii Modelky s.r.o. nápadně připomíná zakladatelku největší české modelingové agentury Czechoslovak Models Miladu Karasovou.

Její postava v nové komedii Modelky s.r.o. nápadně připomíná zakladatelku největší české
modelingové agentury Czechoslovak Models Miladu Karasovou.

Bývalí žáci za ní stojí

Jediný, kdo má ve škole pravomoc rozhodovat o případných změnách ve složení pedagogů, je její vedení, šéfové jednotlivých oddělení k němu mohou nanejvýš vyjádřit svůj názor. To potvrdil i hereččin manažer Janis Sidovský, nicméně dodal, že paní Rázlová samozřejmě má svou představu o chodu oddělení a konkrétní, profesionální koncept výuky, takže je docela dobře možné, že může k některým personálním změnám dojít.

Regina Rázlová má velmi bohaté pedagogické zkušenosti. Souběžně s hereckou kariérou začínala již velmi brzy učit i na pražské DAMU a tehdejší její studenti na ni dodnes vzpomínají. Mimo jiné vychovala úspěšný silný herecký ročník, v němž studovali například Ivana Chýlková, Eva Holubová, Jitka Asterová, Martin Dejdar či Karel Roden. „Výborná herečka, která ale nezapomínala, že byla taky studentka, a měla pochopení pro naše akademické mládí,“ prohlásil o ní Dejdar. Roden zase s uznáním vzpomíná, že právě ona ho naučila uvažovat herecky, i na to, jak byl do krásné učitelky platonicky zamilovaný.

Nejste dost hezké! Herečka musí být prý krásná

Ne každý student byl ale profesorkou nadšen. Doneslo se nám, že herečky Holubová a Hrzánová u paní profesorky zrovna v kurzu nebyly. Proč? Protože Rázlová tvrdila, že herečka musí být klasická kráska a u Evy Holubové a Barbory Hrzánové tyto atributy nenalézala. Dávala jim to prý také pěkně sežrat... Inu, čas ukázal jednoznačně, kdo měl pravdu a kdo se pletl.

V dramatizaci francouzského erotického románu Sidonie-Gabriely Colettové Kurtizána na Letní scéně Divadla Ungelt

V dramatizaci francouzského erotického románu Sidonie-Gabriely Colettové Kurtizána
na Letní scéně Divadla Ungelt

Někdo se prý napakoval na její účet

Dcera komunistického prominenta Stanislava Rázla prokázala takový talent, že byla na DAMU přijata hned napoprvé. Vystudovala herectví ve třídě profesora Miloše Nedbala a ve třiceti čtyřech letech nastoupila do angažmá v Národním divadle. Po roce 1989 však nové vedení první české divadelní scény dospělo k názoru, že pro ni kvůli minulosti jejího otce není již v souboru místo. Je až legrační sledovat lidi, kteří se chovali fakt hodně hnusně a teď s tím mají problém…“ konstatovala herečka v rozhovoru pro Blesk.

Přišla o práci, jenže musela živit dvě děti, a tak s povděkem přijala otcovu nabídku stát se členkou představenstva společnosti Skloexport. Výsledkem privatizačního konkurenčního boje bylo anonymní udání, na jehož základě byla v roce 1998 obžalována z jejího vytunelování. Nikdy se k vině nepřiznala, nikdy ji neodsoudili, ale ani nepadl verdikt, že je nevinná. „Nikdy jsem nebyla členem výkonného managementu, já byla v pozici vyjednávače. Byla jsem předseda představenstva,“ vysvětlila již před osmi lety v rozhovoru pro Blesk.cz a dodala: „To, co jsem měla udělat, přece nedělá jeden člověk. To tak nechodí v žádné firmě.“

Regina Rázlová jako ředitelka Dvořáková a Ondřej Vetchý coby major Tomáš Kozák v krimiseriálu České televize Případy 1. oddělení

Regina Rázlová jako ředitelka Dvořáková a Ondřej Vetchý coby major Tomáš Kozák
v krimiseriálu České televize Případy 1. oddělení

Laxnost bachařů ji málem připravila o život

Jedenáct měsíců strávila herečka ve vězeňské samotce a vrátila se odsud s podlomeným zdravím. Již v té době totiž trpěla roztroušenou sklerózou, nevyléčitelným chronickým autoimunitním onemocněním, při němž vlastní imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu a většinou způsobí časem plnou invaliditu. Neznalost, nezájem, či snad dokonce zlomyslnost bachařů však způsobila, že životně nezbytné léky, které měla denně brát, dostala až po půlroce. Její případ stejně jako řadu jiných kauz 90. let ukončila amnestie prezidenta Václava Klause.

Proces Skloexportu se definitivně uzavřel a Regina si vydechla. Mezitím ale chování okolí dohnalo obě její děti k tomu, že raději odešly z České republiky. Není ani divu, že se psychicky zhroutila, tím však rány osudu neskončily – v době, kdy se léčila na psychiatrii, zemřel její otec. A tak právě když se ocitla na dně, zůstala na všechno úplně sama. Zatla však znovu zuby a díky své buldočí povaze se dokázala vrátit nejen na jeviště, ale dokonce se už zase řadí k obsazovaným herečkám.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská